Japonijos ambasadorius Lietuvoje ponas Toyoei Shigeeda: „Utena – gyvybingas, energingas miestas“
Spalio 19 d. Utenos rajono savivaldybėje viešėjo Japonijos ambasados Lietuvoje ambasadorius ponas Toyoei Shigeeda, lydimas padėjėjo ir vertėjo. Svečiai susitiko su Utenos rajono savivaldybės meru Alvydu Katinu ir vicemeru Vidmantu Valinčiumi, po susitikimo lankėsi Utenos kūrybinių industrijų centre „Taurapilis“ ir A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje.
Susitikime su Savivaldybės vadovais dalyvavo ir Utenos rajono žiniasklaidos atstovai. Svečiams buvo pristatyta Utena, parodant filmus apie miestą ir miesto parkų kūrimą. Dėkodamas ambasadoriui už Utenai parodytą dėmesį, meras Alvydas Katinas sakė, kad Utena turi nemažai užsienio partnerių, su kuriais sieja ilgametė draugystė, bet visada stengiasi užmegzti santykius su kitomis valstybėmis, todėl bendradarbiavimas su Japonija būtų svarbus pasiekimas, juoba kad japonai vis aktyviau domisi Lietuva, o lietuviai – Japonija.
Ambasadorius, reziduojantis Lietuvoje jau pusantrų metų, pristatė vizito Utenoje tikslą. Ponas Toyoei Shigeeda kalbėjo, kad jo siekiamybė – glaudus Lietuvos ir Japonijos bendradarbiavimas ne tik valstybiniu, bet ir bendruomeniniu lygiu. „Lietuva vienintelė iš Baltijos valstybių turi senus ryšius su Japonija, – sakė Toyoei Shigeeda. – Užtenka prisiminti Japonijos diplomatą Čijunę Sugiharą, rezidavusį Kaune 1939–1940 m.
Šiuo metu Japonijoje lietuvių dirba daug daugiau, nei latvių ar estų. Kasmet apie 20 tūkst. japonų aplanko Lietuvą. Man mūsų turistai sako, kad iš Baltijos šalių labiausiai jiems patinka Lietuva. Kodėl? Todėl, kad Lietuva ir Japonija turi daug panašumų. Viena pagrindinių bendrybių ir turtų – mūsų žmonės. Ir japonai, ir lietuviai yra labai darbštūs, atsakingi, draugiški ir maloniai bendraujantys. Kitas panašumas – abejose šalyse išvystytas žemės ūkis. Mes galėtume puikiai bendradarbiauti ir šioje srityje“. Ambasadorius negailėjo pagyrimo žodžių Utenai. Jis sakė, kad Utena yra jo mėgstamiausias miestas. Taip ponas Toyoei Shigeeda gali sakyti, nes yra aplankęs jau 30 Lietuvos miestų ir visus gali palyginti. „Utena man paliko energingo, gyvybingo, kultūros miesto įspūdį, kuriame tarpusavyje dera pramonės teritorijos su žaliosiomis zonomis,“ – gyrė Uteną ponas Toyoei Shigeeda.
Baigiantis susitikimui nemažai klausimus pateikė žiniasklaidos atstovai. Spaudos ir radijo žurnalistus domino daug kas: ir bendri šalių kultūros projektai, ir lietuviškas maistas ant ambasadoriaus stalo. Ponas Toyoei Shigeeda sakė, kad Lietuvai pasiruošęs pristatyti įvairius Japonijos kultūros elementus: arbatos gėrimo ceremoniją, tautinius šokius, kovos menus. Atsakydamas į klausimą apie lietuvišką maistą, puikiai nusiteikęs ambasadorius pabrėžė, kad ragavo ir lietuviškų cepelinų, ir šaltibarščių. Šie patiekalai jam labai patiko. Ir dabar dažnai ant jo stalo puikuojasi lietuviškas maistas.
Reikia pasakyti, kad ponas Toyoei Shigeeda jau beveik pusantrų metų mokosi lietuvių kalbos ir jau neblogai kalba lietuviškai. Ambasadorius susitikimo pradžioje su meru pasisveikino ir kalbėjosi lietuviškai. Bet svečiui teko pripažinti, kad lietuvių kalba nėra lengva.
Improvizuotoje spaudos konferencijoje klausimą ponui Toyoei Shigeeda pateikė ir meras Alvydas Katinas: „Kaip rašoma ir kaip skamba japoniškai mano pavardė – Katinas?“ Po paaiškinimo, ką reiškia mero pavardė, besijuokiantis ambasadorius ant lapo užrašė mero pavardę japoniškais rašmenimis ir jos reikšmę. Japoniškai mero pavardė skamba taip: Neko.
Po susitikimo buvo apsikeista dovanomis. Ponas Toyoei Shigeeda merui Alvydui Katinui padovanojo arbatos gėrimo ceremonijos puodelius. Taigi, įžanga į Japonijos kultūros projektų pristatymą jau padaryta.