Istorija, atgimusi ant sienos tautinėje juostoje
Utena pasipuošė dar vienu piešiniu ant sienos. Jis gerai matyti važiuojant Kupiškio gatve, mat šįkart piešinys numargino Adolfo Šapokos gimnazijos pastato sieną. Tai – vienas svarbiausių ir įspūdingiausių gimnazijos 25-erių metų jubiliejinės sukakties minėjimo akcentų.
Piešinio autorius – tapytojas Tadas Vincaitis, freskomis papuošęs jau daugelio Lietuvos miestų pastatų sienas. Pasak tapytojo, „patupdyti“ piešinį ant gimnazijos sienos jam prireikė dviejų savaičių. „Kadangi gimnazija turi žymiojo Lietuvos istoriko vardą, tai ir piešinyje yra atspindėta istorinė tematika, – sakė T. Vincaitis. – Piešinyje matoma spausdinimo mašinėlė, kurios pagalba didysis istorikas (matyti jo rankos) rašo Lietuvos istoriją. Ją simbolizuoja tautinė juosta, kurioje išryškėja Lietuvos ir Utenos rajono kontūrai“.
Piešinio atidarymo ceremonijoje, be autoriaus, dalyvavo Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas, Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Romualdas Kraulišas, idėjos sumanytojas ir daug prisidėjęs prie jos įgyvendinimo VšĮ „Taip kitaip“ vadovas Tomas Karklinis, istoriko Adolfo Šapokos giminaitis, buvęs finansų ministras Vilius Šapoka.
Svečiai, prieš išskubėdami perkirpti atidarymo juostelę, gimnazijos direktoriaus Sauliaus Brasiūno buvo pakviesti į atvirą dailės pamoką „Menas viešose erdvėse“, kurią vedė mokytoja Aureolė Maračinskienė. Buvo kalbama apie tapybą ant sienų, graffiti meną, viešų erdvių meną, jo reikalingumą ir svarbą. Svečiams buvo pateikta nemažai klausimų. Meras, kalbėdamas apie viešų erdvių meną, akcentavo, kad svarbiausia yra atsakyti į klausimus: kodėl jis reikalingas, kaip ir kur jį pateikiame. „Dėl meno miesto erdvėse svarbos abejoti netenka: jis viešas erdves pagyvina, padaro gražesnėmis ir patrauklesnėmis“, – sakė meras.
Garbė perkirpti piešinio atidarymo juostelę buvo patikėta visiems svečiams. Skambant Vytauto Latono vadovaujamo pučiamųjų instrumentų orkestro „Cinkas“ muzikantų atliekamai muzikai, juostelė netruko būti padalinta į kelias dalis, kurios, matyt, nukeliaus į muziejų, ir piešinys oficialiai tapo neatskiriama gimnazijos ir kartu Utenos dalimi.
Primename, kad piešinio ant gimnazijos pastato sienos pirmtakai Utenoje – piešiniai Dauniškio kvartale ir vadinamajame Stadiono kvartale. Pastarajame ant penkiaaukščio namo sienos „nutūpė“ didelis paukštis sūpynėse. Tai – penkiametės uteniškės Otilijos piešinys, atrinktas iš 50-ies konkursui pateiktų vaikų piešinių. Dauniškio kvartalo daugiabutį papuošė pagal uteniškės tautodailininkės Odetos Tumėnaitės-Bražėnienės karpinį „Gyvybės medis“ sukurtas piešinys.
Žinant VšĮ „Taip kitaip“ vadovo Tomo Kaklinio užsidegimą „gyvinti“ miestą įvairiais renginiais, dabar – ir piešiniais, reikia tikėtis, kad miestą puošiančių trijų piešinių kompaniją greitu laiku papildys kiti įspūdingi potėpiai ant sienų.