Joniškiečiai mokėsi, kaip aplinkybes paversti privalumais
Jau tapo tradicija Joniškio rajono kaimo bendruomenėms metų pabaigoje susitikti bendrame renginyje. Šiemet Joniškio vietos veiklos grupė (VVG) savo narius pakvietė į konferenciją „Kaip aplinkybes paversti privalumais. Hiumos (Estija) ir Šiaurės Karelijos (Suomija) patirtis“.
Joniškio vietos veiklos grupė šiemet dalyvavo Šiaurės ministrų tarybos finansuojamoje Šiaurės ir Baltijos šalių nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimo rėmimo programoje. Projektuose pagal šią programą turi dalyvauti 3 ar daugiau partnerių iš Šiaurės–Baltijos šalių regiono. Vykdytame projekte kartu su Joniškio VVG sutiko dalyvauti vietos veiklos grupės iš Hiumos (Estija) ir Šiaurės Karelijos (Suomija).
„Regionai, kuriuose projekto metu lankėsi Joniškio rajono kaimo bendruomenių atstovai, yra saviti ir įdomūs. Kaip ir mūsų rajonas, abu jie nutolę nuo šalies sostinės. Problemos irgi panašios: kaimų tuštėjimas, visuomenės senėjimas, būtinybė ieškoti verslo nišų ir kitų galimybių“, – papasakojo projekto vadovė Dalia Motik.
Tiek Hiumos, tiek Šiaurės Karelijos vietovių turizmo patrauklumas buvo sukurtas vietos gyventojų pastangomis ir visais įmanomais būdais išpopuliarintas. Hiumos sala sovietmečiu buvo regionas, kuriame galiojo specialus režimas, į ją patekti buvo galima tik su leidimais. Ten, kur dabar yra modernios jachtų prieplaukos ir restoranai, prieš keletą dešimtmečių buvo krūmokšniais apaugusi karinė teritorija. Šiaurės Karelija yra apsupta miškų, kuriuose klaidžioja meškos, čia pat vingiuoja siena su Rusija. Nuo Suomijos sostinės Helsinkio nemenkas atstumas – apie 500 kilometrų, tačiau kiekvieną vasarą tūkstančiai suomių iš sostinės ir visos šalies autobusais atvyksta į renginius.
Apsilankę Hiumos ir Šiaurės Karelijoje lietuviai sužinojo, kad pirmiausia čia bendraminčiams gimsta idėja, vėliau įsikuria nevyriausybinės organizacijos, kurios kuria projektus ir įgyvendina sumanymus.
Hiumos nevyriausybinės organizacijos išnaudoja visas įmanomas finansavimo galimybes: atkuria jūreivystės ir medinių laivų statybos tradicijas, saugo nuo sugriuvimo ir atnaujina bažnyčias, steigia muziejus, įrengia pažintinius takus, bendruomenių centrus. Kaimo žmonės kuria verslus: čia įkurtos kavinės, mėsos cechas, skerdykla ir kt. Saloje yra daugybė vietų, kur pardavinėjami vietos amatininkų dirbiniai. Hiumoje vaikai nuo mažų dienų įtraukiami į bendruomenės gyvenimą, padeda verslu užsiimantiems tėvams.
Šiaurės Karelijos bendruomenėje lietuviai domėjosi įdomiais projektais: vasaros teatrais, bardų kaimeliu, geležies lydymo kaimelio istorine ekspozicija, meškų drožybos festivaliais, taip pat senjorų vaidmeniu kaimo bendruomenėse. Jie pastebėjo, kad suomių bendruomenės visapusiškai patenkina turisto smalsumą – modelis „istorija + pramoga+ kulinarinio paveldo pristatymas“ yra labai tvarus ir rezultatyvus.
Šiuo metu atliekamas Joniškio VVG parengtos vietos plėtros strategijos 2014-2020 metų laikotarpiui tinkamumo vertinimas. „Visi nekantriai laukiame naujojo laikotarpio pradžios, kai galėsime įgyvendinti savo kaimo bendruomenių ir gyventojų svajones bei planus“, – sako Joniškio VVG pirmininkė Nijolė Valuckienė.