Jonavos rajonas – jau ne probleminė teritorija

Jonavos rajono savivaldybę 2007 m. patvirtinus problemine teritorija, negalėjome šios žinios priimti ramiai: šis vardas nei gražus, nei garbingas… Tačiau probleminės teritorijos pavadinimas atnešė papildomų galimybių, t. y. lengvatines sąlygas daugiabučių renovacijai.
Iki 2009 m. Jonavoje, gavus 50 proc. valstybės paramą, turėjome atnaujintus vos 5 daugiabučius. 2009 m. įgijome teisę teikti paraiškas daugiabučiams namams atnaujinti prašant 85 proc. paramos. Programos pradžia buvo vangi ir sudėtinga: gyventojams negalėjome pateikti realių renovacijos pavyzdžių, kur už darbus reikėjo mokėti tik 15 proc. kainos, tad nemažai namų renovacijos atsisakė, nes tiesiog netikėjo, kad sąlygos nesikeis arba nemanė, jog renovacija reikalinga.
Pirmiausia atnaujinti namus buvo pasiūlyta miesto centre esantiems daugiabučiams, dviem etapais organizuoti 2 konkursai daugiabučiams namams atrinkti. Projektų įgyvendinimui įsibėgėjus, baimę, kad nebus norinčių renovuoti daugiabučius, pakeitė baimė, kad negalėsime pasiūlyti dalyvauti programoje visiems norintiems, konkurse sėkmingai sudalyvavusiems namams (tokių namų per abu etapus buvo 50).
Jonavos rajono savivaldybei suteikta teisė prašyti iki 10,3 mln. eurų paramos, už šias lėšas planuota atnaujinti 30 daugiabučių. Sėkmingos viešųjų pirkimų procedūros, sumažėjusios statybos rangos darbų kainos krizės metais, nemažas savivaldybės butų skaičius leido sutaupyti ir pasiūlyti didesnei namų grupei sudalyvauti programoje.
Programos įgyvendinimui baigiantis, galime konstatuoti, kad jos lėšomis atnaujinti 44 daugiabučiai apšiltinant sienas, stogą, cokolį, keičiant langus, lauko duris, stiklinant balkonus; paskutiniam namui pagal likusią pinigų sumą galėjome pasiūlyti tik stogo ir cokolio apšiltinimą. Programos įgyvendinimo metu 3 namai dalyvauti programoje atsisakė, 2 negalėjome pasiūlyti renovacijos dėl lėšų trūkumo.
Programai baigiantis galime teigti, kad pagal probleminės teritorijos programą atnaujintiems namams labai pasisekė: jie gavo unikalią progą pasinaudoti ypatingomis sąlygomis, kurių, deja, daugiau niekam pasiūlyti negalėsime.
Vidutiniam 2 kambarių butui standartiniame penkiaaukštyje renovacija kainavo apie 1000 eurų, jei kas pardavė butą, tai investuotą sumą atsiėmė iškart, netgi didesnę. Visi gyventojai turi bent 30 proc. sumažėjusį šilumos suvartojimą, taigi mažesnes šildymo išlaidas, gyvena šilčiau, jaukiau, gražiau. Šių namų pavyzdys žmones paskatino ryžtis atnaujinti daugiabučius, nors dabar programa kita ir sąlygos, deja, ne tokios patrauklios.
Žinoma, buvo visko. Per 40 proc. viršijus planuotų darbų apimtį, atitinkamai išaugo ir problemų skaičius: buvo nepatogumų dėl užsitęsusių darbų, nesutarimų dėl projekto sprendinių, pykčio dėl netinkamo statybininkų darbo ir ginčų dėl namo spalvos.
Natūralu, kad daugiabučių atnaujinimas palieka ilgalaikį pėdsaką, todėl kylančios problemos bus sprendžiamos ir ateityje, o šiandien džiaugiamės, kad gražėjantis Jonavos miestas neliko nepastebėtas ir Aplinkos ministerijos, tapo kompleksinės renovacijos pavyzdžiu Lietuvoje bei Būsto dienos 2015 metais šeimininke.