Jono Aisčio premija – Jonui Liniauskui
Gegužės mėnesį į Lietuvą atkeliauja Poezijos pavasaris. Atkeliauja jis ir į Rumšiškes, apsistoja ant Mergakalnio Dovainonių kaime. Šioje vietoje, kur kiekvienas išgirsta devynbalsę poezijos paukštę, tylų vandenų, debesų ir pušų susikalbėjimą, gera būti, žiūrėti, matyti. Vėjas, paglostęs mūsų veidus, širdis atrakina žodžio šventės raktais. Kitokie grįžtame.
Gegužės mėnesį žaluma papuošia mūsų krašto poeto Jono Aleksandravičiaus-Aisčio tėviškės medžius, o kasdienybėje sužvarbusios mūsų sielos vėl bando dėlioti amžiną Lietuvos peizažą. Laukiame šventės, kai vėl prisiliesime prie smulkiausių tos dėlionės detalių, padovanosime jas sau ir dalinsimės su tais, kurie poezijai neranda laiko – gal priglaus – kaip jaunos poetės Eglės Perednytės žodžius:
Švelniai švytintis diemedi
begalybėj laukų,
šventas tavo žydėjimas.
Išeinu ir lieku.
Eglė Perednytė – viena iš poetų, patikėjusių savo kūrybą vertinti Jono Aisčio literatūros konkurso vertinimo komisijai. Jos poezijos knygą „Visos upės many“ teikė leidykla „Naujasis lankas“, išsamią recenziją parašė rašytojas Liudas Gustainis. Tyliąja Lietuvos poete Eglę Perednytę pavadino rašytojas Jono Aisčio premijos laureatas Stanislovas Abromavičius. Jis atsiuntė savo ir šios premijos laureatų Roberto Keturakio, Aldonos Ruseckaitės, Aldonos Puišytės, Vlado Vaitkevičiaus, Jono Endrijaičio siūlymą šiais metais premiją skirti Eglei Perednytei.
Lietuvos rašytojų sąjunga pasiūlė Jono Aisčio literatūros premiją skirti uteniškiui poetui Vytautui Kazielai už eilėraščių rinkinį „Vieta ir kiti nutylėjimai“. Tai savitas poetas, išskirtinė jo lyrika, kurioje ryškūs nerimo, atsisveikinimo, išėjimo motyvai, bet dėl to eilėraščiai įgauna dar ryškesnio filosofinio skambesio.
Leidyklos „Kauko laiptai“ direktorius poetas Viktoras Rudžianskas konkurso komisijai atsiuntė Jono Liniausko poezijos knygą „Sutartinė“, pridėtoje rekomendacijoje gražiai ir taikliai pagrįsdamas Jono Aisčio ir Jono Liniausko lyrinį dainingumą ir „giminingą abiejų poetų išraiškos subtilumą, romantiškąją rezignaciją ir kitus jutiminius, tad jokiais materialiais matais neišmatuojamus dalykus“.
Į Jono Aisčio premijos laureatų būrį šiemet išrinktas Jonas Liniauskas. Su juo ir kitais Poezijos pavasario svečiais susitiksime gegužės 25 d. 17 val. ant Mergakalnio, kur bus įteikta Jono Aisčio literatūros premija. Ir tarsi graudi daina virš Nemuno nuskris žodžiai:
Senas namas, senas laukas,
Vien kasmet kitaip alyvos
Kvepia ir, žiedų sulaukęs,
Atpažinti jas gali vos.
(Jonas Liniauskas, „Takas“)
Įsiklausykime. Juk dar mokame ir išgirsti, ir priimti – kaip dovaną pavasarį švenčiančioms širdims.