Imantiems paskolas – daugiau apsaugos
Seimo Darbo partijos frakcijos narys Vytautas Gapšys pateikė Civilinio kodekso pataisas, kurios užkirstų kelią bankams bloginti paskolų gavėjų padėtį. Pataisos numato, kad jeigu kredito sutartyje kintamoji palūkanų dalis tampa neigiama, skaičiuojant bendrą palūkanų sumą ji negali būti keičiama didesniu dydžiu.
Pasak politiko, šios pataisos būtinos dėl to, kad bankai, piktnaudžiaudami savo padėtimi, didina neigiamas kintamas palūkanų dalis iki nulio, o faktiškai dėl to didėja paskolos gavėjo mokamos palūkanos.
Europos centriniam bankui įgyvendinant ekonomikos skatinimo politiką, žemiau nulio krito tam tikro laikotarpio EURIBOR, tuomet bankai pradėjo keisti tipinių kredito sutarčių sąlygas, didindami neigiamą kintamąją palūkanų dalį iki nulio.
„Akivaizdu, kad tokiu būdu klientų sąskaita bankai siekia apsidrausti ir sumažinti savo rizikas. Tai turėjo poveikį kreditus su kintamomis palūkanomis Lietuvoje turintiems ar imantiems asmenims. Esu įsitikinęs, kad toks bankų elgesys yra nesąžiningas ir tokie bankų piktnaudžiavimai turi būti apriboti įstatymu“, – sako V. Gapšys.
Balandžio 23 d. Lietuvos bankas pareiškė, kad, jei bendros kliento mokėtinos palūkanos apskaičiuojamos kaip fiksuotos maržos ir kintamo dydžio matematinė suma, o perskaičiavimo metu kintamas dydis yra neigiamas, bendros mokėtinos palūkanos turėtų sumažėti tuo neigiamu dydžiu, tačiau Lietuvos bankas neužtikrino klientų apsaugos, nes bankai ėmė keisti sutarčių sąlygas.