Išsamiai apie botulino injekcijas
Botulinas plačiai naudojamas visame pasaulyje – šiandien tai yra dažniausiai atliekama kosmetinė procedūra, dažniausiai naudojama kovojant su senėjimo požymiais ir padidėjusiu prakaitavimu.
Istorija
Botulinas buvo atrastas dar XX amžiaus pradžioje, o 1970 metais mokslininkų pradėtas taikyti gydant žvairumą ir akies voko trūkčiojimus. Šiandien medicinoje jis vis dar naudojamas tiek trūkčiojantiems vokams ir net migrenai gydyti. Na, o estetinėje medicinoje botulinas plačiai pradėtas naudoti nuo 2002-ųjų metų, o šiandien tai yra pati populiariausia estetinė procedūra – teigiama, jog 2018 metais botulino injekcijos buvo atliktos septyniems milijonams žmonių. Tobulėjančios technologijos šiais laikais leidžia pasiekti, jog botulinas būtų suleidžiamas ypač tiksliai ir itin mažomis dozėmis.
Kaip jis veikia?
Botulinas – tai natūrali, Clostridium botulinum bakterijų pagaminama medžiaga, laikinai atpalaiduojanti pasirinktos zonos raumenis. Estetinėje medicinoje botulinas itin plona adata suleidžiamas į tas veido vietas, kurioms reikalinga korekcija, o per kelias dienas veido raumenys tose vietose nustoja arba ima kur kas mažiau susitraukinėti. Rezultate – dėl nuolatinio veido raumenų judėjimo atsiradusios mimikos raukšlės nebegilėja ir dažnu atveju ir visai išsilygina. Pastaruoju metu daug kalbama apie kitą šios procedūros naudą: veido raukšlių prevenciją ateityje. Kadangi suleistas botulinas neleidžia pernelyg judėti raumenims, tai užkerta kelią ir raukšlių atsiradimui tose vietose ateityje, o ypač tais atvejais, kuomet procedūros kartojamos. Tai ypač aktualu tiems žmonėms, kurie nevalingai mimikuoja: dirbant suraukia ar pakelia antakius, dažnai prisimerkia. Neretai jis naudojamas ir kaip itin veiksmingas prakaitavimo gydymas, nes susilpnina prakaito liaukų veiklą, jų neužkimšdamas ir nepažeisdamas.
Vienos procedūros metu suleistas botulinas veikia maždaug 3-6 mėnesius, paskui žmogaus organizme botulinas natūraliai suyra. Kadangi yra suleidžiamos vietiškai, tik į tam tikrus veido raumenis ir itin mažomis dozėmis, botulino injekcijos laikomos saugia ir efektyvia procedūra, leidžiančia pastebimai atjaunėti ne viena dešimčia metų ir išvengti chirurginių intervencijų. Neretai manoma, jog suleidus botulino, veido raumenys gali tapti tarytum „užfiksuoti“, neišreiškiantys emocijų, tačiau tam, kad taip nenutiktų, patartina pradėti nuo nedidelių botulino dozių, kurios raumenis tiesiog susilpnina. Tokiu atveju svarbiausi mimikos judesiai nepasikeis, juolab, kad botulinu lyginamos tik tam tikros raukšlės: tarpuakio, kaktos ir akių kampučiuose.
Svarbu paminėti, kad botulinas yra laikomas jaunų pacientų procedūra – jei raukšlelės jau gilios ir jos neišnyksta nustojus mimikuoti, veidui esant ramybės būsenoje, šios priemonės gali ir neužtekti. Tuomet botulinas gali būti kombinuojamas su hialurono užpildais ar visai į juos pakeičiamas. Ši procedūra itin mėgstama pacientų dėl mažo diskomforto ir itin greito vizito – patyręs gydytojas gali užtrukti vos kelioliką minučių šioms injekcijoms.
Savaime suprantama – tam, kad botulino injekcijos neturėtų nepageidaujamo šalutinio poveikio, reikėtų rinktis tik patyrusį, tinkamą kompetenciją turintį medicinos gydytoją, puikiai išmanantį žmogaus anatomiją ir injekcijos leidimo metodiką.