Įteikta septintoji M. L. Rėzos vardo kultūros ir meno premija
Sausio 9-ąją sukako 240 metų, kai Kuršių nerijos Karvaičių kaime gimė Lietuvių raštijos ir rašto kultūros puoselėtojas Martynas Liudvikas Rėza. Pirmasis šiai datai paminėti skirtas renginys – M. L. Rėzos gimimo dieną Juodkrantėje vykusios septintosios Liudviko Rėzos vardo kultūros ir meno premijos įteikimo iškilmės.
M. L. Rėza laikomas – vienu žymiausių pasaulietinės lietuvių kultūros puoselėtojų bei lietuvių tautosakos mokslo pradininku – jis pirmasis pradėjo sistemingai rinkti lietuvių liaudies dainas ir išleido pirmąjį lietuvių tautosakos rinkinį „Dainos“. Šiame rinkinyje buvo ir pirmoji mokslinė studija apie lietuvių liaudies dainas, M. L. Rėzos dėka skambančias iki šių dienų. M. L. Rėza atrado ir „padovanojo“ mums Kristijoną Donelaitį – pirmą kartą išvertė į vokiečių kalbą ir 1818 m. išleido K. Donelaičio „Metus“. 1824 m. pasirodė jo verstos Ezopo pasakėčios, išleistos kartu su dar šešiomis išlikusiomis. Pažymėtina, kad M. L. Rėza parengė du lietuviškosios Biblijos leidimus, vokiškai išleido „Lietuviškosios Biblijos istoriją“ ir „Filologines kritines pastabas dėl lietuviškosios Biblijos“. Negalima pamiršti, kad M. L. Rėza buvo dvasininkas ir pedagogas, filologas, publicistas, istorikas ir poetas.
Labiausiai išsimokslinusio XIX a. pradžios lituanisto atminimą siekiama įprasminti Neringos savivaldybės tarybos įsteigta Liudviko Rėzos vardo kultūros ir meno premija, teikiama už Kuršių nerijai reikšmingą veiklą.
Premijos įteikimo iškilmės prasidėjo minėjimu bei gėlių padėjimu prie M. L. Rėzos paminklo Juodkrantėje. Vėliau persikelta į šios gyvenvietės evangelikų liuteronų bažnyčią. Čia vykusio iškilmingo renginio metu įteikta jau septintoji Liudviko Rėzos vardo premija. Neringos savivaldybės tarybos sprendimu, pritarus Liudviko Rėzos kultūros centro tarybai 1400 eurų siekianti premija skirta Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ folkloro ansambliui „Giedružė“.
Iškilmingos ceremonijos metu Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis ansambliui „Giedružė“ įteikė ir premiją lydinčią žalvarinę plaketę.
Svarstant ansamblio kandidatūrą premijai gauti, buvo įvertintas jo indėlis puoselėjant pamario krašto etninės kultūros, žvejų papročius ir tradicijas, populiarinant Martyno Liudviko Rėzos vardą. Ansamblis rengia įvairias etnines programas, edukacinius mokymus suaugusiems ir vaikams, kalendorines šventes, yra vienas pagrindinių Neringoje vykstančio tarptautinio festivalio „Tek saulužė ant maračių“ organizatorių. Taip pat savo kraštą pristato įvairiuose Lietuvoje ir užsienyje vykstančiuose folkloro festivaliuose ir renginiuose, yra išleidęs kompaktinę plokštelę „Iš trijų rytų vėjužis pūtė“ bei sukūręs pamario žvejų gyvenimą ir tradicijas atskleidžiantį vaizdo filmą „Ten ant maračių“. Svarbu tai, kad šio ansamblio repertuarą sudaro ir M. L. Rėzos surinktos pamario krašto dainos.