Iš archyvo sugrįžo rašytoja Bronė Buivydaitė
Neeilinė proga į Panevėžio miesto savivaldybės viešąją biblioteką subūrė panevėžiečius, neabejingus eiliuotam žodžiui ir literatūrinei krašto istorijai. Ką tik skaitytojus pasiekė dvi naujos Panevėžyje prieškariu gyvenusios ir dirbusios rašytojos Bronės Buivydaitės knygos: poezijos rinkinys „Paukščiai vėtroje“ ir romano „Atversti lapai“ antrasis leidimas.
Pirmojoje knygoje publikuojami 1940–1956 m. parašyti eilėraščiai, kurių rankraštis jau ne vieną dešimtmetį saugomas Lietuvos literatūros ir meno archyve. Neabejotina: ne vienam skaitytojui jie taps netikėtu atradimu ir paliudijimu, kad net nepalankiausiais istorijos etapais ši poetė išliko laisva ir ištikima savo kūrybos pasauliui.
Kita knyga – Panevėžyje sukurto ir 1934 m. pirmąkart išleisto romano „Atversti lapai“ antrasis leidimas. Tai pirmasis lietuvių literatūroje romanas mokyklų gyvenimo tema ir vienintelis B. Buivydaitės tokio žanro kūrinys. Jis, po pirmojo leidimo 1934 m. tarsi ir nesulaukęs deramo dėmesio, kritikų vertintas nelabai palankiai, yra tikrai aktualus ir mūsų dienomis. Todėl pasakojimas apie sudėtingus mokytojų ir mokinių, tėvų ir vaikų santykius, apie sąžinę bei atsakomybę ir buvo išleistas pakartotinai.
Abiejų šių knygų redaktorė ir leidėja Lionė Lapinskienė, Komunikacijos centro „Kalba. Knyga. Kūryba“ vadovė, supažindindama su B. Buivydaitės pagrindiniais gyvenimo ir kūrybos faktais ir šiuos du kūrinius pristatydama, ypač akcentavo, kad rašytojos tekstuose gražiai išlaikyta anykštėnų tarmė. Taip pat pabrėžė šio penktojo B. Buivydaitės poezijos rinkinio brandą, stebėjosi, kad eilėraščiuose, parašytuose net ir neramiais 1943 metais, juntamas ramybės ir laisvės pojūtis, ir teigė, kad brandumu šios autorės posmai nė kiek nenusileidžia žinomos poetės S. Nėries lyrikai.
Anykštėnė muziejininkė Alma Ambraškaitė pasakojo apie rašytojos B. Buivydaitės Anykščiuose praleistus gyvenimo metus. Džiaugdamiesi naujomis knygomis, žodį tarė ir svečiai: A. Baranausko ir A. Vienuolio–Žukausko memorialinio muziejaus direktorius Antanas Verbickas su kartu į vakarą atvykusiomis kolegėmis ir bibliotekininkės iš Anykščių rajono savivaldybės L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos.
Literatūrinis vakaras stebino gražiais sutapimais: prieš 100 metų Lietuvai atkūrus valstybingumą, tą patį pavasarį iš Voronežo į Lietuvą kartu su kitais inteligentais, kurie vėliau uoliai darbavosi Nepriklausomos Lietuvos kultūros ir švietimo baruose, sugrįžo ir Bronė Buivydaitė.
Poetišką vakaro nuotaiką sukurti padėjo įspūdingas Panevėžio muzikos mokyklos jaunųjų kanklininkių ansamblis „Ašarėlė“ (vadovė Rima Mureikienė). Sesutės Urtė ir Elzė Dambrauskaitės ir Rugilė Jakštaitė atliko keletą nuotaikingų melodijų, tarsi primindamos, kad ir pati rašytoja B. Buivydaitė kankliavo. Taip pat jai nesvetimas buvo scenos menas: nuo 1925 m. rugpjūčio pradėjusi mokytojauti Panevėžio mokytojų seminarijoje, B. Buivydaitė subūrė dramos mėgėjų būrelį.
Nepaliko abejingų, nusipelnydama garsių plojimų, aktorė Gražina Urbonavičiūtė. Ji nepaprastai įtaigiai perskaitė keliolika B. Buivydaitės eilėraščių iš rinkinio „Paukščiai vėtroje“ ir ištrauką iš romano „Atversti lapai“.