Jurbarke iškils memorialas Jurbarko žydų bendruomenei atminti
Bendromis Jurbarko rajono savivaldybės ir Izraelio valstybės ambasados Lietuvoje pastangomis, spalio 26 d. Jurbarke surengtas Izraelio dienos renginys, skirtas nedidelei, bet vienai iš labiausiai išsivysčiusių pasaulio valstybių – Izraeliui, pažinti. Iškilmingame renginyje dalyvavo nepaprastasis ir įgaliotasis Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas, Jurbarko Švč. Trejybės bažnyčios klebonas dekanas Darius Auglys, Jurbarko evangelikų liuteronų parapijos kunigas Mindaugas Kairys, kiti Jurbarko krašto bendruomenių atstovai.
Prieš renginį, Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas ir Jurbarko rajono savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius susitiko ir bendravo su Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos mokiniais, mokytojais, o vėliau kartu su žydų bendruomenės atstovais lankėsi Jurbarko žydų kapinėse, kur uždegė atminimo žvakeles.
Izraelio dienos renginys Jurbarko viešojoje bibliotekoje prasidėjo nuotraukų parodos „Popiežiaus Pranciškaus viešnagė Izraelyje“ atidarymu. Parodą pristatė Izraelio valstybės ambasados Lietuvoje atstovė ryšiams su visuomene Liana Jagniatinskytė. 2014 metų gegužę Popiežius Pranciškus pirmą kartą apsilankė Šventojoje Žemėje. Pristatyta per dvidešimt nuotraukų geriausiai atskleidžiančių šio istorinio įvykio atmosferą ir svarbiausius Popiežiaus kelionės susitikimus. Paroda bibliotekoje bus eksponuojama iki lapkričio 9 d.
Renginyje pristatytas bendras Jurbarko rajono savivaldybės ir Izraelio valstybės ambasados Lietuvoje projektas – memorialas, skirtas Jurbarko žydų bendruomenės atminimui įamžinti. Šių metų birželio mėnesį Jurbarke viešint Izraelio valstybės ambasadoriui Lietuvoje Amirui Maimonui buvo surengta ekskursija po istorinę Kauno gatvę. Apžiūrint senąsias šios gatvės nuotraukas Ambasadoriui ir savivaldybės merui Skirmantui Mockevičiui kilo bendra idėja – įamžinti čia gyvenusios gausios žydų bendruomenės atminimą, kuris primintų čia stovėjusias vienas prašmatniausių sinagogų Europoje. Buvo svarstoma, kad aikštė prie Kauno ir Kranto gatvių sankryžos, šalia kurios stovėjo medinė ir mūrinė žydų sinagogos, galėtų būti pavadinta Sinagogų aikštės vardu. Rugpjūčio mėnesį ši idėja buvo pristatyta Jurbarko bendruomenei. Savivaldybės interneto svetainėje gyventojai galėjo išreikšti nuomonę dėl šios idėjos įgyvendinimo. Idėjai buvo pritarta. Rugsėjo 29 d. Jurbarko rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą šiai aikštei suteikti Sinagogų aikštės pavadinimą.
Dabartinėje Sinagogų aikštėje nuspręsta pastatyti memorialą, kurio projektas jau yra rengiamas. Ambasadoriaus prašymu, memorialą kuria Jurbarke giminystės šaknų turintis, skulptorius Dovydas Zundelovičius kartu su savo vaikais – dukra architekte Anna Zundelovitch ir sūnumi dizaineriu projekto prodiuseriu Gregory Zundelovitch. Projektas ir jo maketas pristatyti šiame renginyje.
Dovydas Zundelovičius sukūrė unikalų projektą, neturintį analogų Lietuvoje, o galbūt ir visoje Europoje. Šiame memoriale vaizduojančiame Nemuno bangas ir medinę sinagogą, bus įamžinti ne tik kadaise Jurbarke gyvenusių žydų vardai ir pavardės, bet vardai ir pavardės juos gelbėjusių žmonių. Įrašai bus daromi anglų ir hebrajų kalbomis. Memorialo kūrėjai prašo visų Jurbarko krašto gyventojų pagalbos suteikti, bet kokią informaciją apie Jurbarke gyvenusius žydus, jų šaknis ar giminystės ryšius.
Tikimasi, kad projektą pavyks įgyvendinti iki 2017 m. rugpjūčio 15 d., tačiau viskas priklausys ne tik nuo finansinių išteklių, bet ir techninių detalių. Tai bendras projektas prie kurio įgyvendinimo prisideda Jurbarko rajono savivaldybė, Izraelio valstybės ambasada Lietuvoje, Lietuvos žydų bendruomenė ir pats autorius Dovydas Zundelovičius, ėmęsis iniciatyvos rinkti lėšas iš Izraelyje gyvenančių žydų išeivių iš Lietuvos, kurių protėviai kažkada gyveno Jurbarke. Projektas yra pakankamai sudėtingas, šiuo metu skaičiuojama jo sąmatinė vertė.
„Šis memorialas Jurbarkui suteiks ypatingą reikšmę – paskatins čia atvykti ne tik Lietuvos gyventojus, bet ir svečius iš viso pasaulio“, – sakė Jurbarko rajono savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius.
„Mūsų užduotis – rūpintis žydų kapinėmis, sušaudymo vietomis, išlikusiomis sinagogomis, bet tas projektas, kuris yra daromas Jurbarke, turi ypatingą simbolinę reikšmę. Jurbarke neišliko sinagogų, tik vargšai nameliai, kurie kažkada priklausė žydams. Nežinau nei vieno miesto Lietuvos valstybėje, kuriame būtų pastatytas paminklas nužudytai bendruomenei“, – sakė Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky pabrėždama, kad Lietuvos žydų bendruomenė prisidės, kad jis būtų įgyvendintas.
Siekiant paskatinti moksleivius išsamiau susipažinti su Izraelio valstybe, žydų tautos kultūra ir istorija, buvo surengtas mokinių piešinių konkursas „Piešiame Jeruzalę“, kuriame dalyvavo Jurbarko rajono savivaldybės bendrojo ugdymo, neformaliojo švietimo mokyklų mokiniai. Konkursą organizavo Jurbarko Antano Sodeikos meno mokykla. Renginyje nominantus padėkomis ir dovanų kuponais apdovanojo Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas ir Jurbarko rajono savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius.
Izraelio dienos renginio metu buvo galima paskanauti žydų kulinarinio paveldo patiekalų, kuriuos pagamino Jurbarko viešosios bibliotekos darbuotojos Lina Lukošienė, Laima Pernarauskienė, Jūratė Korsakaitė ir Jurbarko Vytauto Didžiojo pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė Nijolė Paulikienė, susipažinti su kelionėmis į Izraelį, kurias pristatė kelionių agentūros „West Exspress“ atstovės. Šventinę nuotaiką dovanojo senovinės muzikos ansamblio „Tocco Musicale“ ir Jurbarko Antano Sodeikos meno mokyklos kolektyvų atliekami kūriniai.
Jurbarko rajono savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius nuoširdžiai dėkoja Jurbarko viešajai bibliotekai, Jurbarko Antano Sodeikos meno mokyklai, Vinco Grybo memorialiniam muziejui bei ugdymo įstaigoms prisidėjusioms prie šio išskirtinio renginio organizavimo bei visiems dalyvavusiems renginyje.