Integruotos teritorinės investicijos – išskirtinės galimybės mažesniems miestams
Šiandien vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis dalyvavo Kupiškio kultūros centre vykusioje apskritojo stalo konferencijoje „Naujas ES finansinis laikotarpis regionams – esame kartu atsakingi už investicijų sėkmę“.
Įžangos žodį konferencijoje tarė Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, kalbėjo ūkio ministras Evaldas Gustas, VšĮ „Versli Lietuva“ generalinis direktorius Mantas Nocius. Diskusijose dalyvavo Kupiškio, Rokiškio ir Biržų savivaldybių vadovai, Prekybos, pramonės ir amatų rūmų, vietos verslo atstovai, regiono bendruomenių lyderiai.
„Viena pamoka, kurią būtina išmokti visiems, susiduriantiems su įvairiomis ES ir valstybės lėšomis finansuojamomis priemonėmis, yra ta, kad požiūris į ES fondus kaip į paramą, kurią reikia „įsisavinti“, turi būti pakeistas požiūriu į šiuos fondus kaip į investicijas, kurios turi grįžti sukurdamos realią pridėtinę vertę“, – pabrėžė ministras S. Skvernelis. Pasak ministro, kaip tik tam ir taikomas 2014–2020 m. ES finansavimo laikotarpiui Vidaus reikalų ministerijos (VRM) parengtas naujas metodas – Integruotos teritorinės investicijos (ITI).
Vadovaudamiesi šiuo metodu visi šalies regionai rengia integruotas teritorijų vystymo programas. Jose numatyta, kaip vystyti teritorijas, kad jos taptų patogesnės, geriau pasiekiamos, jose būtų patogiau plėsti veiklą naujiems investuotojams; kaip pertvarkyti miestus, kad jie būtų patrauklesni gyventojams ir smulkioms įmonėms; ką daryti, kad mažesni miestai geriau sąveikautų tarpusavyje ir su didžiaisiais, ir vieno miesto vystymasis duotų naudos kitiems – pirmiausiai – gerų darbo vietų.
Pasak S. Skvernelio, Panevėžio regione tokią pakankamai aiškią ir nuoseklią programą kartu parengė ir ministerijų derinimui pateikė keturios savivaldybės. Programa bus vykdoma Biržų, Kupiškio miestuose (tikslinėse teritorijose) ir Pasvalio, Rokiškio miestuose (pereinamojo laikotarpio tikslinėse teritorijose). Vien iš VRM valdomų priemonių, šios programos įgyvendinimui skirta apie 10 mln. eurų.
Svarbu ir tai, kad pirmą kartą miestuose pradedama įgyvendinti priemonė – Bendruomenės inicijuota vietos plėtra, pagal kurią socialinės plėtros (socialinių inovacijų, verslumu, užimtumo) projektus atrenka bendruomenės, verslo ir vietos partnerytės pagrindu veikiančios vietos veiklos grupės. Jau artimiausiu metu bus paskelbti kvietimai parengiamajai paramai ir vietos veiklos grupės galės parengti, pateikti ir gauti finansavimą vietos plėtros strategijoms.
„Tikiuosi, kad naujosios regioninės politikos priemonės padės regioninę politiką įgyvendinti efektyviau, pasiekti daugiau, o rezultatai bus aktualūs ne Vyriausybei, ministerijai ar savivaldybei, o, pirmiausiai, kiekvienam gyventojui“, – sakė nacionalinę regioninę politiką nacionaliniu lygiu koordinuojančios ministerijos vadovas S. Skvernelis.