Jonavos rajone labiausiai paplitusi parazitozė – pedikuliozė
Kauno visuomenės sveikatos centro Jonavos skyrius informuoja, kad 2015 m. Jonavos rajone užregistruota 121 atv. kūno dangų infekcija ir parazitozės. Lyginant su 2014 m. minėtomis ligomis sergamumas sumažėjo 38 proc. 2015 m. tarp visų užregistruotų kūno dangų infekcijų ir parazitozių Jonavos rajone pedikuliozė sudarė 45 proc., dermatofitijos (kūno dangų grybeliai) – 34 proc.,niežai -10 proc, enterobiozė -10 proc. ir askaridozė -1 proc.
Pedikuliozė (utelėtumas)
Jonavos rajone nustatyti 54 pedikuliozės atvejai, t.y. net 43 atvejais mažiau nei 2014 m. Iš jų pedikuliozė, nustatyta 48 vaikams ir 6 suaugusiems. Pedikuliozė buvo dažniau diagnozuota moterims nei vyrams, atitinkamai 85 proc. ir 15 proc. Skirtumo tarp kaimo ir miesto gyventojų nestebėta, nes minėta liga sergančiųjų buvo beveik tolygiai abiejose vietovėse (48 proc. ir 52 proc.). Atkreipiame dėmesį, kad visgi oficialus sergamumas pedikulioze, neatitinka realios situacijos, nes daugelis užsikrėtusiųjų pedikulioze gydosi savarankiškai namuose ir nesikreipia į medikus.
Utėlėmis užsikrečiama ilgalaikio tiesioginio sąlyčio su utėlėtais žmonėmis metu, t.y. vaikų kolektyvuose, perpildytame transporte, besikeičiant drabužiais, patalyne, šukomis, šepečiais, naudojantis bendra lova, rankšluosčiais, pagalvėmis, kitais plaukų priežiūros reikmenis, keičiantis galvos apdangalais bei juos laikant kartu.
Kaip išvengti pedikuliozės?
Efektyviausia profilaktinė priemonė, tai užsikrėtusiųjų asmenų išaiškinimas ir gydymas. Tam tikslui skirti medikamentai perkami vaistinėje, jie naudojami griežtai laikantis vartojimo instrukcijų. Kaip išvengti pedikuliozės? Efektyviausia profilaktinė priemonė, tai užsikrėtusiųjų asmenų išaiškinimas ir gydymas. Tam tikslui skirti medikamentai perkami vaistinėje, jie naudojami griežtai laikantis vartojimo instrukcijų. Ne mažiau svarbu utėles šalinti mechaniniu būdu – tankiomis šukomis apie pusvalandį šukuoti plaukus, prieš tai suvilgius juos 4-5 proc. acto tirpalu Šukuojama kasdien dvi savaites iš eilės, o prireikus netgi taikomas pakartotinis gydymas. Išnaikinus utėles galvoje, būtina nepamiršti išplauti ir dezinfekuoti patalynę, rūbus ir asmeninius daiktus (šukas, šepečius ir t.t.).
Niežai
2015 m. Jonavos rajone užregistruota 13 niežų atvejų. Lyginant su 2014 m., sergamumas sumažėjo 72 proc. Niežai diagnozuoti 54 proc. vaikams ir 46 proc. suaugusiesiems. Tarp visų susirgusiųjų miesto gyventojai sudarė – 46 proc., o kaimo – 54 proc.
Niežai tai niežinės erkutės sukeliama užkrečiamoji liga. Niežinė erkė plinta tiesioginio sąlyčio (nuo odos ant odos) su sergančiu žmogumi metu arba per užkrėstus erkėmis daiktus (lovos skalbinius, rūbus, namų apyvokos daiktus). Pagrindinis niežų požymis – stiprus odos niežėjimas ir uždegimas. Dažniausiai niežėjimas pasireiškia vakare ir naktį. Erkė gali išplisti viso kūno odoje, bet paprastai pakenkia rankų, riešų, alkūnių, krūtinės, pažastų, juosmens ir kirkšnių odą.
Kaip išvengti niežų?
Būtina išaiškinti sergančiuosius ir visus ligonius gydyti vienu metu. Niežais sergančio asmens kolektyvo ir / ar šeimos nariai, turėtų būti patikrinti gydytojo ir, esant poreikiui, gydytis. Išnaikinus niežus, būtina nepamiršti išplauti ir dezinfekuoti patalpas, patalynę, rūbus ir asmeninius daiktus bei laikytis asmens higienos (maudymasis, apatinių rūbų keitimasis, naudojimasis individualiais kūno priežiūros reikmenimis ir priemones ir kt.).
Grybeliai – 2015 m. Jonavos rajone užregistruotas 41 atv. dermatofitijų. Lyginant su 2014 m. sergamumas kūno dangų grybeliais sumažėjo 16 proc. Dažniausiai nustatoma kūno dangų grybelio forma – nagų grybelis. Žmogui grybelines infekcijas sukelia mikroskopiniai patogeniniai grybeliai: dermatofitai, pelėsiai arba mielių grybeliai. Grybeliams ypač palanki šilta (28 – 30°C), drėgna aplinka. Kojų grybelis plinta per kojinėse, batuose, patalynėje likusias sporas. Patekus grybelio sporų ant pažeistos, ilgai drėgmėje buvusios pėdų odos ar nago, grybelis ima daugintis, tačiau kurį laiką jokių simptomu neatsiranda. Inkubacinis periodas gali trukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Užsikrečiama tiesioginio arba netiesioginio kontakto būdu – nuo sergančio žmogaus, gyvūno arba dirvožemio.
Kaip išvengti grybelio?
Norint išvengti kojų grybelio, būtina nepriekaištinga kojų higiena. Rekomenduojama kiekvieną vakarą ar suprakaitavus, pavyzdžiui, po ilgesnės kelionės, kojas plauti su muilu ne mažiau kaip dvi tris minutes. Kruopščiai kempine ar pemza nutrinkite suragėjusių ląstelių sluoksnį. Venkite sintetinių kojinių bei avalynės iš dermantino. Baseine ar pirtyje nuolat dėvėkite šlepetes, vonios kilimėlį, vonią plaukite karštu vandeniu su specialia dezinfekuojamąja priemone. Norint, kad kojų grybelinė infekcija neišplistų, ją būtina pradėti gydyti iškart, pastebėjus pirmuosius ligos požymius.
Enterobiozė (spalinių sukelta infekcija)
Pernai Jonavos rajone užregistruota 12 enterobiozės atvejų, lyginant su 2014 m. tai – 9 atvejais daugiau. Sirgo tik vaikai.
Enterobioze žmogus užsikrečia dažniausiai nuo nešvarių rankų, užteršto maisto ar daiktų (žaislų, knygų, drabužių, baldų ir t.t.) spalinių kiaušinėliams per burną patekus į virškinimo traktą. Pirmąsias dvi savaites po užsikrėtimo liga pasireiškia pilvo skausmais, dažniausiai bambos srityje, padažnėjusiu tuštinimusi, pykinimu. Praėjus maždaug 30 dienų po užsikrėtimo, kai suaugusios kirmėlaitės pradeda šalintis per išeinamąją angą, atsiranda stiprus išeinamosios angos, tarpvietės, lytinių organų niežulys. Tai yra ryškiausias enterobiozės simptomas. Kadangi labiausiai niežulys kankina naktį, ligonis blogiau miega, būna irzlus, nervingas, sumažėja darbingumas. Vaikai, kurie neturi reikiamų higieninių įgūdžių, dažnai užsikrečia pakartotinai, todėl sirgti gali mėnesius ar net metus.
Kaip išvengti enterobiozės?
Šios ligos pagrindinės prevencijos priemonės, dažniausiai pamirštamos, t.y. asmens higiena, aplinkos švara. Būtina plauti rankas pasinaudojus tualetu, pakeitus sauskelnes, prieš valgį ar maisto gaminimą. Trumpai karpyti nagus ir jų nekramtyti. Palaikyti viso kūno švarą, vilkėti švariais viršutiniais ir apatiniais drabužiais. Naudoti tik švarius lovos baltinius, rankšluosčius. Reguliariai vėdinti, tvarkyti ir drėgnu būdu valyti gyvenamąsias patalpas, ypač – miegamąsias patalpas, tualetą ir vonią, žaislus. Po to karštu vandeniu nuplikinti naudotus plovimo ir valymo įrankius. Susirgus –gydytis. Rekomenduojama išsitirti ir gydytis visai šeimai, nes dažniausiai enterobioze užsikrečia ir kiti šeimos nariai.
Primename, kad pajutus pirmuosius ligų simptomus ar pastebėjus parazitus rekomenduojame nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją dėl diagnozės nustatymo ir gydymo paskyrimo.