Į Seimo Pirmininko pareigas pateiktos dvi kandidatūros
Seimo posėdyje paskelbti du kandidatai į Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pareigas.
Posėdžio metu Seimo narys Ramūnas Karbauskis perskaitė 78 Seimo narių pasirašytą pareiškimą, kuriuo į Seimo Pirmininko pareigas teikiama Seimo nario Viktoro Pranckiečio kandidatūra.
Seimo narys Gintaras Steponavičius paskelbė 27 Seimo narių pasirašytą pareiškimą ir pasiūlė į šias pareigas Seimo nario Eugenijaus Gentvilo kandidatūrą.
Kandidatams sutikus balotiruotis, Seimo nariams V. Pranckiečiui ir E. Gentvilui buvo suteiktas žodis savo pozicijai pristatyti, atsakyti į Seimo narių klausimus.
Seimo narys V. Pranckietis prisistatymo metu akcentavo kokybišką įstatymų leidybą ir stiprios parlamentinės kontrolės būtinybę. „Privalome teisėkūroje pereiti nuo kiekybės prie kokybės, turime nuo pirmų dienų imtis realios ir konstruktyvios parlamentinės kontrolės“, – Seimo posėdyje sakė kandidatas į Seimo Pirmininko pareigas.
Prisistatyme V. Pranckietis akcentavo, kad atsižvelgiant į geopolitinę situaciją negalima toleruoti augančio atotrūkio tarp paprastų žmonių ir vadinamojo elito. „Šią kadenciją mums reikia iš naujo kokybiškai stipraus, aktyvaus Seimo. Visos valdžios grandys – Seimas, Prezidentūra, Vyriausybė, teismai – turi veikti darniai“, – pabrėžė Seimo narys V. Pranckietis.
Seimo narys E. Gentvilas tvirtino, kad kandidatuoja į Seimo Pirmininko pareigas siekdamas užtikrinti Seimo opozicijos teises ir prestižą, taip pat pagarbą ir pačiam Seimui, kad nebūtų renkamasi iš vieno. Jo nuomone, Seimo Pirmininkas turėtų susitelkti į valstybės darbus, o ne į procedūrinių klausimų dėliojimą posėdžių salėje. „Seimo vadovas turi būti aktyvus nuomonės apie Seimą formuotojas“, – sakė E. Gentvilas, pabrėždamas parlamento vadovo bendravimo su Lietuvos žmonėmis svarbą.
Po kandidatų į Seimo Pirmininko pareigas prisistatymų paskelbtas slaptas balsavimas, kuris vyks nuo 19.10–19.40 val. Plenarinis posėdis tęsis nuo 20.10 val.
Seimo statute nustatyta, kad parlamento vadovas renkamas slaptu balsavimu Seimo pirmojoje sesijoje visam Seimo įgaliojimų laikui. Kandidatus į Seimo Pirmininko pareigas gali siūlyti raštišku pareiškimu ne mažiau kaip 1/10 Seimo narių (15 parlamentarų). Kandidatas laikomas išrinktu, jeigu už jį balsavo daugiau kaip pusė balsavusių Seimo narių.