Jonučiuose skambėjo judėjų malda
Garliavos Jonučių progimnazijoje ir gimnazijoje įvykęs minėjimas „Neužmiršti“ pateko į pasaulinį renginių, skirtų Aušvico koncentracijos stovyklos išlaisvinimo 70-mečiui, žemėlapį.
Sausio 27-ąją minima Tarptautinė Holokausto aukų diena, kuri sutampa su Aušvico-Birkenau stovyklos (Lenkija) išlaisvinimo 70-osiomis metinėmis. Jonučių gimnazistai ir mokytojai kartu su Kauno žydų religine bendruomene atmintinos dienos išvakarėse surengė minėjimą, kuriame netrūko jautrių istorijų, apmąstymų apie bendražmogiškąsias vertybes, meninių intarpų.
Apie trapią žmogaus būtį ir išgelbėtą gyvybę kalbėjo Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriato vadovo pavaduotoja Ingrida Vilkienė. Ji pabrėžė, kad šiame neramumų pilname pasaulyje jaunimas turi domėtis istorija, kad sėkmingai kurtų ateities Lietuvą.
Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos direktorius Vidmantas Vitkauskas papasakojo apie paprastos moters iš Aleksoto Konstancijos Bražėnienės drąsą gelbėjant žydų vaikus. Anot jo, bet kokiomis aplinkybėmis svarbu išlikti žmogumi.
Apie tamsos karalystę, ją aplankiusius ir prie jos prisilietusius, kalbėjo Lietuvos žydų kultūros tyrinėtoja Asia Gutermanaitė. Ji papasakojo apie dailininkės Esteros Lurje, išgyvenusios Holokaustą, gyvenimą bei piešinius, tapusius liudytojais 1961 m. Adolfo Eichmano teisme. Asia taip pat pristatė jaunos dailininkės Ugnės Rudinskaitės darbus tolerancijos tema.
Kauno žydų bendruomenės vadovo Maušos Bairako ir jo padejėjos Kristinos Mačiulaitytės inicijuoto renginio metu Garliavos gimnazijos mokiniai papasakojo kelionės į Lenkijos žydų istorijos muziejų POLIN įspūdžius.
Jaunimo studija „Vaidyba“ suvaidino ištrauką iš spektaklio „Benjamino kelionė“, parengtą pagal Gerardo Waicmano pjesę. Skambėjo hebrajų malda, Astoro Piazzolos ir Frederiko Šopeno kūriniai, kuriuos atliko Kauno Juozo Naujalio gimnazijos moksleiviai Natanas Bairakas ir Povilas Vaškevičius.