Į stažuotę NASA išvykstantys studentai tikisi gautas žinias pritaikyti ir Lietuvoje
Šiuo metu JAV Nacionalinėje aeronautikos ir kosmoso agentūroje (NASA) stažuojasi 6 lietuviai. Dar šeši jaunuoliai prie jų prisijungs jau šį rudenį: tai Vilniaus universiteto (VU) studentai Erikas Švažas, Kazimieras Badokas, Kornelija Vitkutė, Rusnė Ivaškevičiūtė bei Lukas Jakas ir Narūnas Kapočius iš Vilniaus Gedimino technikos universiteto.
Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kasmet rengia konkursą, kurio metu studentams suteikiama galimybė laimėti stažuotę NASA. Pasak VU optoelektronikos medžiagų ir technologijų studento Kazimiero Badoko, tokia išskirtinė proga pasitaiko tik kartą. „Didžiąją savo gyvenimo dalį domėjausi naujausiomis technologijomis ir kosmosu, todėl sužinojęs apie galimybę dalyvauti tokio lygio stažuotėje per daug nedvejojau“, – teigia studentas.
Nemenką patirtį nanotechnologijų srityje turintis K. Badokas tikisi, kad po stažuotės atsiras naujų idėjų darbui Lietuvoje. „Juk mes čia turime puikią technologinę bazę – naujuosiuose Fizinių ir technologijos mokslų bei Gyvybės mokslų centruose. Noriu pamatyti, su kokiomis technologijomis dirba NASA, pats prie jų prisiliesti. Galbūt užmezgus naujas pažintis net pavyktų rasti bendradarbiavimo galimybių“, – svarsto jaunasis mokslininkas.
K. Badokas rudenį praleis dirbdamas su įvairių jutiklių, skirtų aptikti chemines medžiagas aplinkoje ir astronautų organizme, kūrimu bei testavimu. Studentas jau turi patirties gaminant labai mažų (nanometrinių) matmenų struktūras, todėl tikisi gerokai patobulinti įgūdžius medžiagų mokslo srityje.
Panašiomis nuotaikomis gyvena ir IV kurso biofizikė Kornelija Vitkutė. Studentė stažuosis NASA Ames mokslinių tyrimų centro nanoinžinerijos skyriuje. „Šioje laboratorijoje atliekami tyrimai su biosensorių kūrimu bei optimizavimu. Siekiama kurti kuo lengvesnius, pigesnius, tikslesnius ir patogesnius sensorius, kurie kosminėje stotyje ar kosminių kelionių metu galėtų įvertinti tikslią astronautų sveikatos būklę realiu laiku“, – pasakojo K. Vitkutė. Mergina tikisi išnaudoti suteiktą galimybę – ne tik atlikti mokslinius tyrimus, bet ir platinti pažinčių ratą, nes ateityje tokios pažintys gali būti itin svarbios sėkmingam tarptautiniam bendradarbiavimui.
Po anglų kalbos testo, paraiškos pildymo, rekomendacijos pateikimo, motyvacinio laiško ir pokalbio studentė buvo nusprendusi nieko nesitikėti. Todėl pamačius, kad pateko tarp 6 būsimų NASA stažuotojų, Korneliją užplūdo adrenalino banga.
„Nuo pat vaikystės žavėjausi visatos dėsniais, struktūra, domėjausi astronomijos aktualijomis. Pirmą kartą apsilankiusi Molėtų observatorijoje, supratau, kad būčiau labai laiminga, jei gyvenime tektų dirbti su tuo susijusioje mokslo srityje. 11 klasėje dalyvavau mainų programoje ir metus praleidau JAV, kur galėjome atlikti universitetinio lygio eksperimentus, o šie tik padidino norą siekti karjeros moksle. Taip pat teko lankytis ir NASA centre Floridoje. Vis dar sunku patikėti, kad svajonės iš tiesų pildosi ir tai tikrai nėra stebuklai – reikia tik šiek tiek darbo ir užsispyrimo!“ – džiaugėsi K. Vitkutė.
Stažuotes studentai pradės jau rugpjūčio 28 d., jos truks iki gruodžio 15 d. Nacionalinį atrankos į stažuotes NASA konkursą kasmet organizuoja ir atrinktiems studentams finansavimą skiria MITA. Stažuotės remiamos Švietimo ir mokslo ministerijos lėšomis.