Julija Steponavičiūtė pasakoja apie laimę teikiantį maistą ir dalinasi gurmanišku receptu
Tinkamai paruoštas ir reikiamais ingredientais papildytas maistas gali sumažinti nerimą, suteikti emocinį komfortą bei pagerinti psichologinę sveikatą. Tai rodo ne tik moksliniai tyrimai, bet ir praktinė patirtis, kurios rezultatus patvirtina maisto tinklaraštininkė Julija Steponavičiūtė. Ji pataria, ką valgyti, norint patirti džiaugsmą, kokie produktai šį jausmą suteikia, ir dalinasi gurmaniško teriyaki lašišos bei ryžių dubenėlių su Briuselio kopūstais receptu.
Esame tai, ką valgome
Patiekalai, gausūs tekstūromis ir spalvomis. Toks maistas, sako J. Steponavičiūtė, maisto mylėtojų atpažįstama kaip „Kitchen Julie“, jai pačiai teikia didžiausią laimės jausmą. Todėl maisto tinklaraštininkė mėgsta įprastus patiekalus papildyti netikėtais ingredientais, kurie žaismingai paįvairina lėkščių turinį.
„Savo visaverčių pietų neįsivaizduoju be daržovių ir sriubos. Pastaroji mano komfortiško maisto sąraše užima itin aukštą vietą – ypač keliaujant. Apskritai, kurdama patiekalų receptus, gamindama, visada pagalvoju apie tai, koks maistas gali suteikti laimės. Todėl kiekvienas skonis, visų pirma, kupinas džiaugsmo man pačiai. Manau, labai svarbi yra patiekalo visuma. Ne tik jo patiekimas, skonis ar išvaizda, o bendras rezultatas“, – pažymi maisto tinklaraštininkė.
Toks patiekalas, anot J. Steponavičiūtės, veikia kaip jutiminė terapija. Taigi tinklaraštininkei labai artimas yra holistinis požiūris į žmogaus sveikatą. Tai, jos teigimu, reiškia, kad maistas ir mūsų savijauta yra labai glaudžiai susiję.
„Suprantu, kaip stipriai per skrandį esame veikiami valgomų produktų. Todėl savo kasdienę mitybą stengiuosi kruopščiai apgalvoti. Rūpinuosi, kad gaučiau pakankamai produktų, kurie palaiko sveiką žarnyno mikrobiotos – jame esančių mikroorganizmų ląstelių – balansą. Tai yra kokybiškos gyvensenos ir sveikatos garantas“, – teigia J. Steponavičiūtė.
Lepinasi ne tik pačios ruoštu maistu
Paklausta, ar gamindama specialiai vieną ar kitą laimės suteikiantį produktą įtraukia į savo receptus, „Kitchen Julie“ šypsosi turinti keletą savo favoritų. Todėl pačios ruoštiems patiekalams ji stengiasi naudoti daug šviežių žolelių, svogūnų, salotų, česnakų ir citrinos sulčių.
„Tai ingredientai, kurie natūraliai gerina žarnyno sveikatą. Kartu – suteikia laimės jausmo. Todėl, jei tik leidžia recepto konceptas, stengiuosi, kad patiekalai būtų maistingi. Tačiau maistą pati ruošiu ne visada. Mėgstu save ir palepinti, užsisakyti kokybiškų patiekalų iš mylimų restoranų bei kavinių į namus. Labiausiai patinka vietnamietiška virtuvė, pagal geriausias itališkas tradicijas ruoštos picos. Kartais renkuosi ir klasikinius indiškus patiekalus“, – pasakoja J. Steponavičiūtė.
Maisto pristatymo platformos „Wolt“ vadovė Baltijos šalims Liis Ristal, patvirtina, kad lietuviai, norintys save palepinti maistu, renkasi Azijos virtuvę. Šių šalių virtuvę atstovaujantys restoranai šiemet buvo vieni populiariausių lietuvių pasirinkimų platformoje.
„Lietuviai turi gerą skonį ir mėgsta kokybišką maistą, todėl juos nuolatos savo kulinariniais šedevrais džiugina tiek jau pamėgtos vietos, tiek naujai įsikūrę restoranai. Norime, kad jų kasdienis darbas būtų įvertintas, o klientai turėtų progą balsuodami padėkoti už savo favoritų pastangas. Taigi šiemet vėl rengiame jau tradiciniais tapusius „Wolt“ restoranų apdovanojimus. Visi už savo favoritus iki gruodžio 31 d. galės balsuoti 9 kategorijose. Taip programėlės vartotojai gauna galimybę reitinguoti restoranus, kuriuose labiausiai mėgsta pusryčiauti, pietauti ar ragauti desertus, ir juos pagirti už visų metų įdirbį“, – kalba L. Ristal.
Dalinasi laimės kupinu receptu
Steponavičiūtė kviečia išmėginti ir savo jėgas virtuvėje ir dalinasi gurmanišku teriyaki lašišos bei ryžių dubenėlių su Briuselio kopūstais. Pasak jos, šis receptas yra itin lengvai paruošiamas, o patiekalo skonis išties suteiks laimės.
Mokslininkų tyrimai rodo – nerimą gali mažinti tam tikri maisto produktai, turintys magnio, cinko, omega-3 riebiųjų rūgščių, probiotikų, triptofano, B grupės vitaminų, antioksidantų. Viso to ir kupinas ir šis patiekalas.
Teriyaki lašišos ir ryžių dubenėliai su Briuselio kopūstais
2 lašišos dubenėlių porcijoms reikės:
- 300 g šviežios lašišos,
- 2 šaukštų pirmo spaudimo alyvuogių aliejaus
- 2–3 šaukštų sezamų sėklų aliejaus
- 250 g Briuselio kopūstų
- trečdalio stiklinės baltų arba rudų basmati ryžių
- 250–500 ml vištienos arba daržovių sultinio
- jūros druskos pagal skonį
- patiekimui – šviežio agurko arba špinatų lapų, žiupsnelio smulkintų džiovintų arba šviežių aitriųjų paprikų, žaliosios citrinos, saujelės skrudintų sezamų sėklų
Teriyaki padažui reikės:
- ketvirčio stiklinės klasikinio japoniško sojos padažo
- 4 šaukštų klevų sirupo
- 2 šaukštų ryžių acto (galima keisti obuolių arba baltojo vyno actu)
- 1 šaukštelio česnakų miltelių
- 1 šaukšto kukurūzų krakmolo
Gaminimas:
- Ryžius nuplaukite po šaltu tekančiu vandeniu, išvirkite švelniai pasūdytame vandenyje arba į vandenį įmaišykite sultinio – ryžiai virdami įsigers papildomo skonio.
- Paruoškite lašišą, sumaišykite visus padažo ingredientus, išskyrus kukurūzų krakmolą. Nedideliame indelyje sumaišykite krakmolą su keliais šaukštais padažo iki vientisos konsistencijos. Sumaišykite padažą su krakmolo mišiniu ir užpilkite juo lašišą.
- Nuplaukite daržoves, agurkus supjaustykite plonomis riekelėmis, Briuselio kopūstus perpjaukite perpus. Tada įkaitinkite didelę keptuvę, įpilkite kelis šaukštus alyvuogių aliejaus. Suberkite kopūstus, apkepkite, kol švelniai paruduos. Įpilkite šiek tiek vandens arba sultinio ir uždenkite dangčiu. Troškinkite vidutiniame karštyje 10 minučių, kol kopūstai suminkštės. Atidenkite, leiskite likusiai drėgmei išgaruoti ir kopūstams dar kartą apskrusti. Pasūdykite pagal skonį.
- Įkaitinkite didelę keptuvę, įpilkite sezamų aliejaus, įdėkite lašišą odele žemyn. Kepkite vidutiniame karštyje, kol odelė apskrus, tuomet apverskite. Apkepkite 1–2 minutes, supilkite teriyaki padažą. Kaisdamas jis pradės tirštėti. Kaitinkite lašišą padaže dar 5 minutes, vis apšlakstydami padažu.
- Paruoškite dubenėlius: dėkite ryžius, Briuselio kopūstus, lašišą, agurkus. Keptuvėje likusį padažą išpilkite ant lašišos. Lašišą apšlakstykite žaliosios citrinos sultimis, o agurkus – šlakeliu sezamų aliejaus. Viską apibarstykite sezamų sėklomis bei aitriaisiais pipirais.
Skanaus!