Į Ukrainą – aptarti bendradarbiavimo galimybių

Joniškio rajono savivaldybės mero pavaduotoja Vaida Aleknavičienė birželio 2–8 dienomis su oficialiu vizitu lankėsi Mangušo mieste Ukrainoje. Penkių asmenų delegacija, kuriai ji vadovavo, Ukrainoje pristatė Joniškio kraštą, domėjosi verslo plėtros galimybėmis ir organizavo labdarą karo paliestiems Mariupolio regiono gyventojams.
Kartu su delegacijos vadove Vaida Aleknavičiene į Ukrainą keliavo dar keturi asmenys – Joniškio verslininkų asociacijos valdybos nariai Henrikas Mikalkėnas, Rimantas Petraitis, Tarybos narys, Žagarės regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas, Tarybos narys, Joniškio žemės ūkio mokyklos direktorius Liudas Jonaitis.
Draugystė užsimezgė per „Rotary“ klubą šių metų vasario 19 d. į Joniškį atvykus Mangušo miestelio Ukrainoje šokių kolektyvui „Bielaja ptica“. Bendraujant buvo kalbama, kad reikėtų suteikti ukrainiečiams pagalbos daiktais, medicininiais instrumentais ar įranga, sužinota, kad Ukrainoje yra nemažai verslininkų, besidominčių investavimo galimybėmis Lietuvoje. Tuomet ir kilo idėja, kad reikėtų nuvykti į svečius ir ne tik nuvežti labdaros, bet ir susitikti su vietos verslininkais, pristatyti savo šalį ir Joniškio kraštą, pasidomėti galimybėmis jų investicijas pritraukti į Joniškį.
Ruošiantis kelionei ir su ukrainiečiais kruopščiai derinant vizito darbotvarkę taip pat buvo renkama labdara. Čia talkino Joniškio ligoninės vyr. gydytojas Edmundas Baltakis. Surinkta medicininės įrangos, įrankių iš visos Lietuvos ligoninių. Taip pat prie labdaros siuntinio prisidėjo ir Joniškio verslininkų asociacija, Joniškio „Rotary“ klubas, kuris padengė ir labdaros transportavimo išlaidas iki Mariupolio (į vieną pusę apie 2500 km).
Kita misija, lankantis Mariupolio apskrities Sartanos ir Mangušo miesteliuose, siekiant sudominti Ukrainos verslininkus, buvo pristatyti Joniškio rajono verslininkus, papasakoti apie kainas ir mokesčius Lietuvoje, atsakyti į jiems rūpimus klausimus, susijusius su verslo plėtra ir galimybėmis perkelti verslą iš Ukrainos į Lietuva.
Mero pavaduotoja Vaida Aleknavičienė pasakoja, jog nesitikėjo, kad organizuojami susitikimai Ukrainoje bus tokio aukšto lygio. Vizito metu delegacijai buvo sudaryta gana įtempta darbotvarkė, kuomet susitikimai su aukšto rango politikais ir verslininkais trukdavo nuo ankstaus ryto iki vėlyvo vakaro.
Lietuvių delegaciją visur lydėjo žurnalistai, televizijos atstovai, buvo prašoma interviu. Ne veltui joniškiečiams buvo skiriamas toks didelis dėmesys, mat jie pirmieji iš Lietuvos savivaldybių, kurių delegacija susidedanti iš politikos, verslo ir švietimo atstovų apsilankė su oficialiu vizitu Mariupolio krašte.
Anot mero pavaduotojos Vaido Aleknavičienės, mezgasi ryšiai su Mangušo miesteliu, planuojami ne tik kultūriniais mainai, bet ir bendri projektai, kuriems įgyvendinti reikia partnerių iš Europos Sąjungos šalies.
Henrikas Mikalkėnas pasakoja, kad ten veikia mėsos kombinatai, metalurgijos, dujų, trąšų įmonės. Tokios šalys kaip Kinija, Turkija taip pat labai domisi jų regionu ir investavimu ten. Ukrainiečiai savo produkciją norėtų realizuoti Europoje, todėl nori priartėti prie eurostandartų, jiems reikalinga pagalba.
Mindaugas Balčiūnas kalbėjo, kad turime daug tuščių pastatų, priklausančių savivaldybei, kuriuose galbūt ir galėtų kurtis Ukrainos verslininkai. Jis pasakoja, kad teko apsilankyti nacionaliniame parke, kurio didysis plotas patenka į karo zoną, o ten likusi ir visa darbuotojų įranga, kompiuteriai, tačiau žmonės dirba, atsinešę iš namų reikalingiausius daiktus.
Mindaugas Balčiūnas pristatė Lietuvos nacionalinių parkų situaciją, pasakojo kas nuveikta Lietuvoje ta linkme, kalbėjo apie turizmo plėtrą Žagarės krašte. Ukrainiečiai liko nustebinti Lietuvoje pasiektais rezultatais. Tarybos narys mato galimybes plėtoti ryšius turizmo srityje.
Liudas Jonaitis teigia, kad delegacija iš Ukrainos jau lankėsi Joniškio žemės ūkio mokykloje anksčiau. Jie buvo nustebinti mokyklos materialine baze, o dabar planuoja studentų mainus. Būtų puiki galimybė pamokyti ne tik studentus, bet ir jų žemdirbius, supažindinti su naujausiomis žemės ūkio technologijomis.
Vizito Ukrainoje metu delegacijai teko apsilankyti Žemės ūkio mokykloje. Mokinių skaičius ten taip pat mažėja, kai tokia situacija, visi stengiasi išvykti iš to krašto, mokosi kitur. Aplankyta ir žemės ūkio bendrovė, kuri turi 27 tūkst. ha dirbamos žemės, tačiau dirba tik 10 tūkst. ha, nes kitas plotas patenka į karo zoną, yra užminuotas, įrengti apkasai, todėl ten situacija pakankamai sudėtinga.
Delegacijos nariai visų kelionėje pasiektų susitarimų ir planų neatskleidžia. Jie linkę geriau palaukti, kol bus suorganizuotas atgalinis ukrainiečių vizitas Joniškin, kuomet visos detalės bus smulkiau aptartos, tuomet ir bus galima kalbėti apie apčiuopiamus rezultatus. Juolab dokumentų, vizų tvarkymas užtrunka ilgokai.
Visi delegacijos nariai tvirtino, kad be abejo yra svarbus žmogiškas kontaktas. Kai tu bendrauji gyvai visai kitaip „rišasi“ kalba, kyla idėjų, planų, nei tą patį bandytum padaryti per atstumą, todėl šis vizitas buvo tikrai produktyvus ir tikimasi, kad jo rezultatų ilgai laukti neteks.