Gyvūnas – ne visada draugas. Kaip išvengti jo įkandimo?
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad kasmet Kauno apskrityje nuo gyvūnų nukenčia apie 1,2 tūkst. asmenų, iš kurių trečdalis vaikai, palikti be priežiūros su gyvūnais. Net pusė gyventojų apkandžiojami, apdraskomi ar kitaip sužalojami žinomų sveikų savo, draugų, kaimynų ar giminaičių augintinių, o jų stebėjimas perduodamas veterinarijos specialistams. Dažniausiai gyventojai nukenčia nuo šunų ir kačių. Apie 70 proc. gyventojų nukenčia nuo gyvūnų pažeidus Gyvūnų laikymo taisykles, netinkamai elgiantis su jais (norint juos uždaryti, vežti, prausti ar nepatogiai nešant, tempiant) ar praradus atsargumo jausmą (glostant svetimą šunį, atėjus į svečius, ėdant ir pan.).
Kaip išvengti įkandimo, pastebėjus besiartinantį nepažįstamą gyvūną?
- sustokite ir ramiai stovėkite;
- nepanikuokite, nešaukite;
- venkite tiesioginio akių kontakto su gyvūnu;
- ramiu, dusliu balsu, lėtai sakykite „ ne“ arba „ eik namo“;
- stovėkite veidu į artėjantį gyvūną;
- lėtai pakelkite rankas ant pečių, alkūnėmis uždengdami galvą;
- laukite kol gyvūnas pasitrauks arba iš lėto traukitės nuo jo.
Ką daryti užpuolus ir įkandus gyvūnui? Jei gyvūnas puola:
- Pasinaudokite turimais daiktais (kuprine, maišeliu, rankine, striuke) įterpdami juos tarp savęs ir gyvūno.
- Pargriuvus, susirieskite į kamuoliuką ir alkūnėmis uždenkite savo galvą.
- Atsitraukus gyvūnui, nedelsiant žaizdas nuplaukite vandeniu ir muilu bei kreipkitės į gydymo įstaigą, ypač jei žaizda kraujuoja, pažeisti gilesni audiniai, jei nebuvote skiepytas paskutinius dešimt metų nuo stabligės ir jei apkandžiojo nežinomas gyvūnas.
- Jei nukentėjote nuo žinomo gyvūno, pasiteiraukite šeimininko apie gyvūno skiepijimą nuo pasiutligės, išsiaiškinkite tikslią gyvūno buvimo vietą, šeimininko vardą, pavardę, telefono numerį. Šiuos duomenis pasakykite gydymo įstaigoje jus aptarnaujančiam gydytojui, jie bus reikalingi, vykdant veterinarinį gyvūno stebėjimą, dėl galimų pasiutligės požymių.
Siekiant išvengti gyvūnų išpuolių ir keliamos rizikos sveikatai atminkite, kad nevalia artintis ir glostyti nepažįstamų gyvūnų. Nesiartinkite prie gyvūno jam ėdant, miegant, neskatinkite jo agresyvumo žaidimų metu, neerzinkite, niekad nepalikite gyvūnų ir mažamečių vienoje patalpoje be suaugusiųjų priežiūros.
Naminius gyvūnus (augintinius) tinkamai prižiūrėkite, nepalikite be priežiūros, nepamirškite kasmet paskiepyti nuo pasiutligės.