Ispanija skelbia trijų dienų gedulą popiežiaus atminimui pagerbti, Paryžiuje užtems Eifelio bokštas

Velionio popiežiaus Pranciškaus atminimui pagerbti Ispanijoje skelbiamas trijų dienų gedulas, o Paryžiuje pirmadienio vakarą nebus apšviečiamas Eifelio bokštas.
Iš Argentinos kilęs Katalikų Bažnyčios vadovas mirė pirmadienio rytą, eidamas 89-uosius metus.
„Labai apgailestaujame dėl gero žmogaus ir puikaus popiežiaus mirties. Ispanijos vyriausybė paskelbs trijų dienų oficialų gedulą“, – per televiziją transliuotame kreipimesi pranešė gilias katalikų tikėjimo tradicijas turinčios Ispanijos teisingumo ministras Felixas Bolanos. Jis taip pat akcentavo istorinį Pranciškaus 12 metų trukusio „reformistinio“ pontifikavimo palikimą.
Popiežius Pranciškus paskyrė savo gyvenimą silpniesiems, tiems, kurie nieko neturi, kalbėjo ministras.
„Popiežių apibūdina jo kova su nelygybe, neteisybe, su klimato kaitos priežastimis ir jo rūpinimasis visais paribio žmonėmis“, – pridūrė jis.
„Dėl šios priežasties Ispanijos vyriausybė visada jautė artimą ryšį jo darbui ir vertybėms, ypač jo pastangos ginti taiką“, – tęsė socialistų partijos ministras.
Paryžiaus miesto merė Anne Hidalgo pirmadienį paskelbė, kad Eifelio bokštas pirmadienio naktį skendės tamsoje.
Pasak merės, planuojama vienai iš Prancūzijos sostinės vietų suteikti Pranciškaus vardą. Popiežius teikė didelį dėmesį ekologijai ir ragino priimti pabėgėlius, sakė A. Hidalgo.
Pasaulio lyderiai reiškia užuojautą dėl popiežiaus mirties
Pasaulio šalių lyderiai pirmadienį pareiškė užuojautą po Vatikano paskelbtos žinios apie popiežiaus Pranciškaus mirtį.
Italijos premjerė Giorgia Meloni pabrėžė, kad žmoniją paliko „didis žmogus“. „Popiežius Pranciškus grįžo į Tėvo namus. Tai be galo liūdna naujiena, nes mus paliko didis žmogus“, – sakė G. Meloni.
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen teigė, kad popiežius Pranciškus bus prisimenamas dėl savo pastangų kurti teisingesnį, taikesnį ir labiau atjaučiantį pasaulį. „Jis įkvėpė milijonus žmonių ir už Katalikų Bažnyčios ribų savo nuolankumu ir tyra meile vargstantiems“, – „X“ rašė U. Von der leyen.
„Mintimis esu su visais šią gilią netektį išgyvenančiais žmonėmis. Tegu guodžia mintis, kad popiežiaus Pranciškaus palikimas ir toliau mus ves teisingesnio, taikesnio ir labiau atjaučiančio pasaulio link“, – rašė EK vadovė.
Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola išskyrė popiežiaus „užkrečiančią šypseną, kuri pavergė milijonus širdžių visame pasaulyje“.
Viso pasaulio katalikams užuojautą pareiškęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas atkreipė dėmesį, kad popiežius Pranciškus „visada buvo pažeidžiamiausių žmonių pusėje“ ir kovojo už daugiau teisingumo pasaulyje. Pasak jo, popiežius Pranciškus gynė „brolišką žmoniją“.
Būsimasis Vokietijos kancleriu Friedrichas Merzas teigė, kad popiežius bus prisimenamas dėl „nenuilstamo įsipareigojimo visuomenės silpniausiems, teisingumui ir susitaikymui.“
Reikšdamas užuojautą Romos katalikams, Jungtinės Karalystės premjeras Keiras Starmeris pabrėžė, kad popiežiaus Pranciškaus mirtis primena „jo raginimą rūpintis vieniems kitais visose religijose, tautose ir įsitikinimuose“.
„Jis buvo arti žmogiškojo trapumo realijų, susitikdavo su viso pasaulio krikščionimis, kurie kenčia nuo karo, bado, persekiojimo ir skurdo. Jis niekada neprarado vilties, kad galimas geresnis pasaulis“, – sakė K. Starmeris.
Didžiosios Britanijos karalius Karolis teigė esąs „labai nuliūdintas“ žinios apie pontifiko mirtį. Pasak jo, popiežius Pranciškus tarnavo su neregėtu atsidavimu.
„Savo darbu ir rūpesčiu žmonėmis ir planeta jis giliai palietė daugybės žmonių gyvenimus“, – sakė karalius Karolis, Anglijos Bažnyčios vadovas.
Argentinos, šalies iš kurios buvo kilęs popiežius, prezidentas Javieras Milei akcentavo Pranciškaus išmintį.
„Nepaisant skirtumų, kurie šiandien atrodo menki, man buvo tikra garbė pažinoti jį visame jo gerume ir išmintyje”, – J. Milei rašė „X“.
Izraelio prezidentas Isaacas Herzogas pabrėžė, kad popiežiui Pranciškui buvo labai svarbus konfesijų dialogas
„Jis gerai matė, kaip svarbu skatinti stiprius ryšius su žydų pasauliu ir plėtoti konfesijų dialogų siekiant didesnio savitarpio supratimo ir pagarbos“, – teigė I. Herzogas.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sake gedintis kartu su katalikais ir krikščionimis, kurie siekė dvasinės popiežiaus Pranciškaus paramos.
„Jis meldė taikos Ukrainoje ir meldėsi už ukrainiečius“, – priminė V. Zelenskis,.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas popiežių Pranciškų pavadino humanizmo ir teisingumo gynėju. Vatikanui skirtame laiške jis pabrėžė, kad popiežius „aktyviai skatino Rusijos Ortodoksų ir Romos Katalikų Bažnyčių dialogą“.