Hepatitas A – keliautojų liga
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamentas (toliau – Panevėžio departamentas) primena, kad viena dažniausių keliautojų užkrečiamųjų ligų yra virusinis hepatitas A (toliau – VHA). PSO duomenimis, kasmet užregistruojama apie 1,4 milijono susirgimų šia infekcija. VHA virusas yra labai atsparus aplinkos poveikiams, todėl nesilaikant higienos reikalavimų, jis gali gana greitai paplisti ir sukelti protrūkius ne tik skurdžiuose rajonuose, bet ir ekonomiškai išsivysčiusiose valstybėse (viešbučiuose, restoranuose). Didžiausio endemiškumo regionams priskiriamos Afrikos, Pietų Amerikos valstybės, Azijos šalys. Lietuva priskiriama nedidelio sergamumo valstybei, tačiau VHA aktualumas išlieka.
Panevėžio departamento duomenimis, praėjusiais metais Panevėžio regione VHA atvejų nebuvo registruota, tačiau Lietuvoje sergamumas VHA siekė 0,02 atv./10 tūkst gyv. ir buvo užregistruoti 7 šios infekcijos atvejai.
VHA (gelta) yra žarnyno infekcija, kurią sukelia hepatito A virusas. VHA, išsiskyręs su fekalijomis, per nešvarias rankas gali užkrėsti aplinką, maistą, vandenį, dirvožemį. Infekcija užsikrečiama, kai virusas nuo įvairių aplinkos daiktų ir paviršių per užterštas nešvarias rankas patenka į sveiko žmogaus burną.
Pirmieji VHA požymiai yra panašūs į gripo (karščiavimas, silpnumas, pykinimas, vėmimas), pasireiškiantys vidutiniškai po 28 dienų nuo užsikrėtimo. Po kelių savaičių padidėja kepenys, išryškėja geltos požymiai: patamsėjusi šlapimo spalva, šviesėja išmatos, vėliau pagelsta oda ir akių odenos. Vidutiniškai sergamumas hepatitu tęsiasi 1 mėn., tačiau gali užtrukti iki pusės metų.
Hepatito A virusai gana atsparūs aplinkos poveikiui. Esant 60 °C temperatūrai jie lieka gyvybingi 1 val. Aktyvūs išlieka mėnesį laiko po džiovinimo ir laikant 25 °C temperatūroje. 4 °C temperatūros mineraliniame vandenyje šie virusai išsilaiko 300 dienų ir tik nedidelė jų dalis žūva. Termiškai neapdorotuose maisto produktuose virusai išlieka gyvybingi keliolika dienų ir ilgiau. Hepatito A virusai gali išsilaikyti ant daugelio medžiagų, naudojamų maisto produktams gaminti, Iki 62 dienų išlieka gyvybingi ant vandeniui ir gėrimams naudojamų butelių plastiko.
Panevėžio departamento specialistai atkreipia dėmesį, kad viena svarbiausių VHA priemonių yra vakcinacija, tačiau dėl ekonominių priežasčių nemokamo skiepijimo nuo VHA Lietuvoje nėra. Pasiskiepyti nuo šios infekcijos rekomenduojama visiems nesirgusiems asmenims, o ypač asmenims, turintiems padidintą riziką užsikrėsti, tai yra: keliautojams; vaikams, prieš pradedant lankyti vaikų ugdymo įstaigą; kariškiams, vykstantiems į endeminius regionus arba vietoves; asmenims, kuriems hepatito A grėsmė gali būti susijusi su profesine rizika (medicinos personalui); silpno imuniteto asmenims ir asmenims, sergantiems lėtiniu hepatitu bei kitomis lėtinėmis ligomis; uždarų kolektyvų (senelių namų, slaugos pensionatų ir kt.) gyventojams ir darbuotojams; asmenims, turėjusiems sąlytį su ligoniu; vyrams, turintiems lytinius santykius su vyru; narkotikų vartotojams. Keliautojams į endeminius regionus rekomenduojama skiepytis likus 2-4 savaitėms iki išvykimo. Kruopštus aplinkos valymas, patalpų vėdinimas, asmens ir ypač rankų higienos laikymasis padės apsisaugoti ne tik nuo VHA, bet ir nuo daugelio infekcinių ligų.