Į Vilniaus gatves išrieda mėlynasis JT Pabėgėlių agentūros troleibusas
Gruodžio 22 d. ankstų rytą į Vilniaus gatves išriedėjo mėlynasis Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros (UNHCR) troleibusas. Važiuodami juo vilniečiai ir miesto svečiai galės daugiau sužinoti apie pasaulinę 2015–2016 m. pabėgėlių krizę, kuriai spręsti UNHCR ragina Europos Sąjungos šalis imtis aktyvesnių veiksmų.
Šį lapkritį UNHCR Vilniaus biuro atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad nuo karo ir persekiojimo bėgančių žmonių aktualijas labai svarbiomis laiko 37,5 proc. apklaustųjų Lietuvos gyventojų.
„Nors Lietuva – toli nuo pabėgėlių krizės epicentro ir Lietuvos įsipareigojimas iki kitų metų pabaigos priimti apie 1000 pabėgėlių, palyginus su kitomis ES šalimis nėra labai didelis, svarbu, kad visuomenė suvoktų pabėgėlių krizės mastą. Tuo labiau, kad dėl tebesitęsiančio karo konflikto Sirijoje, žmonių, priverstų ieškoti saugios pastogės, skaičius kas dieną vis auga“, – sako Renata Kuleš, Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuro atstovė Lietuvoje.
„Šiemet 1 milijonas nuo karo ir persekiojimo bėgančių žmonių pasiekė Europą, tačiau tai nėra vien tik statistika. Už šių skaičių slypi asmeninės tragedijos žmonių, kurie neteko savo namų, viso turto ir neretai – savo artimųjų, taip pat ir dideli socialinės integracijos iššūkiai pabėgėlius priimančioms šalims“, – pažymi R. Kuleš.
„Tikimės, kad per Vilnių važiuojantis mėlynasis Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros troleibusas paskatins visuomenę giliau pažvelgti į pabėgėlių problemas, kurios šiandien aktualios ne tik karštuose pasaulio taškuose, bet visame pasaulyje“, – sako R. Kuleš.
Daugiau nei pusė karo pabėgėlių pasaulyje – vaikai
Šiandien pasaulyje yra 65,3 mln. priverstinai perkeltų žmonių – daugiau nei gyventojų Prancūzijoje. Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros duomenimis, 2015 metais įvairiose pasaulio šalyse sulaukta prašymų suteikti prieglobstį iš 112 000 nelydimų ir atskirtų vaikų – tai didžiausias kada nors užregistruotas skaičius nuo 2006 metų, kuomet UNHCR ėmė rinkti tokius duomenis.
„Nepaisant priežasčių ir aplinkybių, kurios privertė vaikus bėgti, jiems būtina speciali apsauga ir parama, jiems turi būti sudarytos sąlygos mokytis“, – sako JT vyriausiasis pabėgėlių komisaras Filippo Grandi. „Migrantų sulaikymo centruose vaikams – ne vieta“, – įsitikinęs F. Grandi.
Nepilnamečių pabėgėlių klausimai praėjusią savaitę Ženevoje buvo svarstomi UNHCR Vyriausiojo komisaro metiniame forume kartu su 676 vaikų teisių ekspertais iš įvairių šalių ir nevyriausybinių organizacijų. Po šios diskusijos 2017 metų pradžioje bus pateiktos rekomendacijos ir siūlomos iniciatyvos, kaip būtų galima nedelsiant spręsti vaikų pabėgėlių problemas.
UNHCR ragina ES imtis reformų
Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra Europos Sąjungos šalis ragina pradėti plataus masto reformą Europoje ir pasauliniu lygmeniu spręsti pabėgėlių klausimus, įskaitant Europos prieglobsčio sistemos tobulinimą.
JT pabėgėlių agentūra ragina Europą suteikti didesnę strateginę ir tikslinę paramą pabėgėlių kilmės, prieglobsčio ir tranzito šalims, peržiūrėti savo nenumatytų atvejų pasirengimą kaip reaguoti į didelio pabėgėlių ir atvykusių migrantų kiekį ir įdiegti efektyvesnę ir geriau valdomą prieglobsčio sistemą. Kreipdamasi į ES šalis UNHCR taip pat prašo didesnės ES valstybių investicijos, skirtos pabėgėlių integracijai, įskaitant aprūpinimą būstu, įsidarbinimą ir kalbų mokymą.
„Europa praėjusiais metais nesugebėjo rasti bendro sprendimo ir išspręsti iškilusių iššūkių, kuriuos sukėlė virš milijono pabėgėlių ir migrantų atvykimas, – pažymėjo JT vyriausiasis pabėgėlių komisaras Filippo Grandi. – Dėl to prie ES valstybių sienų įsivyravo chaosas, kuris nulėmė visuomenės nepasitikėjimą vyriausybių gebėjimu valdyti situaciją ir sustiprino poziciją tų, kurie norėjo paversti pabėgėlius atpirkimo ožiais. Todėl yra svarbu, jog ES valstybės narės bendrais veiksmais parodytų, kad Europa yra pajėgi efektyviai ir principingai reaguoti į pabėgėlių migraciją, padėdama ilgainiui stabilizuoti pabėgėlių srautus veikdama už Europos ribų – tuo pačiu metu, pasirengusi ir toliau priimti pabėgėlius Europoje.“
Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros (UNHCR) parengtame dokumente „Geresnė pabėgėlių apsauga ES ir pasaulyje“ išdėstyta praktinė vizija, kaip tai būtų galima pasiekti tiek Europos Sąjungoje, tiek pasauliniu mastu. Pagrindiniai dokumento siūlymai yra numatyti priemones, skirtas atkreipti dėmesį į priežastis, kodėl pabėgėliai bėga ir juda toliau, užtikrinti saugius atvykimo kelius pabėgėliams į Europą, ir supaprastinti prieglobsčio sistemą, kuri leistų greitai ir efektyviai identifikuoti ir užregistruoti pabėgėlius bei siektų atkurti visuomenės pasitikėjimą.
„Dabar yra metas, kai Europa gali sukurti naują viziją sprendžiant pasaulinę pabėgėlių krizę, pasitelkiant savo tolerancijos istoriją, atvirumą, remiantis apsaugos principais ir pragmatišku bei praktiniu požiūriu. – sakė F. Grandi. – Istorija parodė, jog Europa yra stipresnė, kai siekia išspręsti savo iššūkius kartu; ir aš tvirtai tikiu, kad tai vis dar įmanoma ir šiandien.“