Industrinis turizmas Akmenės rajone žengs tvirtesniu žingsniu
Akmenės krašte suorganizuotas išvykstamasis seminaras, skirtas industrinio turizmo plėtros skatinimui. Jame dalyvavo Valstybinio turizmo departamento prie Ūkio ministerijos laikinai einanti direktoriaus pareigas Indrė Trakimaitė – Šeškuvienė, Ūkio ministerijos Turizmo politikos skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Kudzmanienė, VšĮ Šiaulių turizmo informacijos centro direktorė Rūta Stankuvienė ir informacijos specialistas Alvydas Ziemelis.
Svečiai apsilankė Ventos regioninio parko Lankytojų centre, Šaltiškių molio karjere ir susižavėję tuo, ką pamatė, atvyko į pokalbį su Savivaldybės meru Vitalijumi Mitrofanovu, mero pavaduotoju Apolinaru Niciumi, Administracijos ir kitais darbuotojais. Į susitikimą pakviesti ne tik turizmą plėtojančios įstaigos – Ventos regioninio parko – direktorius Andrius Almanis, vyriausiasis specialistas Justas Teišerskis, bet ir akcinių bendrovių direktoriai: „Naujojo kalcito“ – Albinas Klimas ir „Kalcitas“ – Algirdas Rimkus. Mat nuo šių įmonių priklauso, ar lankytojai galės pamatyti įspūdinguosius Akmenės rajono karjerus, menančius dinozaurų erą.
Šiemet Akmenės rajonas garsėja neįprastais renginiais karjeruose: įvyko dviračių ir visureigių važiavimai, liepos pabaigoje planuojamas pėsčiųjų žygis. Šių renginių dalyviai ir žiūrovai vienareikšmiškai susižavi egzotiška karjerų aplinka, neįprastomis spalvomis, geologine reikšme, nauja šalyje pramoga ir kitais ekstremalių pojūčių mėgėjų vertinamais dalykais. Tačiau tai, ar lankytojai pateks į įspūdinguosius molio, klinčių, smėlio karjerus priklauso nuo „Naujojo kalcito“ ir „Kalcito“ įmonių geranoriškumo ir galimybių – juk čia yra pavojingų gamybos zonų, jose pašaliečiams gali būti nesaugu. Taigi akcinės bendrovės „Kalcitas“ direktorius A.Rimkus žodžių į vatą nevyniojo: pavieniai turistai karjeruose nepageidaujami, nors jų, atvykti pageidaujančių, atsiranda vis daugiau.
Valstybinio turizmo departamento prie Ūkio ministerijos laikinai einanti direktoriaus pareigas I.Trakimaitė – Šeškuvienė išgyrė Akmenės krašto patrauklumą keliautojams. „Tokių pojūčių ne kasdien gali patirti“, – sakė viešnia pabrėždama, jog šiuo metu industrinis turizmas – ant bangos, nes turistai pageidauja aktyvių kelionių, ekstremalių pojūčių. Ir vietiniam turizmui esą potencialo yra. I.Trakimaitė – Šeškuvienė siūlė steigti Turizmo informacijos centrą, kuris galėtų efektyviai užsiimti keliautojų pritraukimu, rajono pristatymu šalies ir tarptautinėse parodose bei panašia veikla.
Meras V.Mitrofanovas neskubėjo pritarti departamento vadovės pasiūlymui: turistams labiausiai patrauklia veikla ir taip užsiima kelios rajono įstaigos: Akmenės krašto muziejus, Ventos regioninis parkas, Kamanų valstybinis rezervatas. „Mūsų vizija – labiau pritraukti naujų gyventojų, o ne turistų, – šypsojosi meras. – Mes jau esame jaunoms šeimoms ir užsieniečiams draugiškas rajonas. Buvo labai sunku pakeisti jo įvaizdį iš neigiamo į teigiamą, nes prieš keliolika metų, siekiant didesnių finansinių įplaukų, paramos ir šalies valdžios dėmesio, Akmenės kraštas buvo pristatinėjamas kaip probleminė Lietuvos teritorija… “.
Viskas, pasak mero, turi būti daroma palaipsniui: pirmiausia, galbūt reikės įsteigti Laisvosios ekonominės zonos (LEZ) reikalais užsiimsiančią viešąją įstaigą, viena iš jos veiklos sričių galėtų būti turizmas – kaip daroma turizmo ir verslo informacijos centruose.
Pokalbio pabaigoje nuspręsta, jog industriniu turizmu rajone kol kas rūpinsis Ventos regioninio parko vyriausiasis specialistas J.Teišerskis, ir iki šiol labai aktyviai ir noriai ėmęsis šio uždavinio. Karjerų šeimininkai pažadėjo sutikti, kad iš anksto numatytuose vietose ir susitartu laiku, laikantis tam tikrų saugaus elgesio taisyklių, karjeruose būtų galima lankytis keliautojų grupėms.