Igno Šeiniaus atminimo vedini…
Baltais šerrkšnotais ornamentais padabintos Širvintos sausio 15 d. maloniai stebino garbingus svečius – Lietuvos Respublikos ambasadorių Švedijoje Eitvydą Bajarūną ir Kultūros ministro patarėją Danguolę Martinkienę.
Svečius pasitiko ir trumpai jiems Širvintų rajoną pristatė merė Živilė Pinskuvienė, merės pavaduotoja Irena Vasiliauskienė, Administracijos direktorė Ingrida Baltušytė-Četrauskienė, direktorės pavaduotoja Elona Pečiukaitienė. Pokalbio esminiai klausimai – skulptoriaus Henriko Orakausko sukurto paminklo Ignui Šeiniui „Regiu Lietuvą“ pastatymas ir kultūrinio bendradarbiavimo su Švedijos regionais galimybės. Todėl merė Živilė Pinskuvienė pakvietė svečius į susitikimą su visuomenės atstovais – iniciatyvine grupe I. Šeiniaus paminklui sukurti. Savivaldybės posėdžių salėje vyravo jauki atmosfera, grupės pirmininkė mokytoja Danutė Miliukienė trumpai pristatė projekto esmę, pabrėžė visuomenės suinteresuotumą, kultūrinės veiklos išplėtimą, būtinybę tinkamai paminėti ir pagerbti iškiliausius mūsų tautos žmones, daug padariusius Lietuvai jos kūrimosi ir Nepriklausomybės metais. Be galo svarbu, kad iš mūsų krašto kilęs, dvikalbystės situacijoje išaugęs diplomatas, rašytojas impresionistasm publicistas Ignas Šeinius (Jurkūnas) ne tik mylėjo aukštino gimtąją kalbą, išskirdamas jos ypatingą bruožą – muzikalumą, skambumą, bet ir rūpinosi ekonomine pagalba ir nukentėjusiems nuo I pasaulinio karo, ir besikuriančiai Lietuvai, rūpindamas kreditus pininių, cukraus fabrikų įrenginiams gauti ir kt.
Į iniciatyvinę grupę susibūrė įvairių specialybių, įvairaus amžiaus žmonės, kuriuos jungia bendras noras įamžinti Igno Šeiniaus atminimą, garsinti jo vardą, kelti ir jaunimui skleisti tas vertybes, kurias įtvirtino ir kuriomis pats gyveno šis šviesus mūsų krašto žmogus.
Grupės pirmininkė Danutė Miliukienė ambasadoriui Eitvydui Bajarūnui padovanojo iniciatyvos rėmėjos, doc. Sigutės Radzevičienės knygą „Neatrastasis Ignas Šeinius: gyvenimas ir kūryba Švedijoje“. Tautodailininkė Zofija Jablonskienė abiems svečiams įteikė savo rankomis austas juostas su užrašu „Lietuva“. Apie juostų audimą Ignas Šeinius rašė: „Juostose lietuvės visų pirmą siekia spalvų ir linijų dermės. Audžiamos juostos tampa spalvų muzika“…
Ambasadorius Eitvydas Bajarūnas, padėkojęs rajono vadovėms ir inicatyvinei grupei už kvietimą, kalbėjo apie jam ypatingą įspūdį padariusią iš visuomenės kilusią inicatyvą, apie jo pirmtako Igno Šeiniaus asmenybės iškilumą, atliktų darbų svarbą. E. Bajarūnas akcentavo ypatingus rašytojo, kuris rašė ne tik gimtąja kalba, bet ir tobulai įvaldė švedų kalbą, išleido ne vieną knygą, gebėjimus. Ambasadorius pabrėžė, kad iškilios asmenybės nutiesti bendravimo keliai turi vėl jungti draugiškas šalis, ypač kultūrinio bendravimo plotmėje.
Kultūros ministro patarėja Danguolė Martinkienė sveikino merės Živilės Pinskuvienės dėmesingumą ir veiklumą, norą remti visuomenės iniciatyvas, subūrus darbingą komandą. Ji atkreipė dėmesį, kad šis susitikimas turi ir simbolinę prasmę – Igno Šeiniaus atminimas suvedė skirtingus žmones jo mirties dieną – sausio 15-ąją. Ji kvietė kvietė susirinkusiuosius organizuoti daugiau renginių, plačiau viešinti nuveiktus darbus ir iniciatyvas, kurie itin svarbūs artėjant šalies Nepriklausomybės paskelbimo 100-mečiui.
Širvintų rajono savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė džiaugėsi iniciatyvinės grupės atliktu darbu ir išreiškė viltį, kad labai greitai, galbūt – tą pačią dieną, tuo pačiu metu Širvintose bus atidengtas paminklas, o Stokholme – atminimo lenta Ignui Šeiniui. Ji pakvietė svečius aplankyti Bagaslaviškio Igno Šeiniaus pagrindinę mokyklą.
Žiemiškas peizažas, atrodo, tiesė kelią ten, kur, anot Igno Šeiniaus, „taip vilioja išeiti ir siekti… Taip reikia erdvės ir atviro dangaus virš galvos“.
Bagaslaviškyje svečius sutiko mokyklos direktorius Pranas Kamienas, iniciatyvinės grupės narys Remigijus Bonikatas, ekskursiją po muziejų ir prie Švedijos ambasados Lietuvoje dovanotos ekspozicijos vedė iniciatyvinės grupės pirmininkės pavaduotoja, mokytoja Roma Vareikienė. Salėje svečių laukė visa mokyklos bendruomenė. Ambasadoriaus Eitvydo Bajarūno pasakojimas apie Švedijos ir Lietuvos mokyklas, mokymo aspektus sudomino ir moksleivius, ir mokinius. Merė Živilė Pinskuvienė ir Kultūros ministro patarėja Danguolė Martinkienė džiaugėsi gražiomis mokyklos tradicijomis, veikla, kuri praturtina, auklėja jaunimą.
Prieš atsisveikindami svečiai paliko savo įrašus mokyklos garbės knygoje.
Susitikimo nuotraukų rasite čia.