Išleistas V. D. Brennerio plakečių, medalių ir monetų parodos katalogas

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka išleido „V. D. Brennerio plakečių, medalių ir monetų parodos katalogą iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus rinkinio“. Katalogas visuomenei pristatytas per Šiaulių knygų mugę. Renginyje dalyvavę miesto valdžios atstovai ir Šiaulių apskrities žydų bendruomenės nariai gyrė leidinio poligrafiją, akcentavo jo kultūrinę ir švietėjišką vertę. Pasak bibliotekos direktoriaus prof. Broniaus Maskuliūno, šis leidinys yra tik pirmasis rimtas bibliotekos darbas, yra daugiau temų ir idėjų, kurias būtų galima realizuoti bendradarbiaujant su vietos žydų bendruomene.
Mintis išleisti katalogą kilo 2016 m., minint Victoro Davido Brennerio 145-ąsias gimimo metines. Ta proga Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje buvo surengta vienos dienos originalių V. D. Brennerio darbų paroda. Vyko ir diskusija, kaip būtų galima įamžinti Brennerio atminimą Šiauliuose. Buvo siūloma atidengti memorialinę lentelę Brenneriui, pastatyti vieno Linkolno cento skulptūrą mieste, taip pat išleisti Brennerio darbų, saugomų Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, katalogą. Šiandien visa tai jau įgyvendinta.
Brennerio darbai Lietuvoje atsirado JAV gyvenusio išeivijos lietuvio, numizmato ir kolekcininko Aleksandro Mykolo Račkaus (1893–1965) dėka. Vyras surinko apie 30 geriausių skulptoriaus V. D. Brennerio plakečių ir medalių rinkinį ir 1935 m. perdavė kolekciją Valstybinei archeologijos komisijai Lietuvoje. Šiandien V. D. Brennerio kūriniai saugomi Kaune. Pirmą kartą A. M. Račkaus dovanotas V. D. Brennerio darbų rinkinys visuomenei buvo parodytas 1991 m. Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus jubiliejinėje 70-mečio parodoje.
Mūsų kraštietis skulptorius Victoras Davidas Brenneris (1871–1924) gimė juvelyro ir antspaudų gamintojo šeimoje. Sulaukęs 16 metų tapo kvalifikuotu graveriu. 1887 m., tėvo padedamas, įsteigė dirbtuves Šiauliuose ir dirbo savarankiškai. 1889 m. kartu su tėvais persikėlė gyventi į Kauną (pagal kitus šaltinius – į Rygą), kur pagarsėjo kaip talentingas graveris. 1890 m. emigravo į JAV ir apsigyveno Niujorke. Čia atidarė nuosavas dirbtuves, kūrė juvelyrinius dirbinius, medalius, plaketes, pradėjo domėtis skulptūra.
Labiausiai V. D. Brenneris išgarsėjo 1907 m. sukūręs prezidento Abrahamo Lincolno atvaizdą, kuris buvo panaudotas vadinamajam Lincolno vienam centui, pirmąkart nukaldintam 1909 m. minint šio JAV prezidento 100-ąsias gimimo metines. Per savo karjerą skulptorius V. D. Brenneris sukūrė daugiau nei 125 medalius, plaketes, įvairius portretus ir biustus.