„Ikaras“ koncertavo Port-sur-saone festivalyje Prancūzijoje

Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Ikaras“, vadovaujamas Leontinos ir Petro Valskių, jau aštuntą kartą dalyvavo Tarptautiniame folkloro festivalyje Port-sur-Saone Prancūzijoje. Šis festivalis pirmą kartą įvyko 1990 metais. Tai buvo pono Jean- Paul Mariot idėja ir jo pirmieji kadencijos metai mero poste. Pirmieji festivaliai vyko vieną savaitgalį. Tada dalyvių atvykdavo tik kelios grupės.
Nuo 1995 metų, kai Kultūros skyriaus vedėju pradėjo dirbti Claude Colombier, festivalis ėmė smarkiai plėstis. Į festivalį atvykdavo dalyviai net iš 12 šalių. 2014 – 2015 m. festivalio direktoriumi tapo mero sūnus Jean-Pascal Mariot. Šiais metais 26-ąjame Tarptautiniame folkloro festivalyje Port-sur-Saone dalyvavo 11 šalių, tarp kurių: Vokietija, Bolivija, Botsvana, Moldavija, Tahitis, Tibetas, Togas ir t.t.
Anksčiau „Ikaras“ į festivalį vykdavo talkinti festivalio organizatoriams, o šiais metais kolektyvas į Prancūziją vyko, kaip festivalio dalyviai ir surengė net 15 pasirodymų. Kartu su „Ikaru“ festivalyje dalyvavo ir Kuršėnų meno mokyklos kanklininkės ir jų vadovė Rima Ananjeva.
Pirmąsias 4 festivalio dienas koncertai vyko kaimuose ir miesteliuose, o kitas 6 dienas Port-sur-Saone miestelyje. Lietuviams buvo skirtas išskirtinis dėmesys. Tą dieną kolektyvas gamino žemaičių blynus.
Festivalyje kolektyvas ne tik koncertavo, bet ir bendravo su kitų šalių atstovais, žaidė žaidimą „Petanque“, šventė gimtadienius, lankėsi pramogų parke „Niglolandas“, lipo įVezulio kalną, dalyvavo kanojų, šokių ir dainų konkursuose.
Laisvu laiku kultūros centro dailininkei Zitai Pipirienei padėjo rišti įspūdingą dekoraciją-kilimą.
![]() |
![]() |
Kelionė buvo kupina įspūdžių ir geros nuotaikos.
„Festivalyje dalyvavo 11 šalių. Labiausiai patiko Moldavijos pasirodymai. Tie grakštūs merginų pakėlimai.. tas sinchronas…tos šypsenos. Jie mane sužavėjo“. (Eglė Poškutė. Vaikų ir jaunimo teatras „Ikaras“).
„Festivalyje dalyvavau pirmą kartą, tačiau buvo smagu. Didžiausią įspūdį paliko fejerverkai. Jie buvo labai gražūs, bet ne vien fejerverkai man įsiminė. Visas laikotarpis, kai buvome Prancūzijoje buvo gražus“. (Viktorija Maneikytė. Kuršėnų meno mokykla).
„Festivalyje dalyvavo 11 šalių. Man labiausiai patiko Moldavija, Serbija ir Botsvana. Moldavai savo šokiais skleisdavo gerą nuotaiką, taip pat ir serbai. Apie Botsvaną išgirdau pirmą kartą, bet jie buvo labai draugiški ir jų pasirodymai buvo įdomūs ir nematyti. Manau jie grojo savo pagamintais instrumentais“. (Fausta Jagminaitė. Vaikų ir jaunimo teatras „Ikaras“).
„Šiame festivalyje dalyvauju jau 4-tą kartą ir šiais metais mes vien tik koncertavome. Didžiausią įspūdį paliko kitų šalių draugiškumas, visi vieni kitiems padėjo, bendravo, keitėsi kontaktais, kvietėsi atvykti į jų šalis“. (Aldas Jacas. Vaikų ir jaunimo teatras „Ikaras“).
„Pasirodymas Port-sur-Saone aikštėje… Termometrai pavėsyje rodo 38 °C, o mes šokame… vadovė pila vandenį visur: ant kojų, ant galvų, ant scenos, o mes šokame…
Po pasirodymo bėgame į kanojų varžybas, nes jose dalyvauja mūsiškai Aldas Jacas ir Gintarė Lučinskytė. Pasiėmę vėliavą ir lentutę, bėgame paskui mūsų plaukiančiuosius ir skanduojame: „Lie – tu – va!“. Mūsiškius palaiko ir festivalyje viešiantis, Šiaulių rajono savivaldybės meras Antanas Bezaras… varžybų finalas – mūsiškiai iškovoja antrąją vietą.
Rugpjūčio 11-oji. Susikrovėme daiktus į mikroautobusus. Su mumis atėjo atsisveikinti vyrėjas Žakas (Jacques Bayer) ir jo anūkė Axellė (mūsų grupės antroji gidė). Man ją apkabinus, net šiurpuliukai perbėgo… dar niekada taip neliūdėjau. Mano skruostais nuriedėjo ašara…“. (Gabija Gedminaitė. Vaikų ir jaunimo teatras „Ikaras“).
„Port- sur- Saone festivalyje dalyvavau antrą kartą. Pirmą kartą lydėjau grupę „Dove“. Šiemet pakvietė atstovauti kaip dailininkę ir padaryti skiautinę dekoraciją. Skiautinius ruošiausi namuose prieš pusę metų, o darbą padariau festivalio metu. Jo dydis 8 m x 6 m. Į jį surišta apie 19 000 skiautinių. Darbe simbolizuojama saulė su festivalio emblema ir penkių pasaulio kontinentų spalvos iš olimpinių žiedų: juoda, raudona, geltona ir žalia. Po emblema užrašas „Port- sur- Saone“. Festivalio metu kiekvienas praeinantis galėjo įrišti po skiautinį į šį kūrinį. Savo spalvingumu ir didumu festivalio dalyvius žavėjo šis kūrinys, daugelis prie jo panoro nusifotografuoti“. (Zita Pipirienė. Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro dailininkė).
„Geltona, žalia ir raudona – Lietuva!
Mėlyna, balta, raudona – Prancūzija!
Lai klesti mūsų šalių draugystė!.. skandavo lietuvaičiai lietuvių ir prancūzų kalbomis.
26- asis Tarptautinis folkloro festivalis „Terres de Saone” Port-sur-Saone – tai taikos, draugystės ir tolerancijos festivalis. Viso festivalio metu jautėsi didžiulė pagarba dideliam ir mažam, profesionalui ir mėgėjui, visos tautos, dalyvavusios festivalyje, tapo viena didele ir gražia šeima”. (Leontina ir Petras Valskiai. Vaikų ir jaunimo teatro „Ikaras” vadovai).