30 rugpjūčio, 2022
Vida Gasparavičienė

Ignalinoje surengtas Rytų Aukštaitijos respublikinis šokių festivalis „Ežerų šėltinis“

Tomo Grikinio nuotr.

Antrą kartą Ignalinoje surengtas Rytų Aukštaitijos respublikinis šokių festivalis „Ežerų šėltinis“ šiemet Vasaros estradoje sveikino šokėjus iš Tauragės, Biržų, Birštono, Kėdainių, Utenos, Kauno, Vilniaus.  Festivalyje dalyvavo rajono vadovai: Ignalinos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Juozas Rokas, administracijos direktorė Jūratė Balinskienė, direktoriaus pavaduotoja Lina Gladkauskienė, kultūros skyriaus vyresn. specialistė Rasa Juodagalvienė..

– Džiaugiuosi, matydamas tokį gausų susirinkusių šokėjų būrį. Dar labiau džiugu pastebėti, kad graži šokių tradicija yra gyvybinga – matau įvairių kartų šokėjus. Tikiuosi, kad visi kartu čia smagiai praleisime laiką ir patirsime gerų įspūdžių, – sveikindamas festivalio dalyvius ir žiūrovus sakė Ignalinos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Juozas Rokas. Jis padėkojo festivalio sumanytojams, organizatoriams – Ignalinos rajono kultūros centro direktorei Giedrė Katinienei ir šokių vadovei Elenai Skripkauskienei.

Renginį smagiai vedė ir gražiai šokių pynę supynė Gaspadinė ir Gaspadorius (Valentina Sinkevič ir Kęstutis Žemaitis). Sukvietę po savo stogu tokį gausų būrį svečių,  gražiai juos į aikštės vidurį kvietė, rasdami kuo kiekvieną pagirti ir kuo gražiau žiūrovams pristatyti. Susirinkę į Ignaliną kolektyvai išties gali ir turi kuo pasidžiaugti, net – pasididžiuoti. Šokėjai savo talentu ir margaspalviais tautiniais kostiumais yra džiuginę ne tik savo krašto žiūrovus: kolektyvų maršrutai nusidriekė ne tik po Lietuvos rajonus, bet išraižė ir Europos, Azijos šalis, kai kurie ir už Atlanto jau pabuvoję.. Tarp kolektyvų – įvairiausių šokių konkursų nugalėtojai, „Aukso paukštės“ nominantai. Taigi mums – didelis džiaugsmas ir net garbė juos matyti Ignalinoje.

Didžia dalimi už festivalį „Ežerų šėltinis“ turime būti dėkingi Ignalinos rajono kultūros centro vyresniųjų liaudiškų šokių grupės ,,Gaja“, moterų liaudiškų šokių grupės ,,Lūgnė“ vadovei Elenai Skripkauskienei, ne tik auginančiai savo šokėjus, bet ir tiesiančiai draugystės tiltus su kitais šalies šokėjų kolektyvais.

Festivalį pradėjo Kėdainių kultūros centro Vilainių skyriuje 2000-aisiais Virginijos Čereškienės-Beviršės įkurta vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Volungė“, kuriai 2018 metais. Lietuvos nacionalinis kultūros centras suteikė mėgėjų meno kolektyvų I kategoriją. Kolektyvas dalyvavo šokių festivaliuose Panevėžyje, Širvintose, Kaišiadoryse, tarptautiniuose festivaliuose Rygoje, Jūrmaloje ir Priekuli mieste (Latvija), Suvalkuose (Lenkija), Prahoje (Čekija), Lvove (Ukraina), Antalijoje (Turkija) Kolektyvas – nuolatinis Lietuvos dainų ir šokių švenčių dalyvis. Virtualiame tarptautiniame šokių čempionate „Golden dance“ kolektyvas laimėjo I laipsnio laureato Auksinį diplomą ir buvo  pakviestas dalyvauti pasaulio čempionate „World Folk“, virtualiame liaudiškų šokių maratone (surengtas Vokietijoje) laimėjo1-ąją vietą. Šių metų liepos mėnesį „Volungė“ savo šokiais džiugino net tolimosios Filadelfijos (JAV) žiūrovus.

Išvykų nuotaikomis gyvena ir  tarptautiniame tautinių ansamblių festivalyje „Poronino vasara“, kuris liepos mėnesį vyko Poronino mieste (Lenkija), dalyvavęs Birštono kultūros centro vyresniųjų tautinių šokių kolektyvas „Jievaras“ (vadovė – Virginija Bankauskienė).

Turi kuo pasidžiaugti ir ką prisiminti ir  Tauragės kultūros centro vyresniųjų liaudiškų šokių grupė ,,Vėjava“ (vadovė Alma Rumšienė). Kolektyvas dalyvavo tarptautiniuose festivaliuose: Lenkijoje (Ostruda), Rusijoje (Soveckas), Vengrijoje (Obony ir Tpiecele), Latvijoje (Jurmala, Liepoja). „Jievaro“ šokėjai organizuoja įvairias koncertines išvykas. 2010 metais pabuvojo Čekijoje, 2011 metais – Švedijoje, 2013 metais – Latvijoje.

Apie visus svečius galima būtų pasakyti daug ir – labai gražaus. Iliustracijai – svarbesni štrichai iš artimiausių kaimynų – Utenos kultūros centro šokių ir dainų ansamblis „Vieversa“ – kūrybinės biografijos.

Tai – I kategorijos meno kolektyvas, jungiantis kone du šimtus šokančių, dainuojančių ir muzikuojančių dalyvių. 1998 metais Robertos Macelienės Utenoje suburto vaikų ir jaunimo šokių ir dainų ansamblio „Vieversa“ (jo ištakos siekia 0979 metais suburtą vaikų šokių studiją) programoje – įvairių Lietuvos regionų liaudies šokiai, žaidimai, rateliai, dainos. Ansamblis nuo pirmųjų gyvavimo metų dalyvauja rajoninėse, apskrities, respublikinėse, pasaulio lietuvių dainų ir šokių šventėse, įvairiuose konkursuose, festivaliuose, atstovauja savo rajonui ir Lietuvai  prestižiniuose renginiuose. „Vieversa“ kiekvieno respublikinio šokių konkurso „Aguonėlė“ dalyvis, diplomantas,  laureatas. 2015 m. – respublikinio konkurso „Šoktinis“ laureatas. Daugelio šalies ir tarptautinių konkursų laureatas ir diplomantas.

2004 m. „Vieversa“  pelnė Aukso paukštę , 2016 m. – antrąją „Aukso paukštę“.

Be „Vieversos“ ansamblio neapsieina prestižiniai Utenos rajono ir apskrities renginiai, vaikų, valstybinės šventės. „Vieversa“ maloniai nustebina savo gerbėjus įvairiomis teatralizuotomis koncertinėmis programomis. Vien 2016 m. ansamblis „Vieversa“ surengė 20 koncertų: dalyvavo Moksleivių dainų šventėje, tarptautiniame festivalyje „Budva Fest“ Juodkalnijoje, Utenos ir Alytaus miesto šventėse, tarptautiniame tautinių šokių festivalyje Panevėžyje „Suk ratelį pasauliui“ ir Švenčionyse „Perkūno akys“ ir kt., surengė respublikinį festivalį „Draugai draugams“  Utenoje ir keliavo su juo per Lietuvą, koncertavo Latvijoje (Preiliai) ir t. t.

Ansamblis „Vieversa“ daugelį metų su koncertinėmis programomis dalyvauja tarptautiniuose festivaliuose tiek Lietuvoje, tiek užsienio šalyse: 2002 – Portugalijoje, 2003 m. atstovavo Lietuvai tarptautinėje meno, turizmo, verslo parodoje Sankt-Peterburge (Rusija) bei tarptautiniame festivalyje Vengrijoje, 2004 m. – Turkijoje, 2005 m. – Turkijoje, Anglijoje, Ukrainoje, 2006 m. – Bulgarijoje, Italijoje, Portugalijoje, 2007 m. – Turkijoje, Makedonijoje, 2008 m. – Sardinijoje, Čekijoje, 2009 m. – Vengrijoje, Ukrainoje, Latvijoje, Kipre, 2010 m. – Graikijoje, Prancūzijoje, Tunise, 2011 m. – Turkijoje, 2012 m. – Sicilijoje, Ispanijoje, Latvijoje, Makedonijoje, 2013 m. – Italijoje ir Makedonijoje, Latvijoje, 2014 m.  Taivane, 2015 m. – Graikijoje, Lenkijoje, 2016 m. – Juodkalnijoje, Kroatijoje, Lenkijoje…

Apie ignaliniečius mūsų krašto žmonėms daug kas žinoma, jų pasirodymai visada laukiami ir šiltai pasitinkami. Liaudiškų šokių grupė „Gaja“ – jau su kūrybine patirtimi. Kolektyvas mielai koncertuoja savo miesto, savo krašto bei respublikos žiūrovams, dalyvauja įvairiuose respublikiniuose ir tarptautiniuose festivaliuose, konkursuose, edukacinėse programose, Pasaulio lietuvių dainų ir šokių šventėse. Su didžiausiu malonumu ruošiasi koncertinėms išvykoms į kitas šalis, ir jau ne kartą šoko Latvijos, Lenkijos, Baltarusijos, Čekijos, Italijos, Norvegijos, Makedonijos bei Kroatijos žiūrovams. Yra į ką lygiuotis ir ne taip seniai tos pačios vadovės, Elenos Skripkauskienės, suburtai moterų liaudiškų šokių grupei ,,Lūgnė“ .

Vienos šokėjų grupės keitė kitas, sukosi ir bendrame šokyje. Stebino vyresniųjų solidumas, jaunųjų veržlumas, žavėjo tautinių kostiumų raštai. Tauragiškių (Tauragės kultūros centro vyresniųjų liaudiškų šokių grupė ,,Vėjava“, vadovė  Alma Rumšienė) šūkį „Ten, kur šokis ir daina, amžiui ten ribų nėra!“ – nors pasiskolink!

Festivalio „uogelė” –  Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos Tautinių šokių ansamblio „Sietuva“ (vadovas Edmundas Žička) padovanotas šiais metais sukurtas šokio spektaklis „Kosmo“. Puikus kanklininkų ansamblio muzikavimas, subtiliai suderintas liaudies ir šiuolaikinis šokis, talentingi šokėjai. Atlikėjai buvo apdovanoti nuoširdžias susirinkusių plojimais.

O paskui pasipylė ir tikrų dovanų lietus. Dar kartą padėkota šventės organizatoriams ir rėmėjams, į festivalį atvykusiems kolektyvams. Ne tik šokius į Ignaliną atsivežė svečiai, ne tik ežerus ir ignaliniečiai jiems parodyti buvo pasirengę. Taigi vieni kitiems už šiltą draugystę dėkojo, vieni kitais džiaugėsi, atminimo dovanėlėmis apsikeitė, fotografavosi. Ir, žinoma, kuo dažniau susitikti, vieni kitus ir visus žiūrovus džiuginti pasižadėjo, „Iki pasimatymo!“ tardami.

Kas į šokėjus žiūrėdamas pats šokti užsigeidė, tam buvo proga šį norą įgyvendinti, scenoje pasirodžius tikrai nešpėtnai grupei „Nešpėtni bernai“.


21 gruodžio, 2024

Gruodžio 20 d. Vilniaus rajono savivaldybė oficialiai perdavė humanitarinę pagalbą Ukrainai – vieną iš nenaudojamų gaisrinių automobilių. Šis ZIL131 automobilis, […]

Vita Daniliauskas / Dariaus Pavalkio nuotr.
21 gruodžio, 2024

Prieš 70 metų, Kūčių išvakarėse, tarsi lenktyniaudamas su Kūdikėlio Jėzaus atėjimu, Griškabūdžio parapijos narių Liudos ir Vytauto Daniliauskų šeimoje apie […]

20 gruodžio, 2024

Kauno apygardos teismas Marijampolės savivaldybės tarybos narę Vaidą Pituškienę pripažino kalta dėl piktnaudžiavimo, sukčiavimo, dokumentų suklastojimo ir disponavimo jais, penktadienį […]

20 gruodžio, 2024

Medinės Šnipiškės – istorinė Vilniaus miesto dalis, šiuo metu kelianti daug diskusijų. Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius […]

20 gruodžio, 2024

Netekus artimo žmogaus, svarbiausias uždavinys tampa tinkamai atsisveikinti su mirusiuoju. Tačiau šis emocinis laikotarpis neretai komplikuojamas dėl praktinių sprendimų, susijusių […]

19 gruodžio, 2024

Seimas pakoregavo buvusios kadencijos parlamentarų sudarytą 2026 metais minimų Lietuvai svarbių įvykių, asmenybių sukakčių ir kitų atmintinų datų sąrašą. Tokią […]

19 gruodžio, 2024

Anksčiau nei planuota baigti Tauro kalno atnaujinimo darbai. Vilniečiai jau gali ruošti rogutes nusileidimams nuo kalno, pasivaikščioti ir poilsiauti prisėdę […]

19 gruodžio, 2024

Valstybės duomenų agentūra (VDA), remdamasi išankstine metine informacija, įvertino 2023 m. regioninį bendrąjį vidaus produktą (BVP). Palyginti su 2022 m., […]

19 gruodžio, 2024

Gruodžio pabaigoje Šakių, Kupiškio ir Kauno rajonuose uždaromi paskutiniai vaikų globos namai. Juose gyvenantys tėvų globos netekę vaikai perkelti į […]

18 gruodžio, 2024

Sostinės taryba kompozitoriui, ilgamečiam berniukų ir jaunuolių choro „Ąžuoliukas“ vadovui prof. Vytautui Miškiniui suteikė Vilniaus garbės piliečio vardą. Toks įvertinimas […]

17 gruodžio, 2024

Antradienį ant sostinėje esančio Vingio parko pėsčiųjų tilto atidaryta menininko Algio Kriščiūno kurta instaliacija „100 priežasčių tiltas“. Šiuo socialiniu projektu, anot Vilniaus […]

17 gruodžio, 2024

Kauno miesto taryba pritarė, kad kitą pavasarį Dariaus ir Girėno stadione esanti veja būtų pakeista rulonine hibridine žole. Kaip skelbiama […]

Gintarės Grigėnaitės nuotr
17 gruodžio, 2024

Šiandien Kultūros ministerijoje 2024 m. Bronio Savukyno premija įteikta rašytojai, eseistei, žurnalistei Gintarei Adomaitytei. Premija ji įvertinta už daugiametę ekspresyvią […]

16 gruodžio, 2024

Inovacijoms, technologijoms ar kvalifikuotų specialistų poreikiui imlūs sektoriai keičia mokymo programas. Kaip rodo Užimtumo tarnybos stebėsena, šiemet sparčiau daugėja klientų, […]

14 gruodžio, 2024

Gruodžio 10 d. pasibaigė pusę metų trukęs dekoratyvinės skulptūros „Žygimantas ir Barbora“ idėjos sukūrimo konkursas. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka […]

14 gruodžio, 2024

Šeštadienį Ukrainos centre (UAC) Vilniuje surengta šeimos šventė „Kalėdų stebuklas“. „Susirinkome kartu pasiruošti ypatingam laikotarpiui. Bendrystės, šviesos ir vilties šventei […]

13 gruodžio, 2024

Tęsiamas taurus ir prasmingas dainų karalienės Kristinos Skrebutėnienės atminimo išsaugojimo darbas. Gruodžio 12 dieną, skambant jos dainoms ir pasakoms, Ignalinos […]

13 gruodžio, 2024

Užbaigus remonto darbus Tauragėje duris atvėrė lopšelio-darželio „Pušelė“ II korpusas. Šiame korpuse iš viso atnaujintos šešios grupės, iš kurių dvi […]

Modesto Endriuškos nuotr.
13 gruodžio, 2024

„Galiausiai civilizacijos žūsta dėl to, kad klauso savo politikų, o ne savo poetų”, – sakė vienas žinomiausių pasaulyje lietuvių kino […]

12 gruodžio, 2024

Vadovavimą Krašto apsaugos ministerijai (KAM) perėmus Dovilei Šakalienei, ketvirtadienį įvyko simbolinė ministrų pasikeitimo ceremonija. Aikštėje prie KAM vykusioje ceremonijoje buvęs […]