Jaunųjų architektų idėjose – ne tik jurbarkiečių lūkesčiai
Jurbarko rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje liepos 4 d. įvyko Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakulteto studentų vilniečio Karolio Vileišio ir jurbarkietės Simonos Reičiūnaitės bakalaurinių baigiamųjų darbų projektų „Architektūrinė vizija – Jurbarko miesto viešosios erdvės ir turizmo plėtra“ pristatymas visuomenei. Su bibliotekos eksponuojamais studentų darbais ir maketais susipažino Jurbarko rajono savivaldybės mero pavaduotojas Saulius Lapėnas, Infrastruktūros ir turto skyriaus vedėjo pavaduotoja-vyriausioji architektė Gražina Gadliauskienė.
„Šis architektų darbų pristatymas ne pirmas. Jau daugelį metų džiaugiamės architektų dėmesiu projektuojant kursinius ir diplominius darbus konkrečiose Jurbarko miesto teritorijose. Tai unikali proga pamatyti naujas idėjas, ateities vizijas ir kol kas dar neišnaudotas Jurbarko galimybes“, – pradėdama renginį kalbėjo Gražina Gadliauskienė.
Studento Karolio Vileišio baigiamojo architektūros bakalauro darbo tikslas buvo parengti sporto ir laisvalaikio centro, kuris atitiktų esamus funkcinius ir visuomeninius poreikius, darniai įsilietų į gamtinę ir urbanistinę aplinką, būtų funkcionalus ir modernus, projektą Jurbarke.
Suprojektuotas pastatas darniai įsilieja į Mituvos upės ir Jurbarko tvenkinio ribojamą teritoriją. K. Vileišio teigimu, gamtinė ašis – želdinių masyvai ir Mituvos upės vingiuoti krantai formuoja statinio formą. Sporto ir laisvalaikio centras sudarytas vientiso tūrio, kuris palaipsniui nuo nulinės altitudės išauga iki 13,20 m. aukščio. Pastato pirmame aukšte projektuojamos techninės patalpos, viešbutis, vestibiulis, restoranas, virtuvė, baseinų erdvė, SPA ir pirčių zona, persirengimo patalpos bei universali sporto salė. Antrame aukšte – viešbutis, konferencijų salė, vestibiulis, pobūvių salė, transformuojama aerobikos salė, sporto salė bei skvošo aikštelės. Pastato fasadai stiklinti, dengti aliumininėmis kompozicinėmis plokštėmis bei vertikaliais mediniais segmentais. Interjere dominuoja ramių ir natūralių spalvų bei faktūrų medžiagos, pagrindinis vestibiulio akcentas – vertikalios geltonos kolonos, kurios simbolizuoja lelijos žiedlapio motyvą – Jurbarko herbo simboliką.
„Šis regionas – istoriškai svarbus pasienis tarp Lietuvos ir kitų šalių (kryžiuočių, Vokiečių, Rusų), čia išlikę piliakalniai formuoja regiono vizualinį identitetą. Šalia Jurbarko miesto yra daug istoriškai svarbių piliakalnių (Kalnėnų, Bišpilio, Veliuonos) kadangi anksčiau šioje strategiškai geroje vietoje stovėjo gynybinės pilys. Remiantis šiais faktais bei atsižvelgus į Jurbarko kraštovaizdį, pastebėta, jog šalia miesto nėra piliakalnių, nuo kurių matytųsi kultūros paveldo vertybe tapęs objektas – Jurbarko miesto peizažas“, – sako Karolis Vileišis.
Studentės Simonos Reičiūnaitės baigiamojo architektūros bakalauro darbo tikslas buvo parengti Bendruomenės centro Jurbarke projektą. „Bendruomenės centro Jurbarke projektui rengiama tokia programa, kuri tenkintų įvairaus amžiaus, lyties, poreikių ir charakterio asmenybių keliamus reikalavimus. Projekto pagrindinis tikslas yra ne tik suprojektuoti pastatą bendruomenei, bet nuolat įtraukti lankytoją į vykstančios veiklos procesą, skatinti ją vykdyti ir kurti“, – sako Simona.
Studentės teigimu, Jurbarkas – Panemunių regioninio parko, esančio vakarinėje Lietuvos dalyje, išsidėsčiusio palei Nemuno upę, didžiausias miestas. „Žmonėms, tiek vietiniams, tiek lankantiems miestą, trūksta veiklos, vietos susiburti, apsistoti nakčiai, ypatingai žiemos metu. Projektuodama bendruomenės centrą Jurbarke norėjau sukurti dar vieną regiono dominantę. Pasirinkta vieta tokiam objektui strategiškai patogi susisiekimo, lankytinų objektų mieste išsidėstymo, miesto centro ir istorinio senamiesčio pasiekiamumo atžvilgiu. Taip pat teritorija yra mažai urbanizuotoje, rekreacinėje miesto dalyje. Teritoriją rytų – pietų – vakarų pusėse riboja Mituvos upė. Tai lyg sala, tačiau šiomis dienomis neišnaudojama, todėl projektuodama šį centrą norėjau įprasminti šios teritorijos aktualumą“, – apie baigiamojo darbo projektą pasakojo Simona.
„Simonos ir Karolio projektuose randu tai, ko visiems šiandien Jurbarke trūksta – kompleksinės erdvės didesniems bendruomenių suėjimams, kurioje ne tik būtų galimybė susisėsti koncerto metu, bet ir po vienu stogu turėti ekspozicinį plotą ir nevaržomą judėjimą. Mes matome ir baseino takelius plaukiojimui, ir patalpas, skirtas apgyvendinimui, parkavimo vietas atvykstantiems ir laivelių prieplaukai. Tai tik iš pirmo žvilgsnio pernelyg dideli objektai. Tačiau juose atsispindi mūsų krašto lūkesčiai ir kol kas neišnaudotos galimybės. Jurbarko rajono savivaldybė rengiasi investuotojams pasiūlyti apie 18 sklypų investicijoms. Vienas iš jų, pietinėje Muitinės gatvės pusėje, jūsų projektų vieta. Mes būtinai pasinaudosime jūsų projektais, žadinant investuotojų susidomėjimą ir unikaliomis galimybėmis. Juk viskas prasideda nuo idėjos, kurios, kaip ne keista, išsipildo“, – pastebėjo mero pavaduotojas Saulius Lapėnas ir palinkėjo projektų autoriams kuo geriausios kūrybinės sėkmės įgyvendinant savo idėjas.