Į projektą įtrauktos institucijos kartu kovos prieš smurtą
Ukmergės rajono savivaldybėje lankėsi nevyriausybinės organizacijos Lygių galimybių plėtros centro (LGPC) ekspertės Margarita Jankauskaitė ir Vilana Pilinkaitė Sotirovič. Susitikusios su Ukmergės rajono savivaldybės mero pavaduotoja Klavdija Stepanova ir Vaiko teisių apsaugos ir socialinės paramos skyriaus vedėja Asta Leonavičiene, viešnios pristatė Europos komisijos finansuojamą 30 mėnesių trukmės projektą „Koordinuotas tarpinstitucinis atsakas į smurtą: sąmoningumo didinimas ir praktikų kaita“.
Šį projektą LGPC kartu partneriais – Lietuvos žmogaus teisių centru ir Lietuvos policijos mokykla ėmėsi įgyvendinti šių metų sausį. Iniciatyvos tikslas – skatinti veiksmingą institucijų bendradarbiavimą šalinant smurto artimoje aplinkoje problemas: užtikrinant nukentėjusiųjų ir jų vaikų saugumą, stiprinant agresoriaus atsakomybę už padarytus veiksmus, mažinant prievartos mastus ir pasekmių žalą.
Projektas startuoja tik dviejose – Ukmergės ir Kelmės rajono savivaldybėse. Projekto koordinatoriai šias savivaldybes pasirinko kaip pilotines. Jų gerąja patirtimi antrame projekto įgyvendinimo tarpsnyje bus dalinamasi nacionaliniu ir europiniu lygmeniu, skatinant ir kitas savivaldybes kurti veiksmingas institucijų bendradarbiavimo sistemas.
„Dalyvauti projekte pakviestos ne labai didelės, pažangios, atviros ir perspektyvios savivaldybės, kuriose gerai dirba policijos komisariatai. Pirmajame projekto etape vyks mokymai tikslinėse grupėse, bus parengtas modelis, pagal kurį ateityje su smurtu kovos ir kitos šalies savivaldybės. Jo viešinimas, sklaida bus vykdomi antrajame projekto etape“,- sakė M. Jankauskaitė.
„Užsienyje yra sukurta daug įvairių praktikų. Mes ėmėmės šio projekto, norėdamos sukurti Lietuvos praktika paremtus tarpinstitucinio bendradarbiavimo žingsnius – kas ir kaip pas mus veikia. Visi dabar daug kalba apie tą tarpinstitucinį bendradarbiavimą, bet kaip tai turi vykti, kas viską turi užsukti konkrečiu atveju, ne visiems yra aišku. Be abejonės, visur labai svarbus yra ir žmogiškasis faktorius – nuo jo atsiranda ir institucinė kultūra, ir institucinė praktika“,- paantrino V. Pilinkaitė Sotirovič.
Pasak viešnių, kovodamos su smurtu artimoje aplinkoje, turėtų bendradarbiauti savivaldybių Socialinės paramos ir Vaiko teisių apsaugos skyrių, Socialinių paslaugų centro, Policijos komisariato, Probacijos tarnybos specialistai, medikai.
M. Jankauskaitė pabrėžė, jog kovojant su smurtu ypač svarbus medikų vaidmuo. Policija apie smurtą artimoje aplinkoje ne visuomet sužino. Tuo tarpu į medikus sužalota moteris neretai kreipiasi. Jeigu gydytojui kyla įtarimas, kad pacientė yra patyrusi smurtą, jis privalėtų apie tai pranešti kitoms tarnyboms. Projektas įgalins medikams įteikti tam tikrus instrumentus, kad smurto aukos būtų lengviau atpažįstamos.
Pasak projekto koordinatorių, dažniausiai šeimoje nuo smurto kenčia moteris. Jeigu ji leidžiasi skriaudžiama, dažniausiai nuo smurto neapsaugomi ir jos vaikai.
Ukmergės rajono savivaldybėje projekto metu bus įgyvendintos šios veiklos:
– Parengta ir policijos darbe pritaikyta smurto artimoje aplinkoje pavojaus vertinimo priemonė;
– Parengtos ir taikomos medikams skirtos gairės, kaip atpažinti smurtą artimoje aplinkoje ir bendrauti su pacientėmis, siekiant užtikrinti jų saugumą ir suteikti reikiamą pagalbą;
– Įgyvendinti mokymai policijos ir probacijos tarnybos pareigūnams, medikams, prokurorams ir teisėjams, kitų sričių specialistams;
– Vykdomos sąmoningumo kėlimo kampanija, informacinės dienos, straipsnių ir radijo laidų serijos žiniasklaidoje;
– Nukentėjusiųjų nuo smurto informavimas;
– Viešinimo renginiai ir susitikimai su bendruomene.
Kiti asocijuoti šio projekto partneriai yra: LR Teisingumo ministerija, LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Kalėjimų departamentas prie LR Teisingumo ministerijos, Kelmės rajono savivaldybė, Lietuvos gydytojų vadovų sąjunga, Policijos departamentas prie LR Vidaus reikalų ministerijos.