Juknaičių (Šilutės r.) septintokai gyvojoje pamokoje apie aštriašnipius eršketus
Šilutės rajono Juknaičių pagrindinės mokyklos septintokai septintokai kartu su biologijos mokytoja Rasa Gailiuviene ir socialine pedagoge Sigita Žemaityte skubėjo į neįprastą pamoką Žuvininkystės tarnybos prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos Žuvivaisos skyriaus Rusnės poskyryje, kur naujuoju gamtos mokytoju tapo vyriausiasis specialistas Gintaras Banys.
Ekskursijos metu moksleiviai sužinojo, kad pastačius Kauno HES susidariusi užtvanka stipriai stabdė kai kurių žuvų migraciją į nerštavietes, esančias aukščiau šios elektrinės, todėl 1958 metais Rusnėje buvo įkurtas Žuvų inkubavimo cechas žiobriams bei lašišinėms žuvims naršinti.
Moksleiviai daug sužinojo apie šiais metais Rusnės poskyryje inkubuojamų žuvų rūšis: vėgėles, starkius, europinius šamus, aštriašnipius eršketus, jų biologinius ypatumus, apie svarbą gamtai ir žmonėms, aplankė auginimo baseinuose nardančius keturių savaičių aštriašnipių eršketų jauniklius bei šuo metu pačius gražiausius ir didžiausius Rusnės poskyrio augintinius – trejų metų amžiaus aštriašnipius eršketus, kurie smalsiai kaišiojo savo smailias nosytes iš vandens ir apžiūrinėjo jaunuosius lankytojus.
Mokinukai atsidėję klausėsi paprastais žodžiais pasakojamus žuvivaisininko kasdienos darbus: kaip žuvytės inkubuojamos, paauginamos uždarosios vandens apytakos sistemos sąlygomis (RAS), sužinojo, kad šios sistemos ypatingos tuo, jog turi biologinius filtravimo įrenginius, kuriuose gyvenančios bakterijos, misdamos vandenyje susikaupusiu pašaru ir žuvyčių išmatomis, skaidrina vandenį ir jis vėl tampa tinkamas žuvytėms toliau augti. Kiti RAS sistemos įrenginiai vandenį šildo ir šaldo, sodrina jį deguonimi, varinėja ratu. Toks žuvų auginimo būdas neteršia gamtos, nes RAS sistemos beveik nereikia papildyti švariu vandeniu.
Kuo minta baseinuose augančios žuvys? Nuo 9 dienų amžiaus aštrišnipių eršketų mažyliai pradedami maitinti sūriame vandenyje augintomis artemijomis, o vėliau pamažu pripratinami prie specialaus negyvo pašaro. Artemijos – tai specialiuose stikliniuose aparatuose auginami vėžiukai, kuriems sudaromos natūralios aplinkos sąlygos: šiltas (net 26–30 0C), sūrus tarsi jūros vanduo, saulutė, kurią atstoja stiprios šviesos lempos, bangų imitacija, kurią sukuria smulkūs oro burbuliukai, kurie sodrindami deguonimi vandenį kyla aukštyn ir sukelia bangeles. Moksleiviai per mikroskopus stebėjo mažąsias artemijas: per vieną mikroskopą gerai matėsi vėžiuko išorė ir spalvos, o per kitą – jo vidinė sandara.
Šiuo ,,laboratoriniu tyrimu“ ir baigėsi kelionė į žuvų pasaulį. Išlydėdami vaikus Rusnės žuvivaisininkai linkėjo sėkmingų mokslo metų, įdomių pamokų ir labų dienų, o vaikai ir pedagogai dėkojo už galimybę dalyvauti netradicinėje praktinėje pamokoje.