Jaunimo vasara Vakarų Lietuvoje

Pajūris jaunimą vilioja ne tik jūra, saule ir pramogomis. Vasarą – pats darbymetis ne tik Palangos verslininkams, bet ir Klaipėdos regiono Jaunimo darbo centrams. Jaunuolių susidomėjimas darbo biržos paslaugomis išauga – per liepą ir rugpjūtį jau suteikta informavimo ir konsultavimo paslaugų daugiau kaip 5 tūkst. jaunuolių iki 29 metų, vyko apie 30 renginių ir užsiėmimų įvairiais darbo biržos paslaugų, verslumo, savanoriškos veiklos klausimais, o 1087 jaunuoliai įsitvirtino darbo rinkoje – įsidarbino nuolatiniam darbui arba pradėjo savo verslą.
Jaunimo verslumas – prioritetas
Šią vasarą Klaipėdos teritorinės darbo biržos Jaunimo darbo centras jaunimo verslumui skatinti pasiūlė išskirtinių ir kompleksinių seminarų – „Verslo pradžia: nuo idėjos iki produkto“ bei „Versli Klaipėda: atrask galimybes super mieste“. Šio centro vedėjo Pauliaus Martinkėno teigimu, „Pagrindinė tokių seminarų idėja ta, kad kartu su socialiniais partneriais, darbdaviais, vietos bendruomenės lyderiais, užsienio šalių atstovais suteiktume jaunimui informaciją apie verslo kūrimą nuo idėjos iki produkto realizavimo“, – sakė vedėjas.
Seminaruose pranešimus skaitė gausus būrys Jaunimo darbo centro ilgamečių socialinių partnerių – VšĮ „Versli Lietuva“, Klaipėdos AVMI, SoDra, DNB bankas ir Klaipėdos teritorinės muitinės atstovai. Jaunimas turėjo progą sužinoti, kokios verslo kūrimo strategijos priemonės ir subsidijų galimybės, mokestinės prievolės valstybei bei verslo formos. Šilutės Jaunimo darbo centre savo sėkmės istorija pasidalino smulkaus verslo inkubatoriaus ŠILUTĖ PLIUS vadovas Rimas Žąsytis. Verslininkas jaunimui papasakojo, kaip jis pasinaudojęs Darbo biržos teikiama parama pradėjo savo verslą, kaip sekėsi jį plėtoti iki daugybės paslaugų siūlančio smulkaus verslo inkubatoriaus.
Palangos Jaunimo darbo centre apsilankiusi Rumunijos Garbės konsulė Lietuvai Laura Kovaliovaitė papasakojo apie šios šalies ekonominę situaciją ir darbo rinką bei galimybes bendradarbiauti verslo srityje. Garbės konsulė paragino verslu besidominčius jaunuolius atrasti plačią Rumunijos rinką.
Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narys Simonas Gentvilas rugpjūčio 18 d. vykusiame seminare „Versli Klaipėda: atrask galimybes super mieste“ absolventams pristatė Klaipėdą, kaip verslų ir verslui patrauklų miestą. S. Gentvilas pabrėžė, kad Klaipėdoje vykdyti verslą yra vienos geriausių sąlygų Lietuvoje – kelerius metus iš eilės Klaipėdos miesto savivaldybė pripažįstama kaip viena patraukliausių investuotojams. Verslininkė Eglė Mikalauskienė, MB galerija „Amfora“ vadovė, seminaro dalyviams papasakojo savo verslo istoriją ir negailėjo patarimų seminaro dalyviams. Jaunuolius sudomino tai, kad galerija “Amfora” prekiauja 1890-1990 metų Europos gamintojų keraminių, stiklo ir porceliano vazomis, 95 proc. vazų yra eksportuojama į užsienio šalis. Verslininkė ragino jaunimą imtis verslo internete ir savo produkciją reklamuoti socialiniuose tinkluose.
Praktiniai seminarai apie pirmąjį pokalbį su darbdaviu
Absolventai dalyvavo praktiniuose seminaruose apie pirmąjį darbo pokalbį su darbdaviu ir koks turėtų būti kuriamas kandidato įvaizdis. Praktiniuose seminaruose jaunuolius konsultavo personalo atrankos, mokymų ir konsultacijų įmonės „Soprana Personnel International“ direktorė Diana Blažaitienė ir buvusi Klaipėdos Jaunimo darbo centro savanorė, dabar verslo konsultacijų įmonės „Sabelija“ Plėtros skyriaus vadovė Margarita Stravinskaitė.
Koks jaunimas darbo ieško Vakarų Lietuvoje?
Vakarų Lietuvoje daugiau yra jaunų bedarbių vaikinų nei merginų – beveik 52 proc., merginų mažiau ir tarp ilgalaikių bedarbių. Dauguma darbo ieškančių jaunuolių turi kvalifikaciją – aukštąjį išsilavinimą – 29,9 proc., įgiję profesijas sudaro 29 proc. Nekvalifikuoto jaunimo yra 41 proc. tarp visų Darbo biržos klientų aptarnavimo skyriuose registruotų jaunų bedarbių.
Linas, 26 m. ir Edvinas, 20 m. Linas ketverius metus praleido užsienyje, dirbdamas įvairius darbus, o Edvinui sunkiai sekėsi rasti tinkamą ir patinkantį darbą dėl kvalifikacijos ir patirties stokos. Jaunimo garantijų iniciatyva jiems suteikė progą greičiau tapti aktyviais – Jaunimo darbo centre jiems buvo pasiūlyta įgyti paklausias profesijas. Linas ir Edvinas šiuo metu Klaipėdos profesinio mokymo ir reabilitacijos centre mokosi C bei CE kategorijų sunkvežimius. Vaikinai įsitikinę, jog ši perspektyvi profesija padės rasti norimą darbą Lietuvoje.
Kornelijus, Mantas ir Jonas, 25 m. Darbo biržos paskatinti, vaikinai apsisprendė dėl profesinės karjeros – Klaipėdos profesinio mokymo ir reabilitacijos centre įgijo virėjo specialybę ir buvo įdarbinti pagal darbo įgūdžių priemonę. UAB „Skonio kopos“ darbo įgūdžius įgyja Jonas, o UAB „Pušų paunksmėje“ – konkrečiose darbo vietose Kornelijus ir Mantas praktiškai pritaiko žinias
Kristina ir Anastasija, 27 m. svajoja pradėti savo verslą. Kristina mokosi manikiūrininko profesijos įmonėje „Inspired by Femina Bona“, o Anastasija – kirpėjos profesijos UAB „Eliza Stilius“. Abi merginos ketina pradėti individualią veiklą ir ateityje galbūt kurti darbo vietas kitiems.
Reda, 21 m., registruota Palangos skyriuje, dalyvavo ne viename Darbo biržos motyvaciniame seminare. Jai pasiūlyta įsidarbinti padavėja UAB „Dekira“ pagal įdarbinimo subsidijuojant priemonę. Šiuo metu Reda džiaugiasi suradusi patinkantį darbą.
Visi 29 šalyje veikiantys jaunimo darbo centrai, tarp jų – ir Klaipėdos regiono –kviečia absolventus ir abiturientus dalyvauti akcijoje „Nuo diplomo iki darbo sutarties“, kuri vyks iki rugsėjo 1 d.