Istorinės atminties parodos – Lietuvos Respublikos Seime
Lietuvos Respublikos Seime atvertos dvi parodos, kuriomis minimos ir prisimenamos Gedulo ir vilties, Okupacijų ir genocido dienos. Taip pat pažymimas prieš 80 metų prasidėjęs partizaninis karas.
Parodų pristatyme dalyvavo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojai, Seimo nariai Arvydas Anušauskas, Juozas Baublys, Angelė Jakavonytė, Vilius Semeška, Paulė Kuzmickienė, Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Varėnos skyriaus pirmininkas Juozas Stramkauskas, Lietuvos laisvės gynėjai ir kiti garbūs svečiai.
Pristatyti šias parodas Seime – parlamentarės P. Kuzmickienės idėja.
Pirmoji paroda „Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio (LLKS) partizanų ženklas. 1949“ skirta supažindinti visuomenę su 1949 m. vieningo Lietuvai partizanų ženklo sukūrimo istorija. Planuojama, kad ateityje ji bus eksponuojama renginiuose, kuriuose bus pristatomas tipinis antkapinis partizanų ženklas. Parodą parengė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras su Varėnos rajono svaivaldybe. (Eugenijus Peikštenis, Vega Ribikauskienė, dailininkė Aistė Tarabildienė). Parodoje panaudota medžiaga iš Lietuvos ypatingojo archyvo ir LGGRTC Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus fondų.
Renginio metu buvo papasakota, kad 2023 m. rudenį Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras su Varėnos rajono savivaldybe pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kurioje buvo numatyta, kad 2024 metais bus pagaminti tipiniai Lietuvos partizano ir Lietuvos partizanų ryšininko antkapiniai ženklai, parengta ženklų įsigijimo ir platinimo tvarka. Varėnos rajono savivaldybė jau pradėjo rengti rajono teritorijoje esančių partizanų ir jų ryšininkų kapų sąrašą. Todėl 2024 m. gegužės 19 dieną, Varėnoje teikiant kasmetinę A. Ramanausko-Vanago premiją, pirmą kartą visuomenei ir buvo pristatytas antkapinio ženklo maketas ir paroda.
Dėl antkapinio ženklo vaizdo ir autoriaus pasirinkimo abejonių nekilo – juo tapo jau 1949-10-10 LLKS Tarybos prezidiumo pirmininko J. Žemaičio-Vytauto patvirtintas ir LLKS prezidiumo nario B. Liesio-Nakties sukurtas ženklas. Antkapinio ženklo maketą gamybai parengė Pasaulio tautų teisuolio antkapinio ženklo kūrėjai architektas Tauras Budzys ir skulptorius Jonas Gencevičius.
Kaip sakė LRS narė P. Kuzmickienė, šis ženklas atliepia lūkestį įprasminti kiekvieno partizano kapą. Pirmiausia Varėnoje, o paskui ir visoje Lietuvoje.
Antroji paroda – „Laisvės kovotojai karžygiai. Partizanų Lietuva“ skirta susipažinti su svarbiausiais laisvės kovotojais, kuriems buvo suteiktas Laisvės kovotojo karžygio garbės vardas. Kaip kalbėjo parodos rengėja dr. Aistė Petrauskienė, vis dar mažai žinome apie aštuonias asmenybes, kurioms patys partizanai 1949–1950 metais suteikė aukščiausią įvertinimą – Laisvės kovotojo karžygio vardą. Šis reikšmingas apdovanojimas buvo skiriamas ginkluotojo pasipriešinimo nariams tikintis, kad ypač pasižymėję ir įvertinti jo dalyviai Juozas Vitkus-Kazimieraitis, Juozas Kasperavičius-Visvydas, Vaclovas Voveris-Žaibas, Petras Bartkus-Žadgaila, Konstantinas Bajerčius-Garibaldis, Jurgis Krikščiūnas-Rimvydas, Kazimieras Pyplys-Audronis, Juozas Lukša-Mykolaitis atkovojus nepriklausomybę nebus užmiršti, o jų indėlis įprasmintas valstybiniu mastu. Susirinkusieji turėjo unikalią galimybę – pirmą kartą pamatyti šią istorinės atminties parodą.
Šią parodą parengė Lietuvos laisvės kovos įamžintojų sąjūdis.
Išgirdome jaunosios karininkės Rūtos Visockytės atliekamas partizanų dainas.
Parodas galite aplankyti birželio 13 – 28 d. Seimo Lietuvos laisvės gynėjų galerijoje.