Įgyvendintas penkis metus trukęs projektas
Salantų regioninio parko direkcija kartu su partneriais baigė įgyvendinti LIFE+ projekto „Degraduojančių europinės svarbos buveinių atkūrimas Lietuvos valstybiniuose parkuose“ veiklas. Projekto partneriai – Kurtuvėnų regioninio parko direkcija bei Kretingos miškų urėdija.
Projektas buvo vykdomas dvejuose Lietuvos regioniniuose parkuose iš viso atkuriant tris degraduojančias Natura 2000 teritorijas: BAST Šauklių riedulyną Salantų RP ir BASTn Vijurkų pievas bei Dubysos upės slėnį ties Bazilionais Kurtuvėnų RP.
Visose projekto metu tvarkytose BAST saugomos atviros pievų buveinės. Ganymas yra patikimiausias būdas užtikrinti ilgalaikį rezultatą, tad Kurtuvėnų regioninio parko teritorijose ganosi projekto metu įsigyta žiemojimui atsparių galvijų banda, o Salantų regioninio parko Šauklių riedulyne – muflonai.
Gyvūnų bandos buvo pasirinktos atsižvelgiant į teritorijos specifiką. Unikaliame tundrą primenančiame Šauklių riedulyne-kadagyne muflonai ne vien tik atlieka jiems skirtą užduotį nugraužti skurdžią žolę ir krūmų atžalas, bet ir pagyvina kraštovaizdį, juo labiau, kad ši vieta yra itin mėgstama lankytojų.
Vykdant projektą čia buvo įrengta infrastruktūra, skirta muflonų ganymui bei pritaikyta lankytojams. Lankytojų patogumui buvo pratęstas medinis lentų takas, pastatytas apžvalgos bokštelis, informacinis stendas. Lankytojai Šauklių kadagyne gali lankytis visus metus.
Gamtiniu požiūriu vertingų atvirų buveinių degradacija prasideda nustojus jas naudoti. Taip atsitiko ir Dubysos slėnio pievoms Kurtuvėnų RP, kurios, sunykus smulkiems ūkiams, ilgainiui tapo nebenaudojamos, o kai kur nebeprivažiuojamos dėl sugriuvusių tiltų per upę.
Kadangi šios pievos derlingos ir užaugina didelę biomasę, jose projekto metu pradėta ganyti mėsinius galvijus. Taip pat atstatytas tiltas per Dubysą upės vagą ir pralaida per senvagę. Dubysos slėnio pievos neturi didelio rekreacinio potencialo, tad kad pievų grožis neliktų nepastebėtas ir būtų pristatytas visuomenei, jį atskleisti padėjo profesionalūs fotografai.
Jie įamžino tvarkomas pievas, žvelgdami į jas ne gamtininko akimis. Fotonuotraukų paroda šiuo metu eksponuojama Šiauliuose „Saulės“ koncertų salėje. Kita svarbi šviečiamoji veikla – edukacinės programos sukūrimas, kurios tikslas – pristatyti moksleiviams Dubysos upės slėnio natūralias pievas, jų vertę, formavimosi procesus ir kylančias grėsmes.
Daugiau informacijos apie įgyvendintas projekto veiklas rasite ataskaitoje visuomenei, kurią galima peržiūrėti paspaudus šią nuorodą: http://lifeplius.salanturp.lt/files/807/Laymanas.pdf