Į Lietuvą grįžtančių gandrų laukia per 100 sutvarkytų lizdų
Minint gandro dieną, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) ragina visuomenę atsakingai žiūrėti į paukščių apsaugą. Bendrovė prisideda prie saugesnės aplinkos šiems paukščiams – išlydėjus ir laukiant sugrįžtančių į Lietuvą gandrų, ant elektros linijų atramų pavojingai sukrauti gandralizdžiai yra sutvarkomi arba iškeliami ant specialių platformų.
„Po žiemos į šalį sugrįžtant gandrams raginame visuomenę atsakingai žiūrėti į paukščių apsaugą. Gandrų labui, prašome gyventojų ir savivaldos pagalbos bei visų rūpestingų žmonių įsitraukimo, randant ir padedant gandrams įsikurti natūraliose perimvietėse – medžiuose, o ne ant elektros tinklo atramų“, – teigia ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktorius Virgilijus Žukauskas.
Kasmet perėti į Lietuvą parskrendantys gandrai lizdus suka tiesiai ant elektros linijų atramų, tačiau, kaip pabrėžia ESO atstovas, elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinė. Todėl gandralizdžių perkėlimo darbus ESO vykdo kiekvienais metais. Šalindama gedimus ir suderinus su Aplinkos apsaugos agentūra, bendrovė kasmet perkelia apie šimtą gandralizdžių. Nuo pernai metų kovo mėn. ESO sutvarkė net 138 lizdus.
„Nuoširdžiai rūpinamės mūsų nacionaliniu paukšiu ir siekiame, kad kiekvienas gandras būtų tinkamai apsaugotas, o gyventojams galėtume užtikrinti patikimą elektros energijos tiekimą. Gandralizdžių iškėlimo darbai vykdomi tuo metu, kai gandrai yra išskridę žiemoti“, – teigia V. Žukauskas.
Tai atliekama stengiantis nepadaryti žalos paukščiams, perimvietes perkeliant ar sutvarkant taip, kad šios nekenktų elektros tinklui ir nekeltų grėsmės aplinkai ir žmonėms. Darbų metu ant elektros oro linijų atramų tvirtinami specialūs metaliniai stovai, ant kurių paukščiai vėliau vėl suka savo lizdus.
ESO atstovas atkreipia dėmesį, kad savo eksploatuojamų elektros skirstomųjų tinklų zonoje ESO gali perkelti tik tuos lizdus, kurie kelia tiesioginį pavojų elektros skirstymo tinklui.