Į Klaipėdą atplaukia Karališkojo jūrų laivyno fregata „HMS Iron Duke“
Gegužės 16-18 d. Klaipėdoje vieši Didžiosios Britanijos Karališkojo jūrų laivyno fregata „HMS Iron Duke“. Šis daugiafunkcinis karo laivas vykdo NATO misiją Baltijos jūroje ir dalyvaus mokomosiose pratybose su Lietuvos laivynu. Tai didžiausias kada nors į Klaipėdą įplaukęs britų karinis laivas.
„HMS Iron Duke“ vizitas NATO tarptautinės specialiosios grupės sudėtyje neabejotinai rodo tvirtą Jungtinės Karalystės įsipareigojimą Baltijos regionui ir NATO. Britanijos laivas atplaukia į regioną tuo metu kaip jau trečius metus iš eilės Baltijos šalių oro policijos misijoje dalyvauja keturi Karališkųjų oro pajėgų naikintuvai.
Antradienį laivo įgulą oficialiai pasveikins Didžiosios Britanijos ambasadorė Lietuvoje Claire Lawrence.
„Fregatos „HMS Iron Duke“ vizitas – tai labai aiškus mūsų stiprėjančios partnerystės su Lietuva sausumos, jūros ir oro erdvės gynybos srityje ženklas. Mes dalyvaujame šioje įvairiapusėje veikloje, kadangi esame tvirtai įsipareigoję užtikrinti Lietuvos saugumą.
Savo gynybinę paramą Lietuvai pirmiausiai teikiame per NATO, todėl mūsų įsipareigojimas užtikrinti kolektyvinę gynybą ir saugumą dalyvaujant NATO misijose yra nepajudinamas. NATO yra svarbiausias Jungtinės Karalystės gynybos politikos elementas. Mes ir toliau skiriame 2 proc. BVP gynybai, o vykdydama savo gynybos išlaidų įsipareigojimą, Didžioji Britanija išlieka stipriausia NATO karinė jėga Europoje “, sakė ambasadorė.
Pernai lapkritį Jungtinės Karalystės vyriausybė parengė Strateginės gynybos ir saugumo apžvalgą, kurioje sakoma, kad „NATO yra stipriausias ir efektyviausias karinis aljansas pasaulyje. Per beveik 70 metų ši organizacija suformavo mūsų nacionalinės gynybos ir euroatlantinės erdvės stabilumo pamatą. 5 straipsnyje įtvirtintu kolektyvinės gynybos principu, pagal kurį vienos valstybės ginkluotas užpuolimas laikomas visų sutarties šalių užpuolimu, pagrįstas Jungtinės Karalystės ir mūsų sąjungininkų saugumas.“
Didžioji Britanija ir toliau skiria 2 proc. BVP gynybai. Jungtinės Karalystė gynybos biudžetas yra antras pagal dydį NATO po JAV ir didžiausias Europos Sąjungoje. Pasirinkusi investuoti į savo Specialiąsias pajėgas, elektroninį saugumą, jūrų patrulinius orlaivius, žvalgybą, stebėjimo ir žvalgymo orlaivius bei balistinių raketų gynybą, Didžioji Britanija ryžtingai siekia atitikti aukščiausius NATO prioritetinius reikalavimus.
Tačiau pirmaujančios Didžiosios Britanijos pozicijos NATO neapsiriboja vien gynybos išlaidomis. 2014 m. rugsėjį Jungtinėje Karalystėje, Velse, vyko visam Aljansui didelės strateginės reikšmės turėjęs NATO viršūnių susitikimas. Jungtinės Karalystės raginimu, pirmą kartą per pastarąjį dešimtmetį nuspręsta imtis veiksmų iš esmės sustiprinti kolektyvinę gynybą ir parengti naujas iniciatyvas, skirtas pašalinti šiuolaikines grėsmes saugumui. Šiuo metu NATO Jungtinė Karalystė vadovauja atnaujintoms pastangoms atgrasyti esamas ir būsimas grėsmes.
Kartu su sąjungininkėmis Didžioji Britanija deda pastangas, kad šių metų liepą Varšuvoje vyksiančiame NATO viršūnių susitikime ir toliau būtų stiprinamos NATO priemonės atremti esamus pavojus – iš rytų ir pietų – ir pritaikomos kovai su būsimomis grėsmėmis. Itin daug dėmesio Jungtinė Karalystė skirs kibernetinių ir hibridinių grėsmių atgrasymo priemonėms, įskaitant strategines komunikacijas, taip pat lanksčioms struktūroms ir sprendimų priėmimo procedūroms.