Ignalinos rajono savivaldybės tarybos posėdyje

Vasario 15 dieną įvyko Ignalinos rajono savivaldybės tarybos posėdis, kuriame priimta 20 sprendimų. Posėdyje patvirtintas 2017 m. Ignalinos rajono savivaldybės biudžetas, paskirta Miko ir Kipro Petrauskų premija.
Biudžetas
Svarbiausiuoju tarybos sprendimas buvo rajono savivaldybės 2017 metų biudžeto patvirtinimas. Šių metų biudžete prognozuojamų pajamų – 13,5 mln. eurų, 561,5 tūkst. eurų paskolų; metų pradžios likutis – 1,5 mln. eurų ir numatyta 15,3 mln. eurų savivaldybės biudžeto išlaidų pagal asignavimų valdytojų įstaigas ir lėšų šaltinius. Į biudžeto pajamas nėra įtrauktos valstybės kapitalo investicijos, kelių priežiūros ir investicinių projektų lėšos. Daugiau nei 35 proc. visų planuojamų lėšų skiriama švietimo programoms finansuoti. Kaip sakė Finansų valdymo ir apskaitos skyriaus vedėjo pavaduotoja Irena Valaikaitė, šiais metais gyventojų pajamų mokesčio dalis sudaro 78,17 proc. biudžeto, planuojama gauti pajamų 7,2 mln. eurų. 300 tūkst. eurų palikta kaip lėšų likutis nenumatytoms situacijoms ir biudžeto nevykdymo nuostoliams padengti.
Planai, ataskaitos
Patvirtintas Ignalinos rajono savivaldybės tarybos 2017 metų darbo planas, kuriame numatyta sušaukti 8 posėdžius, tačiau, kaip minėjo meras Henrikas Šiaudinis, jų gali būti ir daugiau, kadangi visada atsiranda nenumatytų klausimų ir poreikių.
Patvirtintas Ignalinos rajono savivaldybės 2017–2019 metų strateginis veiklos planas, kurio veiklos prioritetai: gerinti infrastruktūrą, tvarkyti viešąsias erdves, renovuoti daugiabučius gyvenamuosius namus; užtikrinti kokybiškas viešąsias paslaugas ir jų nuolatinį teikimą; skatinti ir remti verslo bei žemės ūkio veiklą, prioritetą teikiant produkcijos perdirbimui; užtikrinti ir plėsti socialinių ir sveikatos paslaugų teikimą; užtikrinti teikiamo ugdymo kokybę ir gerą mokymosi aplinką švietimo įstaigose, atnaujinti informacines technologijas, popamokinį užimtumą. Veiklos prioritetai išdėstyti šešiose programose, apimančiose svarbiausias savivaldybės veiklos sritis. Atsižvelgiant į šį planą formuojamas savivaldybės biudžetas, tvirtinami metiniai priemonių planai.
Pateikta Utenos regiono vystymo programos įgyvendinimo Ignalinos mieste ataskaita ir pristatyti planuojami ir vykdomi darbai. Kaip minėjo Vidmantas Čepulėnas, iš viso planuojama ar vykdoma darbų už 11,2 mln. eurų. Šiuo metu yra pasirašytos 5 finansavimo sutartys. Rengiamas investicinis projektas gatvės Ignalinos mieste tarp Gavio ežero ir Turistų gatvės įrengimui. Bus įgyvendinimas stambus vandentvarkos projektas, vyks dideli, 904 tūkst. eurų vertės, infrastruktūros gerinimo darbai Didžiasalyje. Ignalinos miesto kiemų tvarkymui numatyta apie 208 tūkst. eurų. Minėtas projektas, kurio statybos darbai prasidės greitu laiku – tai Ignalinos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos infrastruktūros pritaikymas bendruomenės poreikiams.
Miko ir Kipro Petrauskų premija
Miko ir Kipro Petrauskų premiją nuspręsta skirti tautodailininkui Petrui Gaižučiui už senųjų aukštaitiškų medžio drožybos tradicijų saugojimą ir puoselėjimą, patrauklaus krašto įvaizdžio kūrimą. P. Gaižučio sukurtuose kryžiuose, koplytstulpiuose, stogastulpiuose išlaikomos senosios aukštaitiškos kūrybinės tradicijos. Skulptūrinėse kompozicijose įamžinamos Ignalinos krašto legendos, o mažuosiuose drožiniuose ir tapybos darbuose nuolat iš naujo atgimsta ir keliauja po pasaulį žymioji Palūšės bažnytėlė, Ignalinos krašto vaizdai. Petro Gaižučio kūryba reprezentuoja Ignalinos krašto kultūrą ir tradicijas visoje Lietuvoje bei užsienio šalyse.
Komisijai taip pat buvo pateiktos 4 kandidatų bylos: tautodailininko Petro Gaižučio (pateikė Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija), Mielagėnų seniūnijos skulptoriaus, muzikanto, tautodailininko Mindaugo Milinavičiaus ir aktyvaus meno mėgėjų veiklos dalyvio, medžiotojo Romučio Akinsko (kandidatus pateikė Mielagėnų bendruomenės pirmininkė Valė Švarcienė), visuomenės veikėjos, senjorės, buvusios pedagogės Birutės Žemaitienės (pateikė Vidiškių ir Naujojo Daugėliškio seniūnai, kolegos pedagogai iš Utenos, Dūdų krašto bendruomenės pirmininkė R. Čiučiurkienė, privatus asmuo iš Kauno B. Petkauskienė, buvusi pedagogė I. Matkevičiūtė, buvusi mokinė V. Čipinytė), Ignalinos kultūros ir sporto centro pramoginių šokių kolektyvų „Mamba“ ir „Viva“ (pateikė Ignalinos kultūros ir sporto centras).
Mažosios kultūros sostinės renginiai
Į pagrindinių rajono metų renginių planą papildomai įtraukti Mažosios Lietuvos kultūros sostinės Palūšės renginiai, kurių organizavimui bus suteikta savivaldybės administracijos ir Ignalinos kultūros ir sporto centro pagalba. Renginių išties nemažai ir tikrai gražių. Neseniai Palūšėje šurmuliavo žiemos šventė „Trauk stintelę“, jau šio mėnesio pabaigoje visus kvies Blynakepio šventė. Velykas Palūšė pasitiks su savo amatą pristatysiančiais margučių dažymo meistrais, vasaros sezoną atidarys minėdama Valtininko dieną. Rengiamasi pirmajam šeimų festivaliui „Palūšės vėjai“ ir garsiajai Palūšės regatai. Bus ir teatro, ir kino po atviru dangumi bei sakralinės muzikos dienos, tapybos pleneras ir rašomosios kūrybos konkursas. Metus užbaigs kermošius „Lūšių rudenėlis“, advento vakaras „Gerumas virpa stygose gitarų“ ir, žinoma, visus Lietuvos mažosios kultūros sostinės renginius apibendrinanti baigiamoji šventė.
Globėjų mokymas ir naujos pareigybės
Didžiasalio vaikų globos ir socialinės paramos šeimai centras pradėjo teikti globėjų ir įtėvių mokymo ir konsultavimo (GIMK) paslaugą – vykdyti mokymus ir konsultuoti vaikų globėjus (rūpintojus), įtėvius, išduoti jiems globos išvadas dėl būsimų globėjų (rūpintojų) ir įvaikintojų pasirengimo globoti (rūpintis) ar įvaikinti vaiką vadovaujantis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos rekomendacijomis. Centras yra numatęs organizuoti ir socialinių globėjų veiklą. Teikiant papildomas paslaugas, iškilo būtinybė įsteigti naujas socialinio darbuotojo, atestuoto pagal Globėjų ir įtėvių mokymo ir konsultavimo (GIMK) programą, ir socialinio globėjo pareigybes. Siekiant užtikrinti socialinių paslaugų kokybę bei efektyvumą, atsižvelgiant į Didžiasalio vaikų globos ir socialinės paramos šeimai centro direktoriaus 2017 m. sausio 23 d. raštą Nr. 7-17, taryba patvirtino didžiausią leistiną darbuotojų pareigybių skaičių 25,25 (buvo 23,75).
Jaunimo reikalų taryba
Siekiant efektyvesnės Jaunimo reikalų tarybos veiklos, į jos sudėtį siūloma įtraukti aktyviai veikiančių organizacijų atstovus. Sprendimo projektu teikiami naujai į Jaunimo reikalų tarybą deleguoti nariai: Ilgių bendruomenės atstovė Jūratė Tamonienė, Ignalinos sporto klubo „Vikingas“ atstovas Viktoras Češulis, Maltos ordino pagalbos tarnybos Ignalinos skyriaus jaunųjų maltiečių atstovė Ugnė Jelinskaitė.
Aplinkos apsaugos rėmimo programa
Savivaldybė kasmet gauna pajamų į Ignalinos rajono savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiąją programą. Daugiausia pajamų gaunama iš aplinkos teršimo, medžiojamųjų gyvūnų išteklių naudojimo mokesčių. Šios lėšos turi būti naudojamos pagal Savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos įstatymą. Taryba pritarė aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos praeitų metų priemonių vykdymo ataskaitai ir šių metų priemonių įgyvendinimo sąmatai, 2017 m. planuojama įgyvendinti priemonių už 108 tūkst. eurų.
Kiti klausimai
Taryba priėmė sprendimą plėsti Ignalinos rajono savivaldybės socialinio būsto fondą perkant gyvenamąjį namą (derybų būdu ne daugiau kaip už 40 000 Eur). Būstas perkamas septynis nepilnamečius vaikus auginančiai šeimai.
Nustatytas uždarosios akcinės bendrovės Ignalinos šilumos tinklų tiekiamos šilumos bazinės kainos galiojimo laikotarpis − 5 metai. Laikotarpis ilginamas atsižvelgiant į tai, kad pagrindinės investicijos į įmonės valdomo šilumos ūkio atnaujinimą jau yra įgyvendintos ir pagrindinės sąnaudos nesikeis: darbuotojų skaičius ir kuro struktūra išliks tokia pati.
Posėdyje buvo patvirtinta Ignalinos rajono savivaldybės 2017 metų visuomenės sveikatos rėmimo specialioji programa, savivaldybės 2017 metų melioracijos prioritetinių darbų sąrašas (144,0 tūkst. eurų), priimti sprendimai dėl savivaldybės administracijos vadovų darbo užmokesčio nustatymo ir kiti.