Istorinė praeitis ugdo pilietiškumą
Balandžio 14-ąją Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje įvyko susitikimas su „Misija Sibiras‘15“ dalyviais, tiksliau – su vienu iš šešiolikos 2015-ųjų ekspedicijos „Misijos Sibiras‘15“ dalyviu. Renginį iniciavo Raseinių rajono savivaldybės tarybos narys Andrius Bautronis, kuris į susitikimą su raseiniškiais pakvietė savo bendramintį, labdaros ir paramos fondo „Jauniems“ direktorių Igną Rusilą. Raiškaus ir be galo įdomaus pasakojimo, demonstruojamų skaidrių pagalba susitikimo dalyviai kartu su Ignu ir dar 15-a ekspedicijos „Misijos Sibiras’15“ dalyvių „atsidūrė“ tolimojo Sibiro Tomsko mieste, nuo Lietuvos atitolusiame net 5000 kilometrų.
Pasiklausyti įdomaus pasakojimo apie pilietiškų žmonių, kuriems rūpi mūsų tautos istorija, susirinko įvairaus amžiaus ir profesijų raseiniškiai.
Ignas Rusilas papasakojo, kaip gimė idėja šiam projektui atsirasti ir sėkmingam jo įgyvendinimui. „Tai unikalus ir vienintelis Europoje tokio pobūdžio projektas“, – užtikrino Ignas. Prasidėjęs 2005-aisiais „Misija Sibiras“ minėjo jau savo dešimtmetį. Per tuos metus suorganizuota 14 ekspedicijų, kurių metu sutvarkyta 140 tautiečių kapų: pastatyti kryžiai, atstatytos tvorelės, sutvarkytos kapaviečių teritorijos. Įdomu tai, jog ekspedicijos dalyviai susitinka su ten likusiais gyventi lietuvių tremtinių palikuoniais, saugančiais ir puoselėjančiais lietuviškas tradicijas. Mažai, o gal ir niekas nežinojo, jog iki 1988 m. mažame Krivosheino miestelyje, kukliame mediniame namelyje gyveno ir toli nuo gimtų namų dienas leido Lietuvos katalikų dvasininkas, buvęs Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius.
Projekto „Misija Sibiras“ iniciatoriai ketina įgyvendinti ir dar vieną svarbią mūsų tautai misiją – Tomsko mieste pastatyti paminklą amžinam poilsiui atgulusių tremtinių atminčiai įamžinti. Paminklas kaldinamas Lietuvoje ir jį planuojama nugabenti ir pastatyti liepos 17-ąją, kada bus minima Pasaulio lietuvių vienybės diena.
Po įdomių pasakojimų apie ekspedicijos „Misija Sibiras‘15“ atliktus darbus, raseiniškiai Igną užvertė klausimais. Jaunimui rūpėjo sužinoti, kaip vyksta ekspedicijų dalyvių atranka, kokios galimybės patekti tarp 16-kos laimingųjų. Vyresnės kartos žmonėms, ypač tiems, kurie ragavo tremtinio duonos, – knietėjo daugiau sužinoti apie tas vietoves, į kurias jie buvo ištremti. Į visus susirinkusiųjų klausimus malonus ir kalbos dovaną turintis jaunuolis mielai atsakė.
Ignas Rusilas Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešajai bibliotekai padovanojo ekspedicijų „Misija Sibiras“ dešimtmečiui įprasminti neseniai išleistą knygą „Misija Sibiras 2006/2015“. Viešosios bibliotekos direktorė Daina Sutkevičienė nuoširdžiai padėkojo susitikimo organizatoriams Andriui Bautroniui ir Ignui Rusilui už išties įspūdingus pasakojimus ir nuoširdų bendravimą.