Į E.Jakilaičio ir J.Didžiulio konfliktą sureagavo žinomas Lietuvos romas Ištvanas Kvik
Po to, kai žinomo žurnalisto Edmundo Jakilaičio ir jo kaimynystėje gyvenančio atlikėjo Jurgio Didžiulio konfliktas pateko į žiniasklaidą, sureagavo ir žinomas Lietuvos romas Ištvanas Kvik. Lietuvos romų bendruomenės pirmininkas ir romų ansamblio „Sare Roma“ vadovas sako, jog laikas atsikratyti įpročio įpykus svaidytis įžeidimais „čigonas“. Būtent taip vieno konflikto metu E.Jakilaitis išvadino atlikėją J.Didžiulį, sakydamas, jog namo bendrija nėra čigonų taboras, kur nėra jokių elgesio taisyklių.
Kaip sako Ištvanas Kvik, nemalonu matyti, jog Lietuvos visuomenės nuomonę formuojantys žmonės, siekdami įžeisti, naudoja „čigono“ sąvoką. „Labai nemalonu skaityti tokias naujienas. Ypač artėjant Tarptautinei romų dienai. Ruošiamės didelei šventei, laukiame daug žinomų romų iš kitų šalių. Tokie žinomų žmonių pasisakymai neprideda šventinės nuotaikos. Romai Lietuvoje gyvena jau virš 500 metų, tačiau vis dar kovojame su visuomenėje įsišaknijusiais stereotipais. Taip, nuo pat tautosakos ištakų yra įsišaknijusi mintis, jog čigonas – blogasis personažas. Nemaloni ta nuostata, todėl mes ir stengiamės, kad žmonės pamatytų mus – atviromis širdimis ir atvirais, besišypsančiais veidais. Romus – dainuojančius, šokančius, kuriančius, besidalinančius su visais tuo, ką turi. Romus, kurie yra pilnaverčiai ir pilnateisiai pasaulio piliečiai. Neseniai kalbėjome apie tai su J.Didžiuliu. Esame geri bičiuliai. Jis sako išvadintas čigonu neįsižeidė, priėmė tai kaip komplimentą“, – sako Ištvanas Kvik.
Jis primena, kad istorijoje yra buvę daugybė romų kilmės žmonių, kurie iki šiol gerbiami ir mylimi visuomenės. Iki šiol manoma, kad romų kraujo turėjo Čarlis Čaplinas, Elvis Preslis, romų kilme didžiuojasi pasaulinio lygio atlikėja Madona, aktorius Alenas Delonas. „Tai pavyzdžiai, parodantys, kad nėra dėl ko gėdytis romų tautybės šaknų, turime jomis didžiuotis ir apie tai kalbėti garsiai“, – teigia žinomas romas.
Kaip sako I.Kvik, tai ne pirmas kartas, kai viešojoje erdvėje „čigono“ sąvoka prasprūsta ir yra vartojama su realybe prasilenkiančia prasme. Pavyzdžiui, atlikėjas sako pastebėjęs, jog šiemet kovo 2-ąją „TV3 žinių“ reportaže apie Užgavėnių šventę Rumšiškėse buvo sakoma: „Gatvėmis skuba čigonai, gervės, ubagai, velniai, raganos, giltinės ir kitos mitinės būtybės. Vieni – savomis kojomis, o štai kiti ir su žirgais joja.“
„Be abejo, kuo giliau įsišaknijusios nuostatos, tuo sunkiau jas pakeisti. Kuo žmonės siauriau žiūri į gyvenimą, tuo mažiau jie mato. Žmogus iš prigimties toks jau yra, kad nežinodamas, nepažindamas, susikuria istorijas, fantazijas, kaip kas galėtų būti. Tas pats vyksta ir kalbant apie romus, nors mes – paprasti žmonės. Tokie, kaip jūs. Romas – ne džinas, ne burtininkas, ne kerėtojas, ne mitinė būtybė, kaip kad sakoma tame reportaže, romas – toks pats žmogus, kaip ir visi kiti. Pažinkite mus. Ir priimkite mus tokius, kokiais mes esame – tiesiog žmonėmis“, – sako žinomas romas Ištvanas Kvik.