Į Kaziuko mugę su žemaituku
Jau kelintą dieną Arklio muziejuje ruošiamės kelionei į Kaziuką Vilniun. Darbų yra daug, nes važiuoti į mugę reiks ne su automobiliu, o su arkliu. Taisome vežėčias, blizginam pakinktus, žvangulius, lyginame gūnias, pratiname tokiai kelionei žirgelį žemaituką.
Reikia pasirūpinti, ką Kaziukui įsidėti: ir darbščios muziejaus šeimininkės Nijolės Kačkuvienės iškeptos naminės duonos, ir keramikių Skaidrės Račkaitytės ir Ritos Vasiliauskienės nulipdytų molinukų, ir Dalios Janušienės išaustų margaspalvių gūnelių ir raštuotų vadelių, dar degučiaus Algio Pranskevičiaus išvaryto deguto, meistro Aloyzo Janušio išdrožtų šaukštų ir Anykščių medžio meistro Mirono Zelevo padarytų duonkubilių, išlenktų kinkymo lankų.
Kovo 7-ą dieną gaspadorius Vidmantas Banys ir gaspadinė Nijolė Kačkuvienė su žemaituko Takio traukiamom vežėčiom per šventės atidarymą nuo Vilniaus pakraščio atvažiuos Gedimino prospektu pro Katedrą į Rotušės aikštę, kur paskui dalyvaus iškilmėse ir mugėje.
Į Vilnių su savo žirgeliais suvažiuos dar trys žemaitukų veislės puoselėtojai. Iš Laukuvos – raitelis Vaidotas Digaitis, trijų tarptautinių žygių su žemaitukais: prie Juodosios jūros, į Krokuvą ir aplink Baltijos jūrą – dalyvis. Iš Salantų – Liudas Augaitis, Raitųjų skautų organizacijos kūrimo iniciatorius. Iš Kernavės – raitelis Česlovas Marcinauskas, taip pat žygio prie Juodosios jūros su žemaitukais dalyvis.
Visi žygeiviai kinko žirgelius tradiciniais pakinktais ir naudoja Lietuvos regionams būdingus vežimus. Vaidoto Digaičio žemaitukė Želsva bus pakinkyta į vežimą šiaurės žemaičiams būdingais pakinktais – pavalkais su viržiais. Liudo Augaičio žirgelis Klarnetas, pakinkytas su plėške, būdinga žemaičiams ir suvalkiečiams, trauks kurliandišką brikelį. Kernaviškis Česlovas Marcinauskas žemaituką Teklį kinkys pavalkais su lanku, taip, kaip kinkė Vilniaus krašto ir Dzūkijos gyventojai.
Mūsų Arklio muziejaus ekipažas atspindės aukštaičių tradicinį kinkymą. Žemaitukas Takis bus pakinkytas pavalkais su lanku prie vežėčių, kurios būdingos Utenos, Anykščių, Molėtų, Ignalinos, ir Švenčionių rajonams.
Visi kelionės dalyviai tikisi, kad ši graži tradicija – dardėti į Kaziuką, arkliuką pasikinkius, vėl įsisiūbuos, kad prie jos kitais metais prisijungs dar daugiau lietuviškų veislių žirgų augintojų, kurie į mugę atvažiuos autentiškais įvairiems etnografiniams regionams būdingais pakinktais ir tradiciniais vežimais.