Jei vėl būtų keliamas minimalus konkursinis balas, mažiausiai studentų prarastų VDU
Po pagrindinio priėmimo pirmojo ir antrojo etapų Vytauto Didžiojo universitete (VDU) – vieni aukščiausių valstybės finansuojamų pirmakursių konkursinių balų: VDU yra vos 5 proc. studijų programų, į kurių valstybės finansuojamas vietas buvo priimti stojantieji su mažesniu konkursiniu balu nei 4. Tai yra geriausias rezultatas tarp 5 didžiausių Lietuvos universitetų.
Palyginimui, Vilniaus universitete (VU) tokių studijų programų dalis sudaro 8,5 proc., Lietuvos sveikatos mokslų (LSMU) – 21 proc., Vilniaus Gedimino technikos (VGTU) – 50 proc., o Kauno technologijos universitete (KTU) – 51 proc. Tai reiškia, kad beveik visų VDU studijų programų (95 proc.) valstybės finansuojamose vietose mokysis pirmakursiai, kurių konkursinis balas yra aukštesnis nei 4. Tuo tarpu, pavyzdžiui, KTU tokių studijų programų dalis sudaro mažiau nei pusę (49 proc.). Į 65 proc. VGTU ir net į 74 proc. KTU technologijų ir inžinerijos krypčių studijų programų valstybės finansuojamas vietas šiemet buvo priimta pirmakursių, kurių konkursinis balas nesiekė 4.
„Siūlydami savo studijų programas, mes nesiekiame kiekybės, mūsų tikslas – kokybė, todėl kasmet savo universitete laukiame motyvuotų ir gerai besimokančių studentų, kurių VDU niekuomet netrūko, – teigia VDU rektorius prof. Juozas Augutis. – Puikiai suprantame, kad norint gerinti studijų kokybę, privalome kelti didesnius reikalavimus ne tik savo akademinei bendruomenei, bet ir būsimiems studentams“.
Šių metų pavasarį VDU išplatino pranešimą, kuriame buvo skelbiama, kad universitetas kelia minimalų stojamąjį balą ne tik iki 3, kaip siūlo ŠMM, bet ir dar daugiau. Universiteto Senato sprendimu šiais metais į daugumos VDU studijų programų valstybės finansuojamas vietas buvo priimami tik tie, kurių konkursinis balas buvo ne mažesnis kaip 4. Pretenduoti į VDU Academia cum laude individualiąsias studijas bus galima turint konkursinį balą, ne mažesnį kaip 6.
Konkursinis balas stojantiesiems į aukštąsias mokyklas apskaičiuojamas konvertavus mokomųjų dalykų brandos egzaminų arba metinių pažymių ir/arba stojamųjų egzaminų rezultatus į 10-ties balų sistemą. Pavyzdžiui, norint, kad stojamasis konkursinis balas siektų 4, reikėtų visus keturis profilinių dalykų valstybinius brandos egzaminus išlaikyti surenkant ne mažiau kaip po 40 balų arba pagrindiniame iš trijų profilinių dalykų valstybinių brandos egzaminų surinkti 50 balų, kituose – po 36 balus, taip pat būtina turėti ne žemesnį kaip 9 vieno profilinio dalyko metinį pažymį, mokiusis tą dalyką A lygiu.