JK skolina Ukrainai 2,26 mlrd. svarų

Šeštadienį Jungtinė Karalystė (JK) ir Ukraina pasirašė 2,26 mlrd. svarų (2.74 mlrd. eurų) paskolos sutartį, kuria siekiama sustiprinti Ukrainos gynybos pajėgumus, praneša AFP.
Londonas paskelbė, kad tai yra ryžtingos ir besitęsiančios britų paramos Ukrainos žmonėms ženklas.
Sutartį pasirašė JK iždo sekretorė Rachel Reeves ir Ukrainos finansų ministras Serhijus Marčenko, kuris dalyvavo susitikime per nuotolį. Sutarties pasirašymo ceremoniją stebėjo Londone susitikę JK ministras pirmininkas Keiras Starmeris ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Ukrainos finansų ministras sakė, kad paskola suteikiama pagal didžiojo septyneto valstybių (G7) neeilinę pajamų spartinimo paskolų iniciatyvą (angl. Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine – ERA). Paskola garantuojama įšaldytu Rusijos turtu.
S. Marčenko padėkojo JK vyriausybei už paramą Ukrainai ir asmeniškai R. Reeves už dideles pastangas, kurių dėka pasiektas susitarimas. Apie tai paskelbė naujienų portalas „rbc.ua“.
R. Reeves priminė, kad neseniai JK buvo priimtas įstatymas, pagal kurį leidžiama suteikti Ukrainai paramą panaudojant įšaldytų Rusijos aktyvų pajamas.
V. Zelenskis: JK paskola bus skirta ginkluotės gamybai Ukrainoje
Ukrainos prezidentas V. Zelenskis šeštadienį paskelbė, kad Kyjijvas Jungtinės Karalystės (JK) suteiktą 2,26 mlrd. svarų (2,74 mlrd. eurų) paskolą naudos ginkluotės gamybai šalyje.
„Lėšos bus nukreiptos į ginklų gamybą Ukrainoje“, – V. Zelenskis pranešė platformoje „X“.
„Dėkoju Jungtinės Karalystės žmonėms ir vyriausybei už jų didžiulę paramą nuo pat šio karo pradžios“, – rašė Ukrainos vadovas.
Pirmoji paskolos dalis, kuri sieks 752 mln. svarų, Ukrainai bus išmokėta kitą savaitę, praneša šalies naujienų agentūra „Ukrinform“. Likusi paskolos dalis bus išmokama taip pat po 752 mln. svarų per du kartus.
Be to, JK yra įsipareigojusi Ukrainai kasmet teikti 3 mlrd. svarų vertės karinę pagalbą.
K. Starmeris įvardijo tris dalykus, būtinus ilgalaikei taikai Ukrainoje
Sekmadienį BBC duotame interviu Jungtinės Karalystės (JK) premjeras Keiras Starmeris įvardijo tris dalykus, kurie, jo įsitikinimu, yra būtini ilgalaikei taikai Ukrainoje pasiekti.
JK premjeras pareiškė, kad reikia „stiprios Ukrainos“, kuri prireikus galėtų kovoti toliau ir turėti tvirtą poziciją derybose. Antras dalykas, teigė K. Starmeris, yra Europos saugumo garantijos. Ir galiausiai trečias – Jungtinių Valstijų parama.
Taikai užtikrinti būtini visi trys dalykai, pabrėžė K. Starmeris.
„Negalima sudaryti susitarimo, kuris žlugs, ir būtent dėl to nerimauja V. Zelenskis“, – sakė jis, pridurdamas, kad Ukrainos lyderis „pagrįstai nerimauja“ dėl to, kad siūlomas susitarimas „turi būti išlaikytas“.
Paklaustas apie tai, kaip galėtų atrodyti „riba“ tarp Rusijos ir Ukrainos, K. Starmeris atsisakė atsakyti, teigdamas, kad „tai, žinoma, yra diskusijų objektas“.
Britų premjeras interviu sakė, kad Jungtinė Karalystė su Prancūzija ir „galbūt dar viena ar dviem šalimis“, kartu su Ukraina, parengs „planą, kaip sustabdyti kovas, o tada šį planą aptarsime su Jungtinėmis Valstijomis“. Pasak jo, toks rezultatas pasiektas po pokalbių su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, JAV prezidentu Donaldu Trumpu ir Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu.
„Manau, kad žengėme žingsnį teisinga kryptimi“, – sakė K. Starmeris BBC žurnalistei Laurai Kuenssberg.
Britų vyriausybės vadovas taip pat atskleidė, kad jautėsi „nejaukiai“ stebėdamas V. Zelenskio ir D. Trumpo ginčą Baltuosiuose rūmuose, bet nusprendė „pasiraitoti rankoves“ ir paskambinti jiems abiem, užuot „aštrinęs retoriką“.
Sekmadienį Londone vyks viršūnių susitikimas, į kurį pakviesti žemyninės Europos dalies šalių, tarp kurių yra Prancūzija, Vokietija, Danija ir Italija, taip pat Turkijos, NATO ir Europos Sąjungos valstybių vadovai.
JK premjeras į susitikimą Ukrainos padėties ir Europos saugumo klausimu taip pat pakvietė Nyderlandų, Norvegijos, Lenkijos, Ispanijos, Suomijos, Švedijos, Čekijos ir Rumunijos lyderius.
Numatyta, kad su Baltijos šalių lyderiais JK premjeras padėtį dar prieš susitikimą aptars nuotoliniu būdu.