Į ką atkreipti dėmesį renkantis kalėdines dovanas mažiesiems?
Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ragina renkant dovanas patiems mažiausiems atkreipti dėmesį į tai, kad daugumos žaislų gamybai naudojamos dirbtinės medžiagos, kurios gali būti kenksmingos sveikatai. Visuomenės sveikatos specialistai pataria, ką verta įsidėmėti prieš keliaujant ieškoti dovanų.
Kūdikiai ir vaikai yra žymiai jautresni pavojingų cheminių medžiagų poveikiui nei suaugusieji. Vaikams nereikėtų pirkti labai mažų lėlyčių, dažniausiai gamintojai jas pateikia ne kaip žaislus, o kaip dekoratyvias namų puošmenas, kurioms netaikomi žaislų saugumui keliami reikalavimai. Rinkitės kieto plastiko arba tekstilės lėles, o kimštas tekstilės lėles prieš atiduodami vaikams išplaukite.
Sintetiniai pliušiniai žaislai dažnai būna apdoroti degumą mažinančiomis pavojingomis cheminėmis medžiagomis. Tokiuose žaisluose naudojamos degumą mažinančios medžiagos gali neigiamai paveikti vaiko vystymąsi. Saugiau būtų rinktis pliušinius žaislus, pagamintus iš natūralių medžiagų, prieš atiduodami pliušinius žaislus vaikams juos išplaukite ir išvėdinkite, tokiu būdu pašalinsite dalį pavojingų cheminių medžiagų.
Jei nusprendėte dovanoti medinį žaislą (barškučiai, dėlionės, kaladėlės, lėlių namai, mašinėlės ir kt.), atminkite, kad visiškai saugūs bus nedažyti ir neklijuoti žaislai. Jei žaislai dažyti ar klijuoti, juose gali būti švino ir formaldehido, galinčio sukelti vėžinius susirgimus. Rinkitės natūraliais dažais gražintus žaislus.
Venkite rinktis minkšto plastiko gaminius (balionai, vonios žaislai, pripučiami kamuoliai ir pan.) Juose dažnai aptinkama ftalatų, kurie siejami su hormoninės sistemos pažeidimais. Dar pavojingesni yra ryškiai nudažyti plastikiniai žaislai, nes jie gali būti nudažyti dažais, kurių sudėtyje yra sunkiųjų metalų. Venkite nemalonų kvapą skleidžiančių žaislų. Geriau rinkitės natūralios gumos žaislų, juose rečiau aptinkama pavojingų medžiagų, taip pat atkreipkite dėmesį į prekės ženklinimą „be PVC“, „be ftalatų“.
Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras pataria vadovautis taisykle, kad mažiau yra geriau. Geriau mažiau, bet kokybiškų žaislų. Nepamirškite, kad šventėms galite dovanoti ir įspūdžius: kartu surenkite vaidinimą ar paskaitykite pasaką, nučiuožkite rogėmis nuo kalniuko, išmokykite čiuožti pačiūžomis ar nueikite į žygį žiemą, drauge su vaikais ar anūkais pagaminkite inkilėlį ar lesyklėlę, vėliau galėsite kartu stebėti atskrendančius sparnuočius, pamaitinkite nespėjusius išskristi paukščius, mokykite vaikus mylėti gamtą, o gal jūsų mažasis šeimos narys dar niekad nevažiavo traukiniu? Tokios dovanos išliks ilgam.