Įdomiai apie pinigus
Atspėkite, kokios amžiaus grupės vaikus sunkiausia pasikviesti į biblioteką? Turbūt ne vienas pagalvojote apie 6–8 klasių mokinius. Ir jūs esate teisūs. Tačiau mes, Lentvario miesto bibliotekos darbuotojos, surizikavome ir Europos dienos išvakarėse į biblioteką pasikvietėme Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos septintokus ir dailės mokytoją Astą Radimonienę į susitikimą su Trakų istorijos muziejaus darbuotoju, edukatoriumi Giedriumi Steponavičiumi. Jis maloniai sutiko atvykti pabendrauti su moksleiviais ir papasakoti pinigų atsiradimo istoriją ,,Nuo mainų iki euro“ bei pasikalbėti su paaugliais apie pinigus ir jų funkciją.
Susitikimas prasidėjo nuo interaktyvaus žaidimo, kurio metu reikėjo išsitraukti iš odinio maišelio monetą ir ją apibūdinti, įvardijant kokio tai laikmečio moneta, kokie simboliai vienoje ir kitoje monetos pusėje pavaizduoti. Užduotis buvo sukta, nes moksleiviai išsitraukė ne tik įvairių monetų – Prancūzijos 1 franko monetą, JAV dolerio centą, Anglijos šilingą, Norvegijos kroną, bet taip pat ir Kaziuko mugės pinigų, kebabinės ar taksofono žetonų. Tokiu būdu edukatorius norėjo patikrinti septintokų budrumą, ar jaunimas nesnaudžia užsiėmimo metu ir ar atskiria pinigą nuo apvalaus geležinio žetono.
Edukacijos metu svečias mokiniams pasakojo, kaip užgimė natūrinių mainų sistema, kaip palaipsniui pirkimo-pardavimo operacijose imta pereiti nuo tiesioginių mainų prie fiksuotą vertę turinčių daiktų, pinigų pirmtakų, kuriais galima buvo atsiskaityti perkant tą ar kitą prekę (plačiau – https://trakaimuziejus.lt/edukacija/nuo-mainu-iki-euro). Paklausti, kada atsirado pirmieji sidabro pinigai Lietuvoje, mokiniai teisingai atsakė, kad tai buvo LDK laikmetis, XIII–XIV a., ir jie vadinosi ,,ilgieji“. Šie pinigai buvo panašūs į ilgus sidabro liežuvius su įkirčiais, kurie nurodė jo vertę. Mokiniai sužinojo įdomių faktų apie popierinius pinigus. Pirmieji pasaulyje atsirado Kinijoje, o pirmuosius popierinius pinigus Europoje turėjo olandai. Naudinga moksleiviams buvo išgirsti ir apie tai, kokios gi pinigų sistemos buvo naudotos Lietuvoje. Linksmiausias pinigų pavadinimas, sukėlęs juoko jaunimui, buvo Vagnorkės. Pagirtina, kad dauguma mokinių žinojo euro įvedimo Lietuvoje datą.
Edukacijos metu moksleiviai ne tik įgijo žinių apie pinigus, bet ir patys nusikaldino po monetą atkurtu viduramžių įrenginiu. Tiesa, monetos buvo ne iš aukso, bet iš greitai džiūstančio molio, tačiau su tikrais Lietuvos valstybės simboliais – Vyčiu ir Gediminaičių stulpais.
Susitikimui baigiantis visi pasitikrinome įgytas žinias Kahoot viktorinoje naudodami išmaniuosius telefonus. Nesunku atspėti, kad ši užsiėmimo dalis buvo bene patraukliausia.
Dėkojame Giedriui Steponavičiui už įdomiai ir interaktyviai pateiktas žinias paaugliams.
Ačiū Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos dailės mokytojai Astai Radimonienei už moksleivių paraginimą domėtis savo šalies istorija bei reikšmingais mums visiems įvykiais.