Juozo Kėdainio paroda „Mintimis išvaikštinėju kiekvieną laiko rėžį…“
Šiais metais minime Kupiškio krašte, Karaliūniškio kaime gimusio skulptoriaus Juozo Kėdainio (1915-1998) 100-ąsias gimimo metines. Jubiliejiniai renginiai vyksta ir Kaune – Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus lapkričio 12 d. pakvietė į Antano Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje eksponuojamos jubiliejinės parodos „Mintimis išvaikštinėju kiekvieną lauko rėžį…“ atidarymą. Pradėdamas renginį Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis sakė, kad profesorius J. Kėdainis buvo vienas žymiausių XX a. Lietuvos skulptorių, talentingas piešėjas, išauginęs didžiulį būrį mokinių – beveik keturis dešimtmečius dėstė Vilniaus dailės institute.
Parodos kuratorė, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Vaizduojamosios dailės skyriaus skulptūros rinkinių saugotoja Aistė Praškevičiūtė teigė, kad J. Kėdainis buvo valstietiškos pasaulėžiūros fiksuotojas, sugebėjęs įamžinti paprasto žmogaus gyvenimą ir buitį. Jis išsiskyrė kaip universalus skulptorius, sukūręs daugybę darbų, puikiai įvaldęs tiek monumentalią, tiek kamerinę skulptūrą, grupines kompozicijas, bareljefus ir goreljefus. Parodoje eksponuojama apie 20 skulptūrų ir apie 30 piešinių iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio ir Lietuvos dailės muziejų fondų, privačių kolekcijų. Parodą papildo nuotraukos iš Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos ir Kupiškio etnografijos muziejaus fondų, kuriuose taip pat saugomas skulptoriaus kūrybinis palikimas ir asmeninė biblioteka.
1974 m. Vilniaus dailės institutą baigusi skulptorė Virginija Babušytė-Venckūnienė pasakojo, kad J. Kėdainis studentams buvo labai geras, rūpinosi jais kaip vaikais, o studentai jį visada gerbė, vadino Tėvu. Profesorius buvęs talentingas, bet labai kuklus žmogus, jį žlugdė tuometė aplinka, nesudariusi sąlygų pilnai atsiskleisti kaip kūrėjui.
Dailininkas tekstilininkas, profesorius Andrius Valius prisiminė, kad būdamas studentu pozavo ilgus metus Vilniuje ant Žaliojo tilto stovėjusiai kompozicijai „Besimokantis jaunimas“, kurią J. Kėdainis kūrė kartu su savo mokytoju Juozu Mikėnu. Skulptorius atsilyginęs natūra – naminės duonos kepalu ir lašinių paltimi.
Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas prisipažino, kad gimė ir gyvena Šimonių parapijoje, krašte iš kurio kilęs ne tik J. Kėdainis, bet ir kiti žymūs menininkai – architektas Laurynas Stuoka-Gucevičius, tapytojas Kazys Šimonis. Meras dėkojo parodos organizatoriams už parodytą dėmesį skulptoriaus Juozo Kėdainio asmenybei ir kūrybai, už pakvietimą dalyvauti jubiliejiniame renginyje.
O. Daugelis pasidžiaugė, kad kupiškėnai prisimena savo krašto dailininkus – J. Kėdainį, Veroniką Šleivytę, K. Šimonį, Boleslovą Motuzą ir kitus, o kupiškėnai pakvietė kauniečius gruodžio 11 d. dalyvauti parodos „Skulptoriaus Juozo Kėdainio kūryba šiandienos žvilgsniu“, kurioje bus eksponuojami Kupiškio etnografijos muziejuje saugomi J. Kėdainio darbai, atidaryme.
Taip jau sutapo, kad paroda Kaune atidaryta J. Kėdainio mirties dieną – Anapilin skulptorius iškeliavo 1998 metų lapkričio 12 dieną. Jau vėlų vakarą užsukome į Panemunės kapines, kur palaidotas Juozas Kėdainis, jo žmona Marija ir sesuo Bronė. Ant kapo padėjome gėlių, uždegėme žvakeles.