Ignalinos rajono vietos veiklos grupės ataskaita
Balandžio 6 d. Ignalinos rajono vietos veiklos grupė surengė visuotinį narių susirinkimą, valdybos posėdį ir pateikė praeitų metų veiklos ir finansinę ataskaitą bei patvirtino 2017 metų veiklos palną. Kaimo bendruomenes, visuomenines organizacijas, valdžios ir verslo atstovus vienijančiai vietos veiklos grupei (IRVVG) vadovauja Edmundas Kilkus, administracijoje dirba 4 žmonės. Ši asociacija telkia partnerių pastangas ieškant tinkamiausių sprendimų kaimo vietovių ekonominei ir socialinei gerovei kelti, skatina ir palaiko vietines kaimo žmonių iniciatyvas, organizuoja ir teikia paramą kaimo bendruomenių projektams ir iniciatyvoms įgyvendinti bei rengia vietos plėtros strategijas.
Metų darbus ir naujus planus pristatė vietos plėtros strategijos įgyvendinimo vadovė Ligita Smagurauskienė. Ji kalbėjo apie 2015 metais parengtą ir praeitais metais patvirtintą Ignalinos rajono kaimo ir žuvininkystės plėtros strategiją (2014-2020), kuriai skirta 2 067 695 eurų. Šių metų vasario mėnesį jau įvyko pirmasis šaukimas pagal priemonę „Kultūros savitumo išsaugojimas, tradicijų tęstinumas“. Nors paraiškas rengė 12 pareiškėjų, tačiau sulaukta tik penkių, kitus, kaip minėjo vadovė, išgąsdino nauja sąlyga, kad reikia turėti 20 proc. projektui reikalingų lėšų.
Meras Henrikas Šiaudinis, atsakydamas į komentarą, kad tokius bendruomenių projektus turėtų remti savivaldybė, patikino, kad savivaldybės administracija tikrai neliks nuošalyje, tačiau įgyvendinant ankstesnę strategiją, kai savivaldybė prisidėjo prie daugelio infrastruktūros projektų, buvo gauta pastabų, jog bendruomenėms nepaliekama laisvės pačioms įgyvendinti savo projektus. Kita vertus, buvo patikinta, kad savivaldybė neturi jokių galimybių remti verslo projektus.
Ataskaitoje buvo paminėti įsimintiniausi metų įvykiai, renginiai. Pasidžiaugta, kad Palūšės bendruomenė tapo mažąja Lietuvos kultūros sostine, o Ilgių bendruomenė įvertinta apdovanojimų šventėje-konkurse „Spindulys 2016“ kaip jaunatviškiausia Lietuvos bendruomenė. Aktyviai dalyvauta Lietuvos VVG asociacijos veikloje, lankytasi kitose grupėse, organizuoti bendri renginiai su Anykščių, Utenos ir Varėnos rajonų VVG. Ignalinos kraštas pristatytas Lietuvos bendruomenių mugėje Vilniuje. Gruodžio mėnesį surengta konferencija „Verslas kaime: iššūkiai ir galimybės“.
„Mes norime būti ne tik strategijos įgyvendintojai, bet ir nuolat siekiame plėsti veiklą, ieškoti kitų finansavimo būdų“,– kalbėdama apie planus sakė Ligita Smagurauskienė. Vietos veiklos grupė teikia vertimo, dokumentų rengimo, konsultavimo ir kitas mokamas paslaugas, taip pat nuolat ieško galimybių įdomioms veiklos ir projektams pradėti. Buvo pasidžiaugta aktyviais bendruomenių nariais, dalyvaujančiais socialinio verslo vystymo iniciatyvose ir SOCIFACTION projekte. Apie šį projektą pasakojo ir gerų, šviesių minčių dalyviams dovanojo socialinio verslo pioniere save vadinanti Jos teigimu, socialinis verslas – tai verslo filosofija, paremta asmeninėmis patirtimis ir vertybėmis. Violeta Masteikienė.
„Mano sėkmės istorija dar neparašyta, tačiau nueita nemaža atkarpa vystant „Draugų uogienės“, „Spalvoto meduolio dienos“, „Laimingų pasikeitimų“ ir kitus socialinio verslo projektus, – šypsodamasi pasakojo moteris. Socialinio verslo išskirtinumas tas, kad 50 procentų uždirbto pelno yra reinvestuojama į visuomenei naudingų veiklų organizavimą, socialinių problemų sprendimą. Šiam verslui svarbiausia – veikla ir gyvenimas pagal vertybes, kai savo darbu norima kažką pakeisti. Dirbdama su Ignalinos rajono bendruomenėmis Violeta Masteikienė mato keturis galimus, išnagrinėtus ir pribrendusius vystyti socialinio verslo projektus: tai vilnos vėlimo įmonė Šiūlėnuose, Ilgių bendruomenės renginių organizavimo paslaugos „Energijos sala“, J. Zalan baldų gamybos įmonė „Imori“ ir Jolitos Bužinskienės sumanyta veikla – keramikos studija, parduotuvėlė ir edukacinės dirbtuvės. Šiems projektams linkėta sėkmės ir visos bendruomenės kviestos pasidomėti socialinio verslo galimybės.