Irano revoliucinė gvardija: Teherane nužudytas „Hamas“ vadovas Ismailas Haniyeh
Irano revoliucinė gvardija trečiadienį pranešė, kad Teherane žuvo palestiniečių grupuotės „Hamas“ vadas Ismailas Haniyeh ir vienas iš jo asmens sargybinių.
Pranešime sakoma, kad buvo smogta į Ismailo Haniyeh, „Hamas“ islamo pasipriešinimo politinio biuro vadovo, rezidenciją Teherane. „Incidento“ priežastis iš karto nebuvo aiški, tačiau gvardija sakė, kad ji „tiriama“.
I. Haniyeh atvyko į Teheraną antradienį dalyvauti naujojo Irano prezidento Masoudo Pezeshkiano inauguracijoje parlamente.
„Hamas“ trečiadienį taip pat pranešė, kad per Izraelio smūgį Irane žuvo šio palestiniečių judėjimo politinis lyderis I. Haniyeh. „Hamas“ pranešime sakoma, kad judėjimo vadovas I. Haniyeh „mirė per sionistų smūgį savo būstinėje Teherane“, prieš tai jis dalyvavo naujojo Irano prezidento inauguracijoje.
Izraelio kariuomenė iš karto neatsakė į prašymą pakomentuoti pranešimus apie I.Haniyeh mirtį. Tačiau Izraelio ministras pirmininkas Benyaminas Netanyahu ne kartą žadėjo sunaikinti „Hamas“ ir sugrąžinti visus įkaitus, paimtus per spalio 7 d.grupuotės surengtą išpuolį, išprovokavusį karą Gazos Ruože. Izraelio oficialiais duomenimis, „Hamas“ teroristai Pietų Izraelyje nužudė 1 197 žmones, daugiausia civilius, paėmė 251 įkaitą, 111 jų tebelaikomi nelaisvėje Gazos Ruože, kariuomenės teigimu, 39 jų jau negyvi.
I. Haniyeh buvo išrinktas „Hamas“ politinio biuro vadovu 2017 m., bet buvo gerai žinomas ir anksčiau. 2006 m. po „Hamas“ pergalės per parlamento rinkimus jis tapo palestiniečių ministru pirmininku. I. Haniyeh buvo laikomas pragmatiku ir gyveno tremtyje Turkijoje ir Katare. Prasidėjus karui, jis keliavo su diplomatinėmis misijomis į Iraną ir Turkiją, susitiko tiek su Turkijos, tiek su Irano prezidentais. Teigiama, kad I. Haniyeh palaikė gerus santykius su įvairių palestiniečių grupuočių vadovais, įskaitant „Hamas“ varžovus. Jis įstojo į „Hamas“ 1987 m., kai grupuotė buvo įkurta, prasidėjus pirmajai palestiniečių intifadai (sukilimui) prieš Izraelio okupaciją, trukusiai iki 1993 metų.
Iranas remia palestiniečius nuo 1979 m. islamo revoliucijos ir gyrė „Hamas“ spalio 7 d. išpuolį Izraelyje, bet neigė kaip nors su tuo susijęs.
Viljama Sudikienė (ELTA)