Iš Tavo rankų – į mano širdį: Betliejaus taikos ugnies kelionė
Betliejaus taikos ugnies akcijos tikslas – pasiekti kuo daugiau žmonių ir paskatinti kiekvieną aktyviai kurti taiką savo kasdienybėje – veiksmuose, žodžiuose ir santykiuose. Jau daug metų skautai stengiasi kasmet vis geriau siekti šio tikslo, o prie jo prisijungia ir daugiau organizacijų – jaunieji ugniagesiai, ateitininkai, samariečiai, šauliai, Raudonojo kryžiaus ir Maltos ordino savanoriai, pasauliečiai pranciškonai, parapijų bendruomenės. Kur, kada ir kaip kilo šios akcijos idėja bei kokia buvo Betliejaus taikos ugnies kelionė į Lietuvą, o vėliau – ir joje?
Ugnis iš Betliejaus
Betliejaus taikos ugnies akcijos idėja kilo iš 1986 m. Austrijos nacionalinio radijo (ORF) inicijuotos socialinės paramos-labdaros akcijos „Šviesa tamsoje“. Konkurso metu buvo išrinktas vienas itin savo veikla ir pavyzdžiu pasižymėjęs Austrijos vaikas – Markusas Fiodingeris, kuris kartu su delegacija skrido į Palestiną ir Betliejuje uždegė Taikos ugnį, kurią specialioje kapsulėje parskraidino į Vieną bei dalijo ją Vienos katedroje susirinkusiems žmonėms.
Kitais metais akcijos idėja išplito ir šiuo taikos ir ramybės simboliu švenčių metu džiaugėsi daug Austrijos žmonių. Nuo 1989 m. į akciją įsitraukė ir kitos valstybės-kaimynės, o 1991 m. ugnis pasiekė ir Rytų Europą. 2000-aisiais Taikos ugnis pirmą kartą pasiekė Ameriką, o 2004 m. į Vieną pirmą kartą atvyko skautų delegacija iš Afrikos.
Vieta, kurioje jau daug metų yra uždegamas žibintas, yra būtent ten, kur, kaip manoma, gimė Jėzus Kristus – Gimimo grota – tai urvas, esantis po Betliejaus Kristaus Gimimo bazilika. Tikslią gimimo vietą žymi marmurinėse grindyse esanti 14-kampė žvaigždė, apsupta penkiolikos žibintų, kurie simbolizuoja skirtingas krikščionių bendruomenes. Būtent nuo vieno iš šių niekada neužgęstančių žibintų ir yra pridegama Taikos ugnis, keliausianti po visą pasaulį. Šią baziliką administruoja katalikų, graikų stačiatikių ir armėnų stačiatikių dvasininkai, tad itin simboliška, kad Taikos ugnis į pasaulį iškeliauja iš ten, kur ekumenizmas yra realybė.
Betliejaus taikos ugnies kelias Lietuvoje
Lietuva į akciją įsitraukė 1994 m., kai Lietuvos-Lenkijos pasienyje pirmą kartą iš lenkų skautų Taikos ugnį perėmė Lietuvos lenkų harcerių (skautų) sąjunga, o 1999 m. į pasienį pratęsti Ugnies kelionės vyko jau dviejų skautiškų organizacijų atstovai: į akciją įsitraukė ir Lietuvos skautų sąjungos skautai. „Kelionė buvo labai įsimintina, nes tądien siautė stipri pūga, eismo sąlygos buvo labai sudėtingos. Vėlai vakare atvykome į Vilnių, Šv. Dvasios bažnyčią, kurioje jau laukė susirinkę skautai, artimieji, lenkų bendruomenė. Su didžiule meile dalijomės ta simboline liepsna, ramybės žinia iš paties Kūrėjo, o rankos virpėjo nuo jaudulio.“ – prisimindama pirmąją savo kelionę į pasienį pasakojo Dalia Tarailienė. 2001 m. prie BTU organizavimo prisidėjo ir kitos skautų organizacijos ir tai tapo stipriu skautų bendradarbiavimą liudijančiu įvykiu. 2012 m. Taikos ugnies dalintojų gretas papildo ir ateitininkai.
Tradiciškai Taikos ugnis traukiniais, kurių bilietus dovanoja „Lietuvos geležinkeliai“, vežama iš Vilniaus į Klaipėdą ir Turmantą bei dalijama stotelėse, kuriose laukia žibintais nešini žmonės, toliau skleidžiantys Ugnį savo miestuose ir miesteliuose. Iki Šv. Kalėdų Taikos ugnis pasiekia ir Prezidentę, Seimo narius, ministerijų, savivaldybių, kt. institucijų darbuotojus, ir vaikų ir senelių globos namus, ligonines, kalėjimus, universitetus, mokyklas, parapijų bendruomenes ir šeimas. Nuo 2016 m. Ugnis į Lietuvą atkeliauja ir laivu „Zawisza Czarny“, kuriuo į Klaipėdos jūrų uostą atplaukia Lenkijos jūrų skautai, o Kybartų muitinėje iš Lenkijos skautų Ugnį perima skautai iš Vilkaviškio. Į Latviją Taikos ugnis keliauja ne vienu keliu – Turmanto muitinėje ir tradiciškai, dažniausiai Kryžių kalne, Žemaitijos skautų organizacijos ir Lietuvos skautijos skautai Ugnį perduoda latviams, o šie vėliau – estams.
Simboliai, svarbūs šiai akcijai
Kasmet besikeičiantis Betliejaus taikos ugnies akcijos akcijos šūkis kviečia gilintis į tai, kas svarbu taikai vietiniu ir pasauliniu lygiu. Praėjusiais metais šūkiu Kelyje į taiką norėta priminti, kad taika nėra duotybė ir kiekvienas turime stengtis ja gyventi ir kurti taikią aplinką. 2016 m. šūkis Taika patinka – visi geros valios žmonės jungiasi į tinklą pabrėžė žmonių tarpusavio ryšių svarbą ir tai, kad kartu galime nuveikti didžius darbus bei kvietė socialiniuose tinkluose dalintis Ugnies kelionės akimirkomis. 2018-ųjų metų šūkis kviečia giliau pažvelgti į taiką pasaulyje. 2018 m. šūkis: Taikos ugnis – vienijanti įvairovę. „Šiandien gyvename karų laikais, ir visi privalome melsti taikos. Tačiau, – turime pradėti nuo šio klausimo: „Kas šiandien dedasi mano širdyje? Ar ji rami?“ Jei tavo širdis nerami, tai prieš pradėdamas kalbėti apie taiką, sugrąžink ramybę į savo širdį.“ – sako skautų dvasios tėvas, kun. skautas Arūnas Jankauskis.
Šios akcijos logotipo simbolika yra ir paprasta, ir reikšminga. Centre esantys X formą sudarantys skersiniai simbolizuoja ėdžias, kuriose gimė Jėzus, o žvakė ir jos liepsna – Jį patį, pasaulio šviesą. Skirtingos skersinių spalvos reiškia žmonių skirtingumą pagal rasę, lytį, religiją, tautybę ir kt. bei galimybę į tuos skirtumus žiūrėti kaip į tai, kas jungia, o ne tai, kas skiria bei linkėti kitam santarvės, laimės ir taikos. Trys žvaigždės simbolizuoja Švenčiausiąją Trejybę: Dievą Tėvą, Dievą Sūnų ir Šventąją Dvasią, o kitos – tris skautybės principus: pareigą Dievui, pareigą artimui ir pareigą sau. Kiti apskritimo segmentai primena Betliejaus žvaigždę.
Vaikai, pradėję Taikos ugnies kelionę
Nuo pat akcijos pradžios kasmet išrenkamas vienas Austrijos vaikas (nuo 9 iki 14 metų), kuris savo gerais darbais ir pavyzdžiu stengiasi kurti gražesnį pasaulį. 2017 m. buvo išrinktas dešimtmetis Niklas Dumhartas, kuris padeda pabėgėlių šeimai, o ypač 11-os metų afganistaniečiui berniukui. Berniukai kartu daro namų darbus, mokosi vokiečių kalbos, žaidžia futbolą. Niklas sako: „Savaime suprantama, kad jei kažkas atvyksta iš kitos šalies, jiems reikia pagalbos, tad aš jiems padėsiu.“
2016 m. Taikos vaikas Melanie Walterer savo mokykloje yra laikoma meilės artimui ir kasdienės taikos pavyzdžiu. Mokykla, kurioje ji mokosi, organizuoja daug projektų taikos ir pabėgėlių temomis, pvz., surengė „Taikos festivalį“ ir prie mokyklos pastatė Taikos stulpą. Mergaitė išsakė savo širdies troškimą: „kad visi – nepriklausomai nuo jų kilmės – kartu gerai sugyventų. Net jei šio pasaulio galingieji visuomet tik ginčijasi, mes duokime pasauliui vieną kartą nedaug – Taikos ugnį.“
Šių metų Betliejaus taikos ugnies vaikas kilęs is Vorchdorfo. Vienuolikmetis skautas Niklasas Lehneris – ypatingai paslaugus, pasiruošęs padėti ir daugybėje sričių labai aktyvus. „Taika man prasideda mažuose dalykuose. Šeimos neturėtų pyktis ir pasaulyje neturėtų būtų karo. Kad tai įvyktų kiekvienas turi prisidėti“ – tokios nuomonės laikosi Niklasas. Šis berniukas nuo pat mažumės aktyviai dalyvauja Kūčių vakarą Šv. Mišiose ir dalina Betliejaus taikos ugnį vietos bendruomenei. „Niklasas yra pavyzdys, kaip reikia mylėti šalia esančius ir tiki Betliejaus taikos ugnies žinute: suteikti žmonėms džiaugsmą ir juos sužadinti taikai“ – pabrėžia jo skautų vadovas Peteris Repczukas. Niklasas lanko pirmąją Sporto mokyklos klasę, o savo muzikalumo talentą jis lavina muzikos klube ir parapijos vaikų liturgijos grupės chore grodamas būgnais. Dar jis yra entuziastingas ministrantas ir dvylikamečių futbolo komandos narys, o ateityje nori tapti futbolininku arba gydytoju.
Betliejaus taikos ugnis šiemet į Lietuvą atkeliaus jau 24-ąjį kartą. Gruodžio 18 d. 18 val. Vilniuje ir Kaune vyks pamaldos, kitą dieną Betliejaus taikos ugnis išplis visoje Lietuvoje. Gruodžio 20 d. Ugnis bus dalijama sostinės Katedros aikštėje, 16–21 val. ten vyks koncertas, kuriame dainuos skautai.