I.Simonaitytės bibliotekoje – Žemaitijos vaizdai
Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos III aukšto hole eksponuojama Jan Skłodowski fotografijų paroda „Žemaitijoje”. Paroda eksponuojama iki balandžio 4 d.
Żmudź, Žemaitija, Samogitia… Nepaprastai įdomus, besidriekiantis tarytum atokiau nuo judrių kelių kraštas. Kadaise – karaliaus Mindaugo valstybės lopšys, vėliau, kaip Žemaitijos kunigaikštystė, šimtmečius susijusi su Abiejų Tautų respublika, pagaliau – lietuvių tautinio atgimimo žemė. Nostalgiški, tarytum snaudžiantys, pilni ežerų, morenų ir kalvų peizažai slepia senovinius žygdarbius menančius praeities pėdsakus – paslaptingus pilkapius, bažnyčias, rūmus, dvarus, kapines, pakelės koplytėles… Tačiau tie kraštovaizdžiai taip pat, o tiesą sakant, visų pirma atskleidžia šio krašto dabartį, kuri smalsiam stebėtojui – kraštovaizdžio grožiui jautriam fotografui, o taip pat ir dokumentininkui, bus ne mažiau svarbūs nei aukščiau minėti bruožai. Nes jis taip pat pastebės žemaičių žemės gyventojus kasdieniuose darbuose, ir nerūpestingose šventėse, kad fotografijose įamžintų jų veidus, kuriuos išvagojo jiems skirto laiko patirtis.
Tad ši paroda – kvietimas į žemaičių vieškelį; jos tikslas – ne tik reikšmingų Žemaitijos vietų užfiksavimas, tačiau siekis sužadinti mintis apie plačiai suvokiamo kultūrinio peizažo grožį, kurio fone dabartis pinasi su praeitimi.
Fotografijų ir scenarijaus autorius – Jan Skłodowski. Varšuvos universiteto humanitarinių mokslų daktaras, fotografas, rašytojas, keliautojas. Dailės istorikų draugijos, Karpatų draugijos ir Lenkijos fotomenininkų draugijos narys. Bendradarbiauja su Lenkijos mokslų akademijos Meno institutu ir Istorijos institutu bei Lenkijos Kultūros ir tautinio paveldo ministerija. Surengė daugiau nei 50 tiriamųjų ir inventorinių kelionių Lietuvoje, Latvijoje, Slovakijoje ir Ukrainoje. Yra keliasdešimties istorinės tematikos straipsnių, taip pat knygų ir albumų autorius (tarp jų – „Huculų žemė Lenkijos grafikoje“ (Huculszczyzna w grafice polskiej), „Kremenecas – Volynės Atėnai“ (Krzemieniec – Ateny Wołyńskie), „Rafailovos respublika – Lenkijos legionų II brigados keliais Karpatuose“ (Rzeczpospolita Rafajłowska – na szlaku II Brygady Legionów Polskich w Karpatach)), surengė daugybę fotografijos parodų Lenkijoje (tarp jų – paroda Karalių rūmuose Varšuvoje) ir užsienyje (tarp jų – paroda Lenkijos bibliotekoje Paryžiuje), kurios skirtos paribių – senosios Žečpospolitos rytinių teritorijų – paveldui. Apdovanotas medaliu „Už nuopelnus Lenkijos kultūrai“.