Įspėjimas vairuotojams Vilniuje: važiuosite ant turistų, jus nufilmuos ar nubaus

Jau mėnesį Vilniaus Senamiestyje stovi kelio ženklas, draudžiantis važiuoti Gaono gatve. Vis dėlto jo nepaisančių – itin daug, nes ši siaura gatvelė labai patogi, norint greičiau kirsti dalį senosios miesto dalies ir pasiekti Rotušės aikštę.
Rugpjūčio paskutinėmis dienomis Vilniaus savivaldybė išplatino pranešimą, kad baigiami Universiteto gatvės rekonstrukcijos darbai ir atnaujinamas transporto eismas. Tačiau tuo pačiu, „atsižvelgiant į Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato pasiūlymą saugoti Vilniaus senamiestį, Universiteto gatvės tęsinyje, Gaono gatvėje, atlikti eismo organizavimo pakeitimai“.
Niekas nepaiso ženklo
Kaip teigta Vilniaus savivaldybės pranešime, tie pakeitimai nesukels vilniečiams nepatogumų, nes esą eismas apribojamas tik iš dalies – Gaono gatve aptarnaujantis transportas važiuoti galės.
Praėjo mėnuo, tačiau vairuotojai, mėgę kirsti šia gatve dalį Senamiesčio ir greičiau pasiekti Rotušės aikštę, savo įpročių neatsisakė. Kaip pastebėjo Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas, visi važiuoja, kaip važiavę.
„Eismas šia gatve yra, viena vertus, suprantamas, kita vertus – nepriimtinas. Suprantama, nes tai yra trumpas kelias kirsti Senamiestį. Bet tai yra nepriimtina, nes esame gavę Gidų asociacijos, UNESCO raštus. Ten siaura gatvelė, kuria eina grupės ir pavieniai turistai. Tai populiarios gatvelės (Gaono ir Stiklių, – red. past.), nes tai Žydų geto teritorija ir t.t. O tos mašinos, intensyviai važiuodamos, stumia tuos žmones prie sienos. Dėl visų šitų priežasčių eismas ir yra apribotas, bet, atrodo, tik popieriuose, nes jeigu nestovi policininkas, visi vis tiek važiuoja“, – sakė G.Paluckas.
Budės pareigūnas
Tačiau viešosios tvarkos sergėtojai neketina vairuotojų šioje Senamiesčio vietoje palikti ramybėje.
Įprotį nevažiuoti Gaono gatve tikimasi išugdyti stebint vairuotojus – prašyti policijos pareigūnų pagalbos, o gal net ir įrengti nusižengimus fiksuojančią filmavimo kamerą.
„Jau kitą savaitę susitarsime su policija, kad ten gal dieną ar dvi per savaitę, gal po pusdienį budėtų pareigūnai. Ne tam, kad baustų, o kad vairuotojai pamatytų policininką ir ženklą, todėl nusuktų. Nenorime visų bausti, nes tam užtektų pakabinti vaizdo kamerą, ir viskas“, – sakė vicemeras.
Vairuotojai iš Universiteto gatvės privalo sukti į dešinę, į Dominikonų gatvę, kurioje galvojama šiek tiek sumažinti stovėjimo vietų, nes susiaurėjusioje gatvės dalyje šiuo metu sunku prasilenkti.
Apmokestins įvažiavimą į Senamiestį?
Eismo srautų reguliavimui didesnis dėmesys bus skiriamas ir kitose Senamiesčio vietose. Tarkim, Pilies gatvėje, kur eismas draudžiamas, tačiau neretai važiuoja ne tik aptarnaujantis transportas.
G.Paluckas neatmeta, kad galbūt reikėtų pagalvoti ir apie didesnius eismo ribojimus visame Senamiestyje, tačiau tai turėtų būti daroma ne draudžiant įvažiuoti, o renkant mokestį. Tačiau bent kol kas konkrečių planų miestas dėl to neturi, nėra net politinio sutarimo šiuo klausimu.
Vilniuje rinkliava už įvažiavimą į senamiestį galiojo apie pusantrų metų nuo 1994-ųjų. Vėliau dar kartą planuota įvažiavimą į Vilniaus senamiestį apmokestinti 2010 metais, tačiau sulaukus itin neigiamos visuomenės reakcijos sumanymo atsisakyta.