Iš Radviliškio krašto kilusius žmones sukvietė 450-ąjį jubiliejų švenčiantis miestas
Tradicija tapę kraštiečių susitikimai Radviliškyje – unikali tradicija. Radviliškio krašto žmonės aktyviai palaiko ryšius su po Lietuvą ir pasaulį pasklidusiaus iš Radviliškio krašto kilusiais žymiais žmonėmis, mokslininkais, menininkais, muzikantais, aktoriais, pedagogais, rašytojais, režisieriais ir kitų profesijų žmonėmis. Džiugina jų darbai radviliškiečius, garsina žymūs kraštiečiai savo pasiekimais Radviliškio kraštą, dovanoja savo darbus ir laiką gimtajai žemei ir jos žmonėms.
Tėviškėnų klubo pirmininkės, Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narės Aldonos Januševičienės, Radviliškio viešosios bibliotekos ir Radviliškio miesto kultūros namų darbuotojų iniciatyva artėjančio Radviliškio miesto 450-ojo jubiliejaus proga suorganizuotas iš Radviliškio krašto kilusių žmonių susitikimas „O Tėviške, laukų drugeli margas“. Šia gražia proga į Radviliškį iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, kitų Lietuvos vietų su šeimos nariais atvyko kraštiečiai. Visiems jiems sugrįžti į vaikystės kraštą smagu. Pasikeitęs jis po daugelio metų, išgražėjęs. O ir proga susirinkti į Radviliškį dar viena yra – juk Tėviškėnų klubas švenčia 25-erius metus.
Didelis būrys kraštiečių sugužėjo į Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo parapijos bažnyčią išklausyti Šv. Mišių, kurias laikė parapijos klebonas Tadas Rudys. Šios mišios buvo ypatingos, mat jose pirmą kartą Radviliškio bažnyčioje pirmą kartą nuskambėjo baisogalio muziko, Gedimino ordino medalio kavalieriaus, Lietuvos kultūros žymūno, J. Švedo 1-osios premijos laureato, kompozitoriaus, liaudies kapelos „Žvangulis“ vadovo Vilimo Malinausko suskurtos „Iškilmingos Šv. Mišios Dievui ir Tėvynei“, kurias atliko Baisogalos kultūros centro choras (vadovė Neringa Bernadickienė), Rozalimo moterų choro „Gaudulė“ (vadovė Jūratė Skorupskienė, koncertmeisterė Rasa Vaigauskaitė), Šeduvos gimnazijos pučiamųjų instrumentų orkestras (vadovas Kęstutis Meškauskas), smuikininkės Loreta Malinauskaitė-Visockienė Ir Jūratė Stakvilevičienė.
Po mišių visų laukė Radviliškio miesto kultūros centre atidaromos parodos šeimininkas, buvęs radviliškietis, jau seniai Klaipėdoje gyvenantis dailininkas marinistas Edvardas Malinauskas. Jis pasidžiaugė pasikeitusiu Radviliškiu. „Jis tikrai ne toks, kokį palikau tada vaikystėje, su šeima bėgdamas nuo karo. Niekam nelinkiu patirti karo baisybių, kurios verčia palikti gimtąsias vietas“, – sakė dailininkas. Visi, susirinkę į Radviliškio miesto kultūros centrą, galėjo apžiūrėti ir etnografo, fotografo, kraštotyrininko, pedagogo, spaudos bendradarbio Balio Buračo, kilusio iš Sidarų kaimo, tuomet buvusio Šiaulėnų valsčiuje, 120-osios gimimo metinėms skirtą parodą apie šio iškilaus žmogaus gyvenimą ir veiklą.
Visus kraštiečius su artėjančiu Radviliškio miesto jubiliejumi pasveikino Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis. „Visada smagu su Jumis susitikti, mieli kraštiečiai. Jūsų indėlis į Radviliškio krašto garsinimą yra neišmatuojamas, todėl esame be galo dėkingi Jums už dovanas, kurias įteikiate savo gimtojo krašto žmonėms. Dėkojame Jums už koncertus, parodas, paskaitas, straipsnius, monografijas, už Radviliškio krašto istorijos rašymą. Esu dėkingas likimui, kad aš, nors ir kilęs ne iš Radviliškio, bet daug metų atidavęs šiam kraštui, turėjau galimybę sutikti Jus, pasisemti iš Jūsų išminties, patirties, išklausyti patarimų ir priimti Jūsų neįkainojamas dovanas Radviliškio krašto žmonėms“, – sakė meras.
Meras įteikė Radviliškio mero padėkos ženklą Gražinai Dunauskienei, Radviliškio viešosios bibliotekos redaktorei, už ilgametę ir rezultatyvią veiklą Radviliškio krašto rašytinio kultūrinio, istorinio paveldo puoselėjimą ir sklaidą. Tai jos kruopštumo, išminties ir bendravimo su kraštiečiais dėka viešosios bibliotekos leidžiamas ir visoje Lietuvoje labai vertinamas žurnalas „Radviliškio kraštas“ nuolat pilnas puikių kraštotyrinių, kraštiečių parengtų straipsnių. Ji rūpinasi, kad nė vienas kraštietis neliktų nepasveikintas jubiliejų proga, prisideda prie Tėviškėnų švenčių organizavimo.
Susitikime gerų darbų ambasadorius pristatė ir jiems dėkojo Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Augulis. Visi jie, atsiliepę į mero A. Čepononio kvietimą, tapti gerų darbų Radviliškio jubiliejui ambasadoriais, dovanojo savo darbus gimtajam kraštui. Padėkota skulptoriui, Lietuvos dailės fondo bei Lietuvos dailininkų sąjungos tarybos nariui, profesoriui Stasiui Žirguliui, sukūrusiam skulptūrą gimtajam Radviliškio miestui „Miesto metraštis“; menininkui, karikatūristui Jonui Varnui, kurio dėka Radviliškio žmonės pamatė dvi nuotaikingas parodas „Apie rimtus – linksmai“ ir „100 Jono Varno karikatūrų“; dailėtyrininkui, muziejininkui, Lietuvos dailės muziejaus direktoriui, Radviliškio krašto garbės piliečiui Romualdui Budriui už dovanotą galimybę apžiūrėti Ksenijos Nikolskajos fotografijų parodą „Dulkės: užmirštoji Egipto architektūra“, už vertingas knygas, padovanotas Radviliškio viešajai bibliotekai; Dailininkui, grafikui, iliustratoriui Arvydui Stanislovui Každailiui už personalinę ofortų ciklo parodą „Senoji Prūsa“; kino režisieriui, operatoriui Vytautui Damaševičiui, pristačiusiam minėtą Arvydo Stanislovo Každailio darbų parodą ir savo paties, kaip bendraautoriaus, sukurtą filmą apie šį dailininką; gamtos fotografui, Rusijos tarptautinio laukinės gamtos fotografijų konkurso „Gintarinis žaltys 2010“ laureatui Rimantui Aitmanaui, kurio išskirtine paroda „Lietuvos paukščiai“ gėrėjosi radviliškiečiai; Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos dailės mokytojai metodininkei Marijai Jaraminaitei-Burneikienei už savo kūrybos parodą „Mums pakeliui“; dailininkui, marinistui, Lietuvos dailės fondo bei Lietuvos dailininkų sąjungos tarybos nariui Edvardui Malinauskui, padovanojusiam įspūdingą progą pamatyti savo kūrinių parodą „Gyvenimo pėdos prie Baltijos“; literatūros kritikui, pedagogui, redaktoriui, vertėjui, knygų autoriui, sudarytojui, humanitarinių mokslų daktarui Jonui Linkevičiui monografijų „Baisogala“, „Šeduva“, knygos apie Šeduvos gimnaziją sudarytojui; jaunosios kartos fotomenininkei, kino operatorei, Prancūzų kultūros centro Roberto Doisneau garbei organizuoto fotografijos konkurso „Švelnumo akimirka“ laureatei Kristinai Sereikaitei už parodą „Stichijos. Detalė- Benas Šarka“; stilistui, dizaineriui Liutaurui Salasevičiui už Tulpių žydėjimo šventėje Burbiškyje pristatytą naujausią vakarinių suknelių kolekciją „Madam pareis vėliau 2017“; menininkei, kariškei Kristinai Gaivėnienei už parodą „Teptukų šėlsmas“; fotografui, pedagogui, muzikantui Juozui Tauniui už fotografijų parodas „Žydėjimas“, „Gamtos muzika“; istorikui Zenonui Vasiliauskui už neįkainojamą istorinę archyvinę medžiagą apie Radviliškį.
Šiais metais jubiliejus švenčiančius kraštiečius pasveikino Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė. Sveikinimai buvo skirti jubiliatams Jonas Linkevičiui, literatūros kritikui, pedagogui, redaktoriui, vertėjui, humanitarinių mokslų daktarui, Jonui Stankui, docentui, biomedicinos mokslų daktarui, Jurgiui Kulpiui, veterinarijos gydytojui, biomedicinos mokslų daktarui, Aleksandrui Rimkevičiui, docentui, technikos mokslų daktarui, Edvardui Malinauskui, dailininkui, marinistui, Lietuvos dailininkų sąjungos nariui, Vytautui Edvardui Beinortui, inžinieriui, architektui, Lietuvos architektų sąjungos nariui, Laimai Sajienei, profesorei, habilituotai socialinių mokslų daktarei, Algirdui Juozapui Navickui, istorikui, Remigijui Bartkui, pedagogui, kraštotyrininkui.
Radviliškio krašto garbės pilietis, ilgus metus vadovavęs Radviliškio rajono kultūros sričiai, Augenijus Jurgauskas pristatė Radviliškio miesto istoriją, kalbino garbius iš Radviliškio krašto kilusius žmones, o jie noriai dalijosi įspūdžiais iš laiko, praleisto gyvenant Radviliškyje, iš kraštiečių susitikimų, kurie tradiciškai kasmet organizuojami tai Kaune, tai Vilniuje. Tėviškėnų klubo pirmininkė A. Januševičienė sakėsi raginanti ir kituose miestuose gyvenančius buvusius radviliškiečius burtis į draugijas, imti pavyzdį iš vilniečių ir kauniečių.
Susitikimą baigė Radviliškio miesto kultūros centro suorganizuotas koncertas „Dainuoju Radviliškiu“, kuriame savo dainas kraštiečiams skyrė Radviliškio rajono dainininkai. Dar ilgai po koncerto kraštiečiai bendravo, ateities planus kūrė ir Radviliškiui dovanojo dovanas: savo darbus, mintis ir idėjas.