Jūrinių reikalų komisija: Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla turi likti Klaipėdoje

Seimo Jūrinių reikalų komisija, antradienį priimdama sprendimą dėl Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos reorganizavimo, sutarė, kad jūrininkų rengimas turėtų bet kokiu atveju vykti Klaipėdoje. Anot komisijos pirmininko Valdo Rakučio, komisija griežtai nepasisakė, ar mokykla turėtų būti jungiama prie „Vilnius Tech“, ar prie Klaipėdos universiteto, svarbiausia, kad ji išliktų uostamiestyje.
„Pritariame, kad jūrininkų rengimas tiek kokybine, tiek kiekybine išraiška būtų vykdomas Klaipėdoje. Tą išsakė jūrinės organizacijos. Jeigu matytume pastangas tas studijas iš Klaipėdos perkelti į Vilnių, mes galėtume argumentuoti, protestuoti ir kitaip rūpintis, kad tai neįvyktų“, – antradienį komisijos posėdyje sprendimo punktus pristatė V. Rakutis.
Komisija taip pat pritarė Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos perorganizavimui į Jūreivystės akademiją. Akademijos statusas, anot parlamentaro, leis studentams tęsti studijas ir gilinti kompetencijas.
„Pritariame Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos po reorganizavimo tapimui Jūreivystės akademija. Čia ilgametis jos siekinys. Joje sudaryti sąlygas jūrininkų uosto specialistų kompetencijoms gilinti ir jų jūrinio transporto inžinerijos krypčiai stiprinti, studijas tęsiant magistrantūroje ir doktorantūroje. Šitas apibrėžimas yra didžiausia reorganizacijos nauda, kuri darė įtaką jūreivystės mokyklos pozicijai“, – teigė politikas.
Anot V. Rakučio, šis sprendimo punktas nepasako, kad komisija pritaria mokyklos prijungimui prie „Vilnius Tech“ ar Klaipėdos universiteto.
„Mes nepasisakome, ar jungtis prie Klaipėdos, ar VGTU. Šis punktas palieka galimybę svarstyti visus variantus, jeigu tokie būtų“, – pabrėžė politikas.
Komisija taip pat nusprendė ieškoti būdų, kuriais būtų galimai sumažinti Klaipėdos bendruomenės susipriešinimą dėl jūrininkų rengimo.
„Ir paskutinis punktas – ieškoti būdų mažinti Klaipėdos bendruomenės susipriešinimą dėl jūrininkų rengimo ir užtikrinti ankstesnių sėkmingų projektų, susijusių su jūrine veikla, tęstinumą“, – pristatė sprendimą V. Rakutis.
„Tai yra visi tie simuliatoriai, visos veiklos, kai Klaipėdos universiteto laivai buvo naudojami jūreivystės mokyklos profesinei atrankai ankstyvojoje būsenoje ir kiti projektai, kad jie toliau galėtų gyventi. Nes tapimas VGTU filialu dar nereiškia, kad mokykla išvažiuoja iš Klaipėdos ir negali toliau bendradarbiauti“, – pridūrė politikas.
Pats Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime narys šį sprendimą pavadino „saliamonišku“.
„Keistas, saliamoniškas mūsų sprendimas mums palieka galimybę toliau dalyvauti visuose procesuose“, – posėdyje sakė V. Rakutis.
Liberalas Eugenijus Gentvilas griežtai pasisakė už jūreivystės mokyklos prijungimą prie Klaipėdos universiteto, tačiau sutiko su „tarpiniu“ komisijos sprendimu.
„Aš manau, kad aukštoji jūreivystės mokykla turėtų jungtis prie Klaipėdos universiteto. Todėl tas toks muilas, dumblas, tam tikrų vertybinių pozicijų išdėstymas, nepasakant ar už Klaipėdą, ar už VGTU, yra toks tarpinis“, – įvertino sprendimą E. Gentvilas.
Birželio viduryje Seimo Jūrinių reikalų komisijos posėdyje dėl Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos likimo diskutavo ir Klaipėdos verslai bei universitetai. Klaipėdos verslas pasisakė už mokyklos prijungimą prie Klaipėdos universiteto, teigdamas, kad uostamiestyje yra sukurta jūrinių inovacijų ekosistemą.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos suburta komisija pasiūlė mokyklą jungti prie „Vilnius Tech“ universiteto – tokį norą išreiškė ir pati jūreivystės mokykla.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) suburta komisija birželio pradžioje paskelbė įvertinusi valstybinių kolegijų parengtus veiklos stiprinimo projektus. Ekspertai rekomenduoja įgyvendinti penkis valstybinių kolegijų jungimosi projektus, dalį kolegijų reorganizuoti steigiant naujus padalinius universitetų sudėtyje. Šie siūlymai dar bus teikiami svarstyti Vyriausybei.
Komisija pritarė pačios Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos siūlymui ją prijungti prie „Vilnius Tech“ universiteto.
„Matome reikšmingą bendradarbiavimą tarp šių dviejų institucijų. Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos tapimas Vilnius Tech padaliniu, Jūreivystės akademija, atitiktų ir vyraujantį modelį Baltijos jūros regiono šalyse, kur prie technologijų universitetų veikia tokio tipo akademijos“, – birželio pradžioje tvirtino viceministras Gintautas Jakštas.
Valstybinių kolegijų pateiktas iniciatyvas vertino komisija, sudaryta iš ministerijos, Lietuvos mokslo tarybos, Studijų kokybės vertinimo centro, Lietuvos pramoninkų konfederacijos, „Investuok Lietuvoje“, Lietuvos švietimo tarybos, Lietuvos studentų sąjungos, Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo atstovų ir aukštojo mokslo ekspertų.
Komisijos rekomendacijas įvertins laikinai einanti pareigas švietimo, mokslo ir sporto ministrė. Iki birželio 30 d. valstybinių kolegijų tinklo stiprinimo plano įgyvendinimo priemonių projektą numatoma parengti ir pateikti tvirtinti Vyriausybei.